Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


AFF zawita do Wrocławia

 

Czas czytania: ~3 min


KF0dwNNgYCBzHqjjyerHxNnx2QkBiLZriVFXmVuo3nTNJnqNTlgLtnTgrgfc_plakat-wroclaw-iii-a3.jpg

21 listopada 2011 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym rozpocznie się kolejna, czwarta już, edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. Tegoroczna odsłona ArchFilmFestu odbywa się pod hasłem „Miasto i ludzie”.

Organizator festiwalu, wortal Sztuka-Architektury, jak zwykle zaprezentuje zestaw dobranych tematycznie filmów poświęconych jednemu z ważnych problemów architektury i kultury współczesnej. Tym razem będzie to ilustracja rożnych aspektów współistnienia miasta i jego mieszkańców, zilustrowana hasłem „Miasto i ludzie”. Pokazom filmów będą towarzyszyć dyskusje zaproszonych gości i publiczności.

Ceny biletów – 10 (ulgowy) i 15 PLN.

ArchFilmFest 2011/Jesień
21-23 listopada 2011
Wrocław, Dolnośląskim Centrum Filmowym (sala Lalka), ul. Piłsudskiego 64a, początek seansów godzina 20.00

Partner: Sitag
Patron honorowy: SARP Wrocław
Patroni medialni: Architektura&Biznes, Dobrze Mieszkaj, Radio Luz, portal otodom.pl, portal dobrzemieszkaj.pl, portal planero.pl, portal pogodzinach.pl, portal pik.wroclaw.pl, portal cirs.wroclaw.pl, V Canal

Strona festiwalu ArchFilmFest

PROGRAM ArchFilmFest 2011 Wrocław


21.11.2011 - DZIEŃ PIERWSZY - dyskusja

Wielkie nadzieje, reż. Jesper Wachtmeister, 52 minuty, Szwecja, 2007.
Film przedstawia najważniejsze architektoniczne nurty oraz osobowości XX wieku, m.in. Le Corbusier’a, nowoczesne projekty grupy Archigram’u, obiekty Buckminstera Fuller’a, Antti Lovag’a, Moshe Safdie’go, Oscara Niemeyer’a czy też projekt Habitat 67 – budynek zbudowany z klocków LEGO. Korzystając z archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz wywiadów film opowiada fascynującą historię wielkich architektonicznych wizji, zarówno zrealizowanych jak i niezrealizowanych, objaśnianych przez autorów rewolucyjnych, choć nie zawsze skutecznych pomysłów. Film jest niezwykle ciekawy szczególnie dzisiaj - w czasach braku „wielkich opowieści” na gruncie architektury i urbanistyki.

Brasilia, reż. Robert Suermondt, 17 minut, Belgia, 1997
Jakie miasto przypomina z góry kształtem samolot w locie? Tak, tylko Brasilia. Jednak na tym nie kończy się magia tego miejsca. Zdumiewający jest tu także ruch uliczny. Samochody przypominają zabawki. Zbliżenia pozwalają czasami na uchwycenie jednostki, lecz w filmie dominuje masa. Brasilia jest tu uchwycona z perspektywy przyjezdnego, który napotyka wielki struktury przeznaczone do obserwacji raczej z okien samolotu niż z perspektywy przechodnia.

zi920HNHk8FoMdNwTMNea4zxXdaMLuIKh5qIO7bCpoIU3EsKTfDaj6DkWZen_fot-1-wielkie-nadzieje.jpg

22.11.2011 - DZIEŃ DRUGI

Hawana – sztuka budowania ruin, reż. Florian Borchmeyer, 85 minut, Niemcy, 2006.
W filmie przedstawiono miasto bez gospodarza, ulegające stopniowej degradacji technicznej oraz ludzi mieszkających w zrujnowanym świecie, w którym to, co niesłuszne jest skazane na wyginięcie. Autorzy stawiają pytanie o to, jak degeneracja przestrzeni wpływa na psychikę żyjących w niej ludzi.

Rs6iViCGfUeIRjiXrru053m61iPUzBMY5OyrEzb2tnw47Veqo2EjSAGT03OW_fot-3-hawana-sztuka-budowania-ruin.jpg

23.11.2011 - DZIEŃ TRZECI - dyskusja

Bogota - przemiana miasta (55 min.)
Na początku lat 90. ubiegłego wieku Bogota była uznawana za jedno z najgorszych miast świata. Jednak od 1995 roku kolumbijska stolica sukcesywnie się zmieniała. Z jednej z najniebezpieczniejszych światowych aglomeracji, z najwyższym odsetkiem zabójstw, zmieniła sie w miasto przyjazne, modelowy przykład dla innych. Za tą metamorfozą kryją się dwaj postępowi wizjonerzy: Antanas Mockus i Enrique Peñalosa. Dzięki wierze w moc działania, a także radykalnej i bardzo konsekwentnie prowadzonej strategii, zmienili oni miasto i wykreowali pozytywne wzorce zachowań wśród mieszkańców. Film dokumentuje historię tych przemian, wykorzystując archiwalne materiały, wywiady i współczesne zdjęcia Bogoty.

M4mM2JqzVKWYmJcGg0e90IwBoijDdPFwhwSY9B8IMf9XaJMd8cYYdnsltKUg_bogota-antanas-mockus-photo-by-andreas.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera