Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kwadrat się dzieli

 

Czas czytania: ~2 min


IeRmWT6YyD2fQyqkSuefcJL1wW0wDtVNCMb0pVGl8VMWJt5XbwyrJq6piKNq_podziel-kwadrat-ii.jpg

W Podłężu pod Krakowem działa niezwykły dom kultury. W liczącej niewiele ponad 20 tysięcy mieszkańców miejscowości realizuje ambitny program choć budynek, w którym się mieści, nie zapewnia do tego odpowiednich warunków. Stąd pomysł konkursu, którego celem jest zaprojektowanie od nowa wnętrz obiektu we współpracy z jego codziennymi użytkownikami.

njxBdlEiYKO7rh1MxryRvphiQvRS34UgMQOk51E9vmJtfmQzxawDLDjU64oA_podziel-kwadrat-ii-2.jpg

O organizowanym przez DK INSPIRO konkursie 'Podziel kwadrat' już pisaliśmy. Teraz zakończył się drugi etap zmagań. Przez dwa dni – 14 i 15 stycznia 2012 r. – wyłonieni w pierwszej części konkursu projektanci zastanawiali się, jak wykorzystać dostępną przestrzeń. Pomocą służyli im doświadczeni tutorzy: Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie", Karol Langie ze SARPu, Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa z pracowni WWAA, a także – co w tym przypadku najważniejsze – mieszkańcy Podłęża.

W warsztatach udział wzięło siedem zespołów w składzie:
-Patryk Turewicz, Przemysław Metko, Sebastian Łucjan;
-Maria Paszkowska, Ewelina Borowiecka, Paulina Pomorska;
-Agnieszka Kwiecień;
-Eliza Biała, Piotr Baszyński;
-Barbara Nawrocka, Milena Krupa;
-Maciej Siuda, Kamil Rusinek, Łukasz Piasta;
-Mateusz Gierszon, Natalia Wróbel.

Cfp6BM9NUBkgsLo7bzkPTNyXGjYUE9Azd2BRgm2MtpEB4hHKbM98MpRtmrco_podziel-kwadrat-ii-3.jpg

Podsumowując drugi etap konkursu, dyrektor INSPIRO Beata Kwiecińska, stwierdziła: 'Dla nas najważniejsze jest to, że projektanci mogli się spotkać z dziećmi, rodzicami i wszystkimi codziennymi użytkownikami naszego domu kultury. Ten dom właśnie im przede wszystkim ma służyć. Ich zdanie i pomysły muszą być dla projektantów kluczowe.'.

Organizatorzy warsztatów wspominają: 'Robiliśmy bałagan oraz porządek, szukaliśmy chińskiego skarbu, projektowaliśmy „Le Petit Cabanon”, kroiliśmy przestrzeń na kawałki, szukaliśmy swoich ulubionych miejsc, wspólnie błądziliśmy w ciemnościach, zbudowaliśmy niezwykłe, kolorowe miasto. Powstały pierwsze koncepcje aranżacji domu kultury, oraz makieta będąca kompilacją różnych sposobów myślenia na temat przestrzeni DK INSPIRO.'.

Teraz, do 27 lutego, uczestnicy mają czas na przedstawienie gotowych koncepcji wnętrz domu kultury. Wyniki konkursu znane będą na początku marca, a autorzy zwycięskiej pracy otrzymają nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowaną przez Urząd Gminy Niepołomice.

Dom Kultury INSPIRO powstał dwa lata temu i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce prowadzoną przez organizację pozarządową. Jest wyjątkowym punktem spotkań, w którym niemal każdego dnia zobaczyć można dzieci w każdym wieku i dorosłych zaangażowanych w działania plastyczne, teatralne, architektoniczne i wiele innych zajęć.

Fot: podzielkwadrat.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera