Certyfikowana ekologia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Certyfikowana ekologia

 

Czas czytania: ~3 min


lhrRkDDVoCIKve893xW8gkG0OfPdfQBlKJDDlcPsnzRbdPzo23xMGh4bCcwk_eurocentrum-1.jpg

Certyfikat LEED jest jak ekologiczna metka potwierdzająca, że budynek spełnia wymogi zrównoważonego budownictwa, a więc jest przyjazny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla użytkowników. Cenzurkę tę mogą otrzymać zarówno obiekty już zrealizowane, jak i będące dopiero planowane. I właśnie taki precertyfikat LEED otrzymał budynek Eurocentrum Office Complex, który został nagrodzony w tegorocznej edycji Awards & Green Building Competition organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Otrzymał on także nagrodę magazynu EuropaProperty w kategorii „LEED Application In-Process”.

mORFnbSMicYogrgJ6Qof6iYHJAOwtKqoz44HiaWPf4S9H2XjOr9pFTiHE6Zn_eurocentrum-2.jpg

Eurocentrum Office Complex, który powstanie w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, będzie największym w Polsce certyfikowanym biurowcem. Jego projekt powstał w pracowni PRC Architekci, a inwestorem jest Grupa Capital Park. Budynek będzie liczył piętnaście kondygnacji i 70 tysięcy metrów kwadratowych. Za przeszklonymi elewacjami mieścić się będą biura, pasaż handlowo-usługowy, wewnętrzne patia z ogrodami, a także udogodnienia dla komunikacji alternatywnej (min. szatnie, prysznice i parkingi dla rowerzystów, punkty ładowania samochodów elektrycznych). Zaletą obiektu ma być elastyczna przestrzeń biurowa dająca możliwość dowolnej aranżacji w zależności od potrzeb najemców, a także jego lokalizacja w pobliżu placu Zawiszy i dworca Warszawa Zachodnia, co umożliwi łatwy dojazd do biurowca nie tylko samochodami, ale także środkami komunikacji miejskiej.

tU3h21kTspcbkovXGfkdcyilg6Gtnp6PnevMFobqyknSBlYmrtiUU0BamXlV_eurocentrum-5.jpg

O przyznaniu precertyfikatu LEED zadecydował szereg przewidzianych w budynku rozwiązań, które mają zapewnić niski poziom szkodliwości dla środowiska naturalnego. Są to między innymi oszczędność zużycia energii elektrycznej na potrzeby systemów obsługujących budynek o 25 procent (a nawet – w przypadku optymalizacji jej zużycia przez najemców – o 40 procent) czy oszczędność wody pobieranej z wodociągów nawet o 60%. Będzie to możliwe dzięki wtórnemu wykorzystaniu wody opadowej do spłukiwania toalet i podlewania ogrodów, a także zastosowaniu wodooszczędnej armatury. Zielone atria z naturalną roślinnością mają zapewnić przyjazny mikroklimat w budynku. Zwiększeniu komfortu użytkowników służyć ma także dostęp dziennego światła i świeżego powietrza do wnętrz, możliwość indywidualnego regulowania temperatury czy zastosowanie niskoemisyjnych materiałów wykończeniowych.

c11sSo6zHHzL0c3K6RNiyYjGwYxsT72SbZR8l8a7c6CcvojbhDAtIkWR7s8d_eurocentrum-9.jpg

Zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania, do budowy obiektu wykorzystane zostaną materiały lokalne i pochodzące z odzysku oraz drewno ze źródeł certyfikowanych. Ważnym aspektem inwestycji ma być także zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko samego procesu budowlanego, czemu ma służyć zobligowanie wykonawców do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, zabezpieczenie przez przedostawaniem się osadów do systemu kanalizacji, kontrola pyłu budowlanego czy przeciwdziałanie zanieczyszczeniu sąsiadujących z placem budowy dróg i nieruchomości. Wykorzystana zostanie również już istniejąca konstrukcja parkingowa.

Eurocentrum Office Complex otrzymał precertyfikat LEED CS na poziomie Gold w czerwcu tego roku. Pełny certyfikat zostanie przyznany po zakończeniu prac, wykonaniu wszystkich odbiorów oraz odpowiedniej regulacji systemów instalacyjnych zgodnie z wymaganiami certyfikacji LEED.

Certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to wyróżnienie przyznawane przez U.S. Green Building Council – niezależną organizację propagującą ideę zrównoważonego budownictwa. Certyfikat stanowi gwarancję, że legitymujący się nim obiekt spełnia najwyższe standardy, dotyczące zastosowanych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych w zakresie wykorzystania zasobów, lokalizacji oraz, tworzenia komfortowego środowiska w budynku, przy minimalnej ilości wytwarzanych odpadów i optymalizacji zużycia energii i wody.

Równorzędną nagrodę w kategorii najlepszych ekologicznych obiektów z precertyfikatem LEED otrzymał kompleks biurowy Poleczki Business Park w Warszawie.

Fot: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera