Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuka na grządkach

 

Czas czytania: ~3 min


17bOIuKUvdgBHaDijwhD2HEL1xcchm2t3Ba1ARkaCgtcgBoa3KD11pbYfA8M_ingarden-ewy-mos-5.jpg

Budynek jako kontekstualna gra między mimesis i abstrakcją. Powrót do idei krytycznego regionalizmu Kennetha Framptona. I wreszcie – miejsce twórczego fermentu, w którym, jak rośliny w ogrodzie, uprawia się sztukę i kulturę. Małopolski Ogród Sztuki – nowy 'punkt obowiązkowy' na architektonicznej mapie Krakowa zostanie oficjalnie otwarty 19 października 2012 r.

vuccprI3vtRGZbDkbMutpFkACsYd7A8CD3UPpt8KZsoC7bfc8uZpVsfm5Jvx_ingarden-ewy-mos-3.jpg

Inicjatywa stworzenia nowej placówki wyszła od dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztofa Orzechowskiego oraz ówczesnego marszałka województwa małopolskiego, Janusza Sepioły. Konkurs na projekt gmachu, który stanął przy ulicy Rajskiej, vis a vis Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, został rozstrzygnięty w 2005 r. Realizacja zwycięskiego projektu autorstwa pracowni Ingarden & Ewy rozpoczęła się pięć lat później.

JeG7zGeXen8CMxVAmovvKd6BOl2RtFzHIrP5SJoWcvQGGau50adrZw1PpGPi_ingarden-ewy-mos-9.jpg

Projektując gmach MOS, architekci musieli się zmierzyć z trudnym zadaniem 'wciśnięcia' swojego budynku między dwa inne, w działkę o kształcie litery L, a także z koniecznością uporządkowania przestrzeni starych podwórek i popadającej w ruinę zabudowy przy ul. Rajskiej i Szujskiego. Ten niełatwy kontekst stał się punktem wyjścia dla formy nowego obiektu.

5w0ALXBINDFZqngxveOz8EkAhWpQtYtkSyg259M7cytkG9B79ehJ7Qi8cBq1_ingarden-ewy-mos.jpg

W swojej koncepcji architekci nawiązali do geometrii dachów i materiału sąsiednich obiektów, które znalazły odzwierciedlenie w geometrycznej kompozycji elewacji. Ponadto, nowy gmach został precyzyjnie wpisany w skalę otoczenia za sprawą utrzymania linii dachu i podziałów elewacyjnych zgodnie z przebiegiem i kompozycją ścian sąsiednich budynków.

GkZuDptIHuvPbFCuSmVWrHNlPORG2Vpw23pQfxboJvA9RqNT0CWRfuayAEtf_ingarden-ewy-mos-14.jpg

Punktem wyjścia dla formy budynku MOS była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej, XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni służącej w końcowych latach istnienia jako zaplecze magazynowe i warsztatowe Teatru im. J. Słowackiego. Z kolei rosnący na przeznaczonej pod budowę działce klon zainspirował architektów do wydrążenia w rozpościerającym się nad ogrodem dachu dużego otworu. To właśnie ' wyczulony słuch przestrzenny prowadzący do kreacji budynku ikony, która nie ulega wpływom współczesnej mody architektonicznej' zapewnił siedzibie MOS nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego, którą honorowane są budynki realizowane ze szczególną dbałością o przestrzeń publiczną Krakowa.

Po0AUogrfAvkvIeFcasgOr8S7wUtlzsgRULiwzesOBrJIr86TQ5RBClEA8Ty_ingarden-ewy-mos-17.jpg

rCL104vjnOtyxcSLVQxoS2X863GMwLMNDzxQXInYivlEpVgW5m4ojQ0VWi1A_ingarden-ewy-mos-20.jpg

Jak wyjaśnia Krzysztof Ingarden, Małopolski Ogród Sztuki to 'multimedialny, współczesny dom kultury, przestrzeń artystyczna gotowa do uprawiania wszelkich form sztuki'. Dzielą się nim dwie instytucje: Teatr im. Juliusza Słowackiego i Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Skrzydło od ul. Szujskiego mieści nowoczesną mediatekę-artetekę gromadzącą multimedialne zasoby książek i muzyki. W części od ul. Rajskiej zaś rozgościł się teatr – powstała tam wielofunkcyjna sala widowiskowa zwieńczona olbrzymim świetlikiem wyposażonym w automatycznie zasuwane żaluzje, rozsuwane estrady na 300 osób oraz najnowocześniejsze urządzenia scenotechniczne. W sali tej będą się mogły odbywać spektakle, koncerty, wystawy, seanse filmowe, sympozja, konferencje, aukcje sztuki, pokazy mody. Oprócz niej, część teatralna mieści kameralną salę kinową na 98 miejsc, kawiarnię oraz sale na zajęcia edukacyjne.

AD8BElry8OFE9o9PZEUI7cijRS0rlNm7M7SMILowpdo3zWNev1t5lYAHZUZm_ingarden-ewy-mos-22.jpg
lZ2ukNu3oPSaasUbaYJqCLeUSGDk8t6ZrfE3wMvphix79j3z7D6G7VKI8N4x_ingarden-ewy-mos-24.jpg

Ważnym aspektem było dla architektów nawiązanie interakcji z przyszłymi odbiorcami budynku. Jego symbolicznemu otwarciu służy przykryty ażurowym dachem dziedziniec-ogród od ul. Rajskiej, który 'wciąga' przechodniów i daje wrażenie przekraczania granicy. W nim zaś znaleźć można równe, imitujące rabatki pasy z niskopienną zielenią. Niewielki ogród przypominać ma o historii miejsca – ulica Rajska prowadziła niegdyś do 'rajskiego ogrodu', który istniał w miejscu późniejszych Zakładów Tytoniowych.

8j7ikMt4KmAWRzNf5U3hyeDMfKU2KTpGt2vexJYJdOLEEmMdh8Y8jPhoKae8_ingarden-ewy-mos-mos-wizualizacja.jpg

Cała inwestycja wraz z wyposażeniem scenotechnicznym pochłonęła około 47 mln zł (projekt był współfinansowany ze środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013). fot. Krzysztof Ingarden


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera