Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sport w szkle

 

Czas czytania: ~2 min


O8qaUjDsJ0vLIwVvr6OlvhclehEtL0D6Cf9wT6QG1aX7cgmZxGWqwHONhJHW_neostudio-awf-sala-01.jpg
Prosta bryła i szklane elewacje, przez które do środka budynku wpada naturalne światło – tak będzie wyglądać nowa hala sportowa poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Autorami projektu budynku, który ma być gotowy w 2013 r., są architekci z pracowni Neostudio. Jak wyjaśniają projektanci, idea formalna projektu opiera się na świetle i jego obecności w budynku zarówno w dzień , jak i w nocy, a także prostocie i jasności założenia, które mają nawiązywać do jasnej, szlachetnej strony sportu i związanej z nim rywalizacji. Jednocześnie, nowy obiekt ma się z szacunkiem wpisywać w zastany kontekst architektoniczny i urbanistyczny, który tworzą główny gmach AWF autorstwa Marka Leykama oraz dopiero co ukończony, prostopadły do niego budynek dydaktyczny wydziału turystyki i rekreacji zaprojektowany przez Jerzego Gurawskiego.
2IwAO7DBnw0k93jDmHUCIYvAxztCJzSDoXsBa9u2VWZRFMw0fAahUch9rIFa_neostudio-awf-sala-02.jpg
Efektem tych założeń jest charakterystyczna, ale oszczędnie operująca środkami wyrazu bryła o elewacjach ze szklanych paneli. W dolnej części budynku panele te będą rozpraszać światło słoneczne, by promienie nie kolidowały z błyskiem posadzki. Wyżej będą bardziej przezroczyste, dzięki czemu wnętrza hali pełne będą naturalnego światła.
zig17bx5rhnNC6XOjd9GKy7uNV9cPrrjkbq4raAVxnNbkP3BKlfYLUcZIFtr_neostudio-awf-sala-03.jpg
Pod względem przestrzennym, zaprojektowany przez Neostudio obiekt został wpisany w założenie urbanistyczne kampusu uczelni i będzie stanowić jego formalne zakończenie. Lokalizacja nowej hali została określona w oparciu o układ komunikacyjny zapoczątkowany przez budynek dydaktyczny autorstwa Jerzego Gurawskiego, prostopadły do gmachu Marka Leykama i ulicy Królowej Jadwigi. Powściągliwa, ascetyczna wręcz forma nowej hali ma nawiązywać do wyrazistej bryły głównego, modernistycznego budynku uczelni.
egip5d6cHNplDbffGJrty0KlSJo4DHRhOnmF7Nt011mYoyKT3ob8uHNP1SfN_neostudio-awf-sala-04.jpg
Nowy, czterokondygnacyjny obiekt AWF będzie miał 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz sali sportowej znajdą się w nim sale seminaryjne i szatnie będące zapleczem istniejącego boiska. Budynek powstanie przede wszystkim z myślą o treningach i rozgrywkach halowej odmiany hokeja na trawie, choć będzie otwarty także dla innych dyscyplin sportu. Hala Sportowa AWF z pomieszczeniami dydaktycznymi w Poznaniu Inwestor: Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu Lokalizacja: Poznań Autorzy: Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski, Agata Dziemiańczyk Projekt: 2012 Realizacja: 2012-2013 Powierzchnia działki: 49 576 m2 Powierzchnia terenu opracowania: 5 473 m2 Powierzchnia zabudowy: 2 098 m2 Powierzchnia użytkowa: 2989,39 m2 Kubatura: 39 860 m3 Fot: neostudio

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera