Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odmienić przestrzeń

 

Czas czytania: ~3 min


P8x4dFgIFVCgz2HS9b8McmmkPKGSXDfT19JZtGhRwTJ5CPXdrTL0nedeSJt1_heterotopia-ulakademicka.JPG

Miasto to nie tylko budynki. To także przestrzeń między nimi. Ulice, place, skwery i parki, które są sceną dla codziennego życia. Mimo że tak ważne dla wizerunku miast i dobrego samopoczucia ich mieszkańców, wciąż jeszcze włodarze zbyt mało uwagi poświęcają ich odpowiedniemu ukształtowaniu. Zwłaszcza poza ścisłym centrum. Czasami potrzebna jest więc inicjatywa oddolna. Na taki właśnie ruch zdecydowali się studenci architektury i planowania przestrzennego Politechniki Śląskiej w Gliwicach zrzeszeni w Kole Naukowym Heterotopia.

sbZ46OJEP344nBJFBRsJyCI3hLHpqCo7JsJrD2M0WDwgpqgvyzt24nSBJgZN_heterotopia-ulakademicka-2.JPG

Przyszli architekci i urbaniści za cel wzięli sobie położoną w samym sercu miasteczka studenckiego ulicę Akademicką, przy której zlokalizowane są budynki kilku wydziałów Politechniki . W dniach 16 i 17 maja 2012 r. zorganizowali na niej happening, który miał się w ich intencji stać przyczynkiem do dyskusji na temat planowanej przebudowy ulicy. Tworząc na niej szereg czasowych gier i instalacji, chcieli zachęcić przechodniów do refleksji na temat jakości przestrzeni publicznej w mieście i zastanowienia się, czego od niej oczekują.

W ramach happeningu zrealizowano szereg instalacji, których celem było zachęcenie przechodniów do interakcji. Pierwszą atrakcją stała się sama ulica Akademicka, która od początku roku jest zamknięta dla samochodów. Jezdnia stała się tablicą, na której namalowano symboliczne znaki: wielkie nożyczki mówiły o odcięciu tego miejsca od ruchu kołowego, w punktach najczęściej (a nie zawsze legalnie) przekraczanych przez studentów pojawiły się pasy dla pieszych w kształcie stóp, natomiast w pobliżu innych instalacji na asfalcie namalowano sylwetki ludzi.

5b6KR7dwiogIjwN6EgoYeN7Wz9ybubuUFT4PxCOiy8Eb9cMLluuaPFF4j17u_heterotopia-ulakademicka-3.JPG

Jedną z najbardziej popularnych wśród przechodniów atrakcji stały się huśtawki, które rozwieszono na stalowych bramkach w kształcie trapezów. Umiejscowione obok skate parku przy Placu Krakowskim, struktury te na co dzień wydzielają trakt prowadzący w stronę Wydziału Górnictwa i Geologii i pełnią funkcję czysto formalną. Huśtawki były niezwykle proste – zrobiono je z opon zawieszonych na linach. Ten uliczny 'plac zabaw' cieszył się dużą popularnością zarówno wśród studentów, jak i dzieci.

GKfcmhgkSXPcenRXfzt8ZJydEcBxSXZtv8I17fdFfBR8fSZX1WbU1WvSEKrC_heterotopia-ulakademicka-4.JPG
cZqkb0EuVpMAjSWXl2rxqeMZAAOnqn0dmUDUb53GSTwLkb6GVTpnZlN1ogDY_heterotopia-ulakademicka-4a.JPG

Kolejną atrakcją była "Kula w brzózkach" czyli gra zespołowa polegająca na przerzucaniu piłki po siatce rozpiętej między drzewami, około dwa metry nad ziemią. Należało to zrobić tak, by piłka przeskoczyła po całej instalacji nie wpadając w dziury. Wchodząc pod siatkę trzeba było wykazać się refleksem, aby w odpowiednim miejscu i momencie odbić piłkę. Jak podkreślają organizatorzy, gra ta stała się polem zażartej rywalizacji i silnych, wręcz sportowych emocji.

Qp2GCmUaCVdyGCWErVefduyLNLnmogAc6Vj9RtOHAOBBFSTL2ZoPufX3p3nw_heterotopia-ulakademicka-5.JPG

Najbardziej plastyczna instalacja pojawiła się natomiast w podcieniach gmachu Wydziału Górnictwa i Geologii. Złożyły się na nią zawieszone pod dachem płachty białej, zwiewnej tkaniny, które swoim asymetrycznym układem przedzieliły monotonną przestrzeń, a powiewając na wietrze stworzyły niezwykłą, ruchomą i eteryczną scenerię.

Ujd8hxeztSNf8lIfi86kS4yBcZoNITivNlKQorf1tCIkgHzXlCzj7ePbwbTx_heterotopia-ulakademicka-6.JPG

Równie ciekawy efekt estetyczny dała instalacja 'Dźwięczące kokony' – zawieszona na drzewach rosnących obok gmachu Wydziału Elektrycznego 'chmura' białych balonów, do których dodatkowo zawieszono dzwonki. Ocierające się o siebie balony wydawały dźwięk naśladujący szum starych drzew, a swoją organiczną formą kontrastowały z otaczającą je uporządkowaną przestrzenią.

x60GfiSTKF843aRU12FseHGSrLay7r1jjpAAb9KKrca2s3WZnBAmueboVPIE_heterotopia-ulakademicka-7.JPG

Jak podkreślają organizatorzy happeningu, chwilowe interwencje, które udało im się zrealizować wokół ulicy Akademickiej, pokazały, jak duże jest zapotrzebowanie na atrakcyjną przestrzeń publiczną w mieście i potencjał wciągania jej codziennych użytkowników w interakcje. Dla samych studentów zaś wydarzenie to było szansą do zmierzenia się z projektami w rzeczywistej skali.

qfwEMBYozNr9gXXWlgFF6QFiqtH8QQjLlXuZDWuXFaqeTHMrmoivHHL7NHDb_heterotopia-ulakademicka-8.JPG

Happening był inicjatywą studencka, a patronat nad nim objęła Katedra Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Fot. informacja prasowa


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera