Polscy studenci w Vancouver - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polscy studenci w Vancouver

 

Czas czytania: ~3 min


LowJ0IYi8zmYIz5xWzq4mlDgABaJoOtiTcq7W3hKRneMpyGEd8hEML7087kf_ask-vancouver-group-1-b.jpg

Studenci nowej anglojęzycznej specjalności Architecture for Society of Knowledge na studiach magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej już mogą się pochwalić dużymi sukcesami. Wykonane przez nich w ramach studiów projekty zostały docenione w dwóch konkursach – na arenie międzynarodowej i krajowej. Dziś prezentujemy pierwszy z nich – koncepcję Zuzanny Kołtowskiej i Krzysztofa Marciszewskiego. którzy otrzymali Nagrodę Publiczności w międzynarodowym konkursie re:connect w Vancouver.

Przedmiotem konkursu była koncepcja zagospodarowania wschodniej części miasta. Praca polskich studentów powstała jako projekt kursowy w ramach Design Studio 1 na pierwszym semestrze studiów ASK i została wykonana pod kierunkiem dr arch. Jana Słyka oraz architekta Piotra Kusia.

Miasto Vancouver ogłosiło konkurs, by nadać międzynarodowy wymiar debacie toczącej się wokół przekształceń terenów sąsiadujących od wschodu ze ścisłym centrum miasta obejmujących także False Creek Flats. Urbanistyczna i architektoniczna niespójność tego obszaru ma niekorzystne dla miasta skutki i właśnie ich eliminacja była zadaniem uczestników konkursu startujących w trzech kategoriach: „Connec^ng the Core”, „Visualizing the Viaducts” i „The Wildcart”. Nagrodzona praca została zgłoszona w pierwszej kategorii, dotyczącej całościowych koncepcji modernizacyjnych.

Autorzy koncepcji poszukiwali nowej jakości, dzięki której rewitalizowane tereny mogłyby się stać wizytówką miasta. Inspirując się historią i krajobrazem Vancouver, skupili się na przywróceniu roli współdziałania organizmu urbanistycznego z wodą oraz – w przeciwieństwie do większości północnoamerykańskich metropolii, gdzie dominuje komunikacja samochodowa – promowanie ruchu pieszego i transportu wodnego.

Sposobem na osiągnięcie tego celu jest według polskich studentów przewiązanie najwęższego odcinka półwyspu kanałami pozwalającymi opłynąć downtown. Kanały te stanowią przedłużenie ortogonalnej siatki ulic, a ponadto – łącząc liczne parki Vancouver – zyskały charakter alej spacerowych.

D8E3a8DMXB8n6vEFtt6TE7cU8Atbq5aHTu4LLvm1VG2RW55AzDDJhxaD2T66_ask-vancouver-group-1-a.jpg

Projektując na terenach poprzemysłowych nową dzielnicę z intensywną, ale średniej wysokości zabudową przeplataną terenami rekreacyjnymi i zielonymi, autorzy projektu postawili sobie za cel zbliżenie mieszkańców tej części miasta do otaczającej wody. Zaproponowali również przywrócenie jej w miejscach położonych na poziomie morza, które niegdyś zostały osuszone.

Śmiałe propozycje Zuzanny Kołtowskiej i Krzysztofa Marciszewskiego zyskały uznanie w oczach mieszkańców, którzy od wielu lat czekają na radykalne zmiany mogące nadać tej części miasta nową tożsamość.

Architecture for Society of Knowledge (ASK) to międzynarodowy program studiów magisterskich prowadzony w języku angielskim, wdrożony na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 2010 roku. Program koncentruje się na problematyce projektowej w kontekście społecznym i kulturowym przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych technologii. Studenci poznają nowoczesne sposoby projektowania, a także innowacyjne metody komunikacji będące fundamentem architektonicznych działań XXI wieku. W czasie studiów analizowane są m.in. nowe techniki powstawania architektury wspomaganej cyfrowo, algorytmicznej i parametrycznej, cyfrowego prototypowania i fabrykacji, symulacji, optymalizacji, tworzenia zintegrowanych środowisk wiedzy, systemów informacji o budynku, mobilności, struktur robotycznych.

Studia realizowane są we współpracy z Wydziałem Mechatroniki oraz Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz wybitnymi specjalistami – praktykami. Podczas zajęć studenci kontaktowali się m.in z biurem
Zahy Hadid oraz MVRDV, a także wykonywali projekt kursowy na Goa, poprzedzony wyjazdem studialnym do Indii.

Fot: materiały prasowe

Podepnij swój artykuł

tagi

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera