Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cegła wcielona

 

Czas czytania: ~2 min


OBf50WDM7rMUsmICDnQXDprkPcu8dEraXc1Cg9aNxNY6nx1yTKr1UmaOZx0L_bricki-nagroda.jpg

 

Po raz trzeci zostały rozdane nagrody w konkursie Brick Award na budynek, który w oryginalny sposób wykorzystuje cegłę zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i dekoracyjny. Impreza odbywa się co dwa lata i jest sponsorowana jest przez Wienerberger AG, który jest największym producentem cegły na świecie. Zwycięzca otrzymuje nagrodę wysokości 21 000 euro.

W tym roku architekci nadesłali ponad 200 projektów z 19 krajów. Międzynarodowemu jury przewodniczył George Ferguson, a w jego skład weszli Ferenc Csagoly, Lipa Goldstein, Mart Kalm i Ryszard Jurkowski. Najważniejszymi kryteriami była funkcjonalność projektu i innowacyjne użycie cegły w dekoracji ścian.

I nagrodę otrzymał Peter Zumthor za projekt Kolumba Museum w Kolonii, które mieści w sobie kolekcję sztuki archibiskupa tego miasta. Architekt w konstrukcję muzeum wkomponował ruiny kościoła Świętego Kolumba, który został zniszczony w 1943 roku. Sposób wykorzystania przez niego cegły przypomina - według organizatorów - układ dzianiny. Przez małe, nieregularnie poumieszczane otwory przepuszcza do środka światło, dając ciekawy efekt, komponujący się ze zbiorami muzeum.

 

 

RTlWbACjnOkmFDXXeefCejrXBswd2Zo1Nj4haYJgn9yWbSP7ay1RV3TDQwvd_bricki-nagroda-detal.jpg
IHUaoJICbunpMWm51uW6m9sXudakhjVrxa5BBRMNdoSdUlYgq0wC41PEy5da_brickii-nagroda.jpg

II nagroda poszła do Bearth & Deplazes, którzy zaprojektowali halę fermentacyjną dla szwajcarskiej winiarni w Fläsch. Właściciele winiarni produkującej znany gatunek wina Pinot Noir uważają, że o jego specyficznym smaku decyduje szereg warunków otoczenia takich jak gleba, czy mikroklimat. Potrzebowali więc przestrzeni, w której zostaną wzięte pod uwagę te wszystkie elementy. Studenci ze słynnego Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Zurychu zaprojektowali na komputerze konstrukcję budynku. Architekci natomiast wykorzystali te obliczenia w swoim projekcie. Budynek jest jednopiętrowy, wykonany z jasnej cegły, której układ ma przypominać z zewnątrz nakładające się na siebie owoce winogron.

 

P88XKQtY4tUEbGuu7yf5XkqLRuhflDPbsxccZ5hVxlYN0VhvOsEhJkvQRKwI_brickii-nagroda-detal.jpg

III nagrodę otrzymał budynek Państwowego Centrum Technologii w Otaniemi  niedaleko Helsinek autorstwa Senaatti-kiinteistöt. Fasada skonstruowana z palonej cegły nawiązuje do tradycji tamtejszej architektury. Architekci wzięli w projekcie pod uwagę zasady zrównoważonego rozwoju. Jest to widoczne w pragmatycznych rozwiązaniach wnętrz, a także wykorzystaniu ekologicznych technologii.


Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera