Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kaplicky traci cierpliwość

 

Czas czytania: ~2 min


HoeyV4fEv9jDcoVyCdK5KPMpUmtVgbxVliqpakx1JQkt2OMwvYfAbrvKFsTv_kaplicky1.jpg

Nadal nie ma decyzji w sprawie budowy nowego budynku Biblioteki Narodowej w Pradze. Konkurs zorganizowano rok temu, a wygrał go Jan Kaplicky - Czech, który od wielu lat mieszka w Londynie, gdzie prowadzi biuro "Future System", które znane jest z radykalnych projektów ekspresyjnej architektury.

„Ośmiornica” - to nazwa nadana projektowi biblioteki przez przeciwników. Spór o projekt zaczął się już w momecie wyboru zwycięzcy konkursu. I trwa do dzisiaj. Kaplicy zaczyna tracic cierpliwość. Uważa, że przeciąganie momentu podjęcia decyzji o budowie to dzieło konserwatywnych polityków. Część z nich faktycznie podchodzi z dużym dystansem do "ośmiornicy". Przeciwko budowie są burmistrz, prezydent Czech, dyrektor Narodowej Biblioteki, którzy uważają, że agresywny budynek będzie zbyt dużą ingerencją w historyczną tkankę miasta.

Zupełnie inne zdanie ma były prezydent Vaclav Havel, który mówi: "mam wrażenie, że oko tej biblioteki mruga przez zielony park...i może stać się ucieleśnieniem przeszłych wieków". Także Prażanie kibicują architektowi. "12 milionów ludzi podpisało emailową petycję popierającą projekt Kaplickyego. Pojawiły się nalepki, a nawet ciastka w kształcie biblioteki. Kiedy wsiadłem do tramwaju, na każdym przystanku ludzie w wieku od 5 do 80 lat życzyli mi powodzenia" - mówi Kaplicky. Projekt ma wesprzeć seria koncertów organizowanych przez zwolenników architekta.

Architekt postawił jednak miastu ultimatum, jeżeli decyzja nie zostanie podjęta w ciągu miesiąca, on sam wycofa się z projektu i pozwie miasto za uchybienia w przygotowaniu konkursu. Burmistrz Pragi Pavel Bem tłumaczy, że urzędnicy muszą czekać na decyzję UOHS, czyli Czeskiego Biura Antymonopolowego, o którego opinię poprosiło Ministerstwo Kultury. Prawnicy uważają też , że Kaplicky nie może pozwać miasta, ponieważ konkurs był zorganizowany przez Bibliotekę Narodową.

Natomiast Czeska Izba Architektów wydała opinię, że Kaplicky nie dostosował się do warunków konkursu, ponieważ projekt zakłada umieszczenie 10 milionów książek w magazynie pod ziemią. Tak swobodne potraktowanie warunków konkursu, dało Kaplicky'emu przewagę nad konkurentami.

Czeski architekt cieszy się za to poparciem mediów. Według Stephena Bayley z "The Guardian" propozycja Kaplicky'ego to nie tylko monument świadczący o nowoczesności Pragi, ale nowe podejście do czytania jako aktywności liberalnej, dyskursywnej i odkrywczej.

 

qa9oCnIHkqSFHS8TCeAx3oOXHnJv1xP7gLoeRKQfpn8PBmzq5EsDibw5b1pa_kaplicky2.jpg
1kTdR4eQKz9lGqyokuForT5MytIzs9MZLzVnDlilPo1M3IKjWcpTXkAyYslD_kaplicky3.jpeg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera