Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepszy beton nagrodzony

 

Czas czytania: ~3 min


0P2TczLxQiDgijN0fm2noq9hUX7gdK1O6CdJwpzD7hYJtzTqUazks68eG6Nl_sejm-bstelmach.jpg

Budynek administracyjno-biurowy Sejmu autorstwa pracowni Stelmach i Partnerzy oraz nowa siedziba Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprojektowana przez biuro Pysall.Ruge Architekten i Bartłomieja Kisielewskiego – to tegoroczni laureaci konkursu 'Polski Cement w Architekturze'.

Nagrody za najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej zostały przyznane po raz piętnasty. Celem konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu jest pokazywanie możliwości twórczego wykorzystania tego materiału. Do konkursu można zgłaszać obiekty budownictwa ogólnego, przemysłowego i inżynierskie.

1tOxQLIwnDShF8RZ5DNI5TKOIWSPrhV7G5PgPLisZmiYfByPTDxsv9YzioR9_dom-jednorodzinny-wilanow-jems.jpg

Jury XV edycji konkursu uznało, że spośród budynków oddanych do użytku w 2010 r. na główną nagrodę zasługują dwa obiekty. Budynek administracyjno-biurowy Sejmu przy alei Na Skarpie w Warszawie zaprojektowany przez biuro Bolesława Stelmacha otrzymał ją za 'twórcze podejście w kształtowaniu monumentalnych wnętrz' oraz 'wrażliwe i kunsztowne użycie techniki formowania betonu pozwalające odkryć nowe obszary jego stosowania'.

7hMspP8sMM6X60pwRvsugRfDRB7n8blJHqTk1JoloeoRHyFTNrbcU2A7hpdv_fabryka-industrie-maurizio-pt-lewicki-latak.jpg

Nowy budynek główny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprojektowany przez architektów ze studia Pysall.Ruge Architekten i Barłomieja Kisielewskiego został doceniony za 'intrygującą formę obiektu dobrze oddającą jego funkcję i relacje z lotnictwem' oraz 'twórcze użycie betonu jako podstawowego tworzywa manifestującego jego zaawansowane technologicznie zalety i możliwości formowania'.

5eX9sQHiACEwjkMfFSfPkpnlkdiDRfhjlLgsxRUzmRN2psiLQ73Y1eImAyGy_miejska-biblioteka-publiczna-w-opolu-architop.jpg

Oprócz nagród głównych sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu trzech wyróżnień.

Budynek fabryki Industrie Maurizio Peruzzo Comfort Sp. Z o. o. w Świdnicy autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak otrzymał je za 'twórczą próbę użycia koloru jako środka humanizacji środowiska przemysłowego oraz trudnego tworzywa, jakim są prefabrykaty betonowe, które pragmatycznie w swych różnych odmianach zastosowano w realizacji całej hali'.

4ENBPWYyyGO9xwL2PPlFZmVApwmLo6enwJWT2GpCOoF4Z051ssJEQgaMJBce_mlp-pysallruge-bkisielewski.jpg

Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów w Opolu zaprojektowana przez studio ARCHITOP Andrzeja Zatwarnickiego została wyróżniona za 'staranne zaprojektowanie obiektu biblioteki miejskiej, powściągliwość i elegancję w zestawianiu różnych materiałów, a zwłaszcza umiejętność uzyskania szlachetnych efektów na powierzchniach betonowych'.

Zaprojektowany przez JEMS Architektów dom jednorodzinny w Wilanowie zdobył uznanie jurorów 'piękną architekturą jednorodzinnego domu mieszkalnego, w którym płaszczyzny betonowe pozostają w idealnej harmonii z innymi zastosowanymi materiałami, tworząc eleganckie i współczesne przestrzenie przyjazne mieszkańcom domu'.

iGo8xnneNJA9RsWYDE9H3lG8GiVrnHMx6HSTpl6DpruRgMn7dQ2gFYDkXHEO_osiedle-ksiazece-air-jurkowscy.jpg

Nagrodą Specjalną Producentów Betonu Towarowego uhonorowane zostało Osiedle Książęce w Katowicach, którego projekt powstał w pracowni AIR Jurkowscy Architekci. Nagrodę tę przyznano za 'udaną próbę stworzenia zespołu mieszkaniowego świetnie nawiązującego do dorobku lokalnej kultury materialnej, za świadome użycie technologii betonowej, jako podstawowego tworzywa w realizacji jego "plastyki"; formy architektonicznej o zróżnicowanych wymaganiach funkcjonalnych i gabarytach'.

W Jury XV edycji konkursu 'Polski Cement w Architekturze' zasiadali: arch. Krzysztof Bojanowski (Przewodniczący, Wiceprezes SARP), dr inż. Jan Deja (Stowarzyszenie Producentów Cementu), arch. Jacek Lenart (Przewodniczący ZKSK), arch. Zbigniew Reszka (Wiceprezes SARP).

Fot: sarp.org.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera