Miejski salon w Opolu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miejski salon w Opolu

 

Czas czytania: ~4 min


ujBqhozM7TthN11eqcV3w1GxuPi3UbO0JibvAjvrAtoRDLrnhL0UshIIjSeR_basis-maly-rynek-opole.jpg

Dobrze zorganizowana przestrzeń publiczna może stanowić siłę napędową w promocji wizerunku miejsca i rozwoju jego potencjału inwestycyjnego – z takiego założenia wyszli architekci z wrocławskiej pracowni BASIS, tworząc projekt zagospodarowania Małego Rynku i placu św. Sebastiana w Opolu. Ich propozycja przekształcenia tego obszaru w nowy miejski salon zajęła pierwsze miejsce w rozstrzygniętym w październiku 2011 r. konkursie.

Przyglądając się tkance miejskiej Opola, autorzy zwycięskiej koncepcji doszli do wniosku, że choć jest w niej wiele otwartych przestrzeni publicznych, a w ścisłej zabudowie śródmiejskiej nie brakuje miejsca na place, skwery czy pasaże, ich zagospodarowanie pozostawia wiele do życzenia, a potencjał jest marnowany. W efekcie, brak im tożsamości i nie są atrakcyjne ani dla mieszkańców, ani dla inwestorów. Do takich właśnie rejonów miasta należą dziś Mały Rynek i plac Św. Sebastiana, których aranżacja była przedmiotem konkursu.

MraDl1HcLWPFLUCMY9Q2oCKJrioyunQjIzFampgeYD09H5jb7ajIcJIEIwXK_basis-maly-rynek-opole-noc.jpg

Architekci z BASIS wyjaśniają: 'W opozycji do powszechnego sposobu zagospodarowania "ścieżką, trawnikiem i ławką" stworzyliśmy propozycję zainspirowaną domowym salonem, gdzie miejsce jest zarówno dla aktywności jak i odpoczynku. Umeblowany miejski salon pod sklepieniem zieleni i nastrojowym oświetleniem oferować ma atmosferę sprzyjającą spotkaniom i odpoczynkowi, a wolna powierzchnia placu na dywanowym wzorze posadzki ma stanowić przestrzeń dla organizacji wydarzeń związanych z instytucjami kulturalnymi zlokalizowanymi dookoła.'.

2zhLwHmf3Y2DtNCNsezk3pRwNK7EctxsnC0djT4MTcD0VhOQc5pRu3HrJk6V_basis-maly-rynek-opole-siedziska.jpg

Zastany trójkątny układ budynków wyznaczających przestrzeń Małego Rynku został przez architektów zaakcentowany poprzez poprowadzenie na przedłużeniu ul. Zwierzynieckiej nowej osi na linii przeciwprostokątnej trójkąta. Wzdłuż osi tej – zakończonej kościołem Na Górce – ulokowano strefę odpoczynku wśród zieleni i szpaler drzew. Ponieważ Mały Rynek ma być miejscem koncertów, jarmarków, wystaw i innych imprez plenerowych, posadzka placu została wyposażona w system umożliwiający łatwą i szybką instalację urządzeń rekreacyjnych, ekspozycyjnych i stanowisk handlowych.

AbJDC0pCXPjo6UCxoF4AYkikXuc2CNDc21VyIDVjRXXNxwzNrbG9p9dGQBSm_basis-pl-sw-sebastiana-opole-noc-szachy.jpg

Ulica Zwierzyniecka, której pierzeja przed wojną była w całości zabudowana, dziś – z powodu braków w tkance architektonicznej – zaburza przestrzenny odbiór placu. Zwycięska praca przedstawia propozycję uzupełnienia jej pierzei, jest to jednak propozycja studialna, polemiczna wobec obowiązującego planu miejscowego, który – zdaniem architektów – zabrania wznoszenia budynków tam, gdzie ich obecność jest pożądana ze względów urbanistycznych i usankcjonowania historycznie. Projektanci z BASIS zasugerowali odbudowę całej pierzei ulicy, co pomogłoby wprowadzić ład przestrzenny na obszarze Małego Rynku, a także stało się okazją do realizacji współczesnej architektury podnoszącej jakość przestrzeni w tej części miasta. Pozostałości dawnej baszty, które w planie miejscowym podkreślone są otwartą osią widokową, można by według nich wyeksponować w alternatywny – architektoniczny – sposób, na przykład poprzez otwarcie holu nowego budynku na zabytkowe mury.

awbTB7rk8ZcQV55TXNWgV4OsMEbE4g6lL2KwK2foXgtn1g5Fo4iSaLZLVuVD_basis-plac-sw-sebastiana-opole-noc.jpg

Podobnie jak w przypadku Małego Rynku, także dla placu św. Sebastiana architekci zaproponowali strefową organizację przestrzeni. Na placu tym ma się pojawić muzyczna fontanna wizualizująca odtwarzaną muzykę w postaci form wodnych. Jej wieczorna iluminacja ma dodatkowo zwiększać atrakcyjność miejsca. Otwarta część placu z fontanną łączy się z placem poprzedzającym wejście do kościoła Św. Sebastiana i znajdującą się obok kapliczką. Po przeciwległej stronie zaplanowano strefę zieleni i odpoczynku uzupełnioną o budynek o funkcjach usługowo-handlowych, np. kawiarnię lub cukiernię.

Zgodnie z przyjętą konwencją Małego Rynku i placu w św. Sebastiana jako 'miejskiego salonu pod sklepieniem zieleni', architekci zaproponowali meble miejskie o formach nawiązujących do wystroju domu – głównymi elementami wyposażenia obu placów mają być fotele miejskie, stoliki z szachownicami oraz kule świetlne przypominające domowe lampy. Obok nich na placach pojawią się pojedyncze, okrągłe siedziska, kwietniki, stojaki na rowery w formie prostych ram i śmietniki. Ze względu na to, iż podstawę rozwoju gospodarczego Opola stanowi przemysł cementowy, podstawowym materiałem wykończeniowym ma być beton architektoniczny, który – zdaniem autorów projektu – mógłby się stać oryginalna wizytówką miasta.

Skład zespołu projektowego: arch. Dariusz Sirojć, arch. Krzysztof Szkółka, arch. Filip Kozak

Drugą nagrodę w konkursie otrzymało biuro 4AM Architekci, trzecią zaś - Stabil sp. z o.o.. Pierwsze wyróżnienie przyznano pracowni Jagiełło Krysiak Architekci, dwa równorzędne drugie wyróżnienia odebrali Bartosz Pionka i studio ARCHITOP Andrzeja Zatwarnickiego.

Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Rozbudowa szkoły w śląskim stylu z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki
Rozbudowa szkoły w śląskim stylu z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki

„Nowoczesna bryła w śląskim stylu” – takimi słowami można opisać projekt Autorskiej Pracowni Projekt ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera