Plac z symbolem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plac z symbolem

 

Czas czytania: ~2 min


M9unuhiQX5YFzuNaL2dz16lQDjV2jSoQVIoz6nAu2LaPaA4NGioOjqJSdvVQ_wolski-architekci-plac-przyjaciol-sopotu.jpg

Mewa z origami nurkująca do basenu, zielone kredensy i multimedialna fontanna. Taką wizję Placu Przyjaciół Sopotu w Sopicie zaproponowali projektanci z biura Wolski Architekci. Ich koncepcja otrzymała drugą nagrodę w konkursie na projekt architektoniczno-przestrzennego zagospodarowania tej części miasta (pierwszej magrody nie przyznano).

TJpJ56tYesWp79iXp0IybvGysjunrk44cgLh7O0hRRJOLFEkqIrR43Z9Zxbn_wolski-architekci-plac-przyjaciol-sopotu-2.jpg

Pracę nad projektem architekci zaczęli od poszukiwania oryginalnego symbolu miasta. Jak sami wyjaśniają, po wielu przemyśleniach doszli do wniosku, że mija się z celem wymyślanie nowego znaku rozpoznawczego, skoro Sopot ma już swój symbol widniejący w herbie miasta – mewę. Wówczas pojawiło się pytanie, w jaki sposób go przedstawić, by uzyskać efekt świeżości i zaskoczenia, a przy tym stworzyć prostą i piękną formę. Dlatego sopocką mewę poddali współczesnej metamorfozie, przekształcając ja w przestrzenną formę przedstawiającą nurkującego do wody ptaka. Jej geometryczne, abstrakcyjne kształty nawiązują do sztuki origami.

4cnfesai6FOpDonJDMT2Xta5MQQsWJbzfqUYjZQFfoE04v7FEDMVEtiiIfI7_wolski-architekci-plac-przyjaciol-sopotu-3.jpg

Rzeźba stanowić ma tło i jednocześnie element przedstawienia multimedialnego stworzonego ze światła, wody i dźwięku. Fragmenty perforowanej powierzchni umożliwią podświetlenie jej od środka różnokolorowym światłem. Ponadto, uniesione w górę skrzydło wypuszczać ma w niebo laserową strugę światła, zaznaczając z daleka położenie głównego placu miasta.
Podświetlana na różne kolory ma być także woda w basenie oraz fontanny. Zmieniające się sceny świetlne w połączeniu z odtwarzaną muzyką tworzyłyby multimedialne spektakle będące przyciągającą turystów atrakcją.

NNNwBOJKCryxmiJWoUlV7Aa0OjZMNCpTAXhKTZuUSRCR77r2sNUrfDpQWgQ3_wolski-architekci-plac-przyjaciol-sopotu-4.jpg

Oprócz rzeźbiarskiej kompozycji, na placu mają także powstać dwa punkty gastronomiczne – tzw. kredensy – ujęte w formy porośniętych zielenią ostrosłupów wyłaniających się z posadzki placu. Uzupełnieniem nowych elementów architektonicznych będą istniejące już, biegnące po łukowo wygiętej linii szpalery platanów, które stanowiące tło dla planowanej, tymczasowej sceny na planie okręgu oraz straganów ustawianych w czasie okazjonalnych jarmarków.

iXdc2otWvGo0kAp9jeSOr2gRyP9ICxITHFQYOHhj303JYZe3TARnpF5Mo1va_wolski-architekci-plac-przyjaciol-sopotu-5.jpg

Autorzy nagrodzonej pracy zaproponowali także wymianę istniejących latarni, ławek i śmietników oraz wprowadzenie jednakowych parasoli w ogródkach punktów gastronomicznych. Wszystkie nowe elementy cechować ma spójna, prosta i współczesna stylistyka.

Od kilku dni funkcjonuje strona sopotplac.pl, na której można obejrzeć animację i wizualizacje projektu, a także podzielić się uwagami na jego temat.

Fot: Wolski Architekci


Podepnij swój artykuł

tagi

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach
Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu posadowiona niedawno nad brzegiem rzeki w chińskim mieście Tienc ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera