Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pokazy w klubie „Sztuka Architektury” - styczeń 2012

 

Czas czytania: ~4 min


tKIG2egvngPZWcp6epYfQPZNsqMPKzN8SUbS0Uql4A9xrHV1cB0vjIukQKkm_plakatstyczen.jpg

W połowie października zainaugurował swoją działalność pierwszy w Warszawie klub i minikino poświęcone architekturze. Raz w tygodniu odbywają się w nim pokazy filmowe, dyskusje, wykłady, spotkania i szkolenia. Znamy już styczniowy program filmowy.

Minikino „Sztuka Architektury”
Terminarz projekcji - styczeń 2012:

12 stycznia, godz. 18.00 – film „Budowanie ogórka”

BUDOWANIE OGÓRKA (Building the Gherkin) (Szwajcaria 2005 (90’), polskie napisy
Reż. Mirjam von Arx, architekt: Norman Foster
Film „Budowanie ogórka” jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster – ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę i jej „tabloidyzacji”, feudalnej struktury wielkich biur architektonicznych, komercyjnego wymiaru architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.

19 stycznia, godz. 18.00 - filmy „Profil. Jan Kaplicky” oraz „Oko nad Pragą”

PROFIL. JAN KAPLICKY (Czechy 2004 (55’), polskie napisy
Reż. Jakub Wagner, architekt: Jan Kaplicky,
Wzloty i upadki wielkiego, zmarłego na początku 2009 roku architekta czeskiego, emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia – wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze na podstawie projektu – zwycięzcy konkursu z 2007 roku. Piękny portret architekta pesymisty, nieugiętego eksperymentatora.

OKO NAD PRAGĄ (Oko nad Prahou) (Praga 2010 (78'), angielskie napisy
Reż. Olga Špátová
Film „Oko nad Pragą” przedstawia Jana Kaplicky’ego w momencie jego największego sukcesu zawodowego, wygrania konkursu na budynek Biblioteki Narodowej w Pradze. Pokazuje też procesy, które doprowadziły do tego, że ten sukces zamienił się ostatecznie w porażkę z powodu decyzji o niezrealizowaniu kontrowersyjnego projektu. Organiczna forma obiektu okazała się nie do zaakceptowania z powodów politycznych. Schyłek życia przebiegał więc pod znakiem emocji związanych z niepewnością co do losów budynku, który Kaplicky uważał za dzieło swojego życia. Film pokazuje też osobiste emocje, które towarzyszyły mu pod koniec życia. Film jest laureatem szeregu nagród, między innymi zwycięzcą konkursu filmów dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2010 roku.

26 stycznia, godz. 18.00 – filmy "Architekci dekonstrukcji" oraz "Szkice Franka Gehrego"

ARCHITEKCI DEKONSTRUKCJI (Deconstructivist Architects) – USA 2001 (55’)
Real. Michael Blackwood, architekci: Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.
Film przygotowany przez znaną, nowojorską firmę Michael Blackwood. Opowiada o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji. Prezentuje odniesienia tego ruchu do historyzującego postmodernizmu i uwikłanego w politykę konstruktywizmu. Pokazuje związki tego ruchu z filozofią Jacquesa Derridy. Wskazuje też na różne nurty w kręgu architektury dekonstrukcji – od Petera Eisenmanna po Franka Gehrego. Zajmuje się także niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy. W filmie występują Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.

SZKICE FRANKA GEHREGO (Sketches of Frank Gehr) USA/Niemcy 2005 (90’)
Reż. Sydney Pollack, architekt: Frank Gehry
Bohaterem filmu jest amerykański architekt Frank Owen Gehry (właśc. Ephraim Goldberg), twórca m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, Walt Disney Hall w Los Angeles czy Tańczącego Domu, znanego jako Ginger i Fred, w Pradze. Realizacja filmu trwała pięć lat. Obrawszy za punkt wyjścia pierwotne szkice, jakie Gehry wykonał do każdego ze swych monumentalnych dzieł, film bada proces, podczas którego architekt przeobraża abstrakcyjne szkice i trójwymiarowe modele, najczęściej wykonane ze skrawków kartonu i taśmy klejącej, w monumentalne budowle zbudowane z tytanu i szkła, betonu i stali, drewna i kamienia. Dokument nie zajmuje się architektoniczną teorią. Odziera teorię do nagości, stwarzając w ten sposób nowy punkt widzenia na życie artysty i jego niepowtarzalny styl pracy.

Klub i minikino Sztuka Architektury
ul Andersa 13 (Stacja Muranów)
bilety: studenci - 10 PLN, pozostali - 15 PLN

Klub i minikino Sztuka-Architektury są wspólnym projektem Stowarzyszenia „Stacja Muranów” oraz wortalu Sztuka-Architektury.pl.

Szczegóły programu: www.archfilmfest.eu, www.sztuka-architektury.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera