Życie przykościelne - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Życie przykościelne

 

Czas czytania: ~2 min


ikO4vhv082Am77dIF6eRC5BsRvze3cUVfTA7074uPl8seMe0UUWu0V3CjrpU_kosciol-swjacka-medusa-bytom-3.jpg

Teren wokół zbudowanego w 1911 roku kościoła św. Jacka w Bytomiu przechodzi metamorfozę. Jedna z najbardziej znanych pracowni architektonicznych w Polsce, mocno kojarzona ze Śląskiem, na zlecenie parafii zaprojektowała modernizację placu i nową zabudowę.

gLbFbFDgVMIMNFuiiq1Q4wJz2jOMdLpAUsLjzbMECpzCcfuETSzzYcIM2BDh_kosciol-swjacka-medusa-bytom-4.jpg
9pahb1kwUpYds8xq3PhOoSRMViXn6KblhcyrSACwIEn2UAGbgg8ss7xoDSwp_kosciol-swjacka-medusa-bytom-5.jpg

Okolice pięknej, neoromańskiej świątyni w bytomskiej dzielnicy Rozbark są lubianym wśród mieszkańców terenem spacerowym. Jakiś czas temu parafia odzyskała praw własności do tego terenu i rozpoczęła tu inwestycję. Jak anonsuje serwis internetowy Urzędu Miasta w Bytomiu: „Parafia św. Jacka otrzymała ponad 10,5 mln zł. dofinansowania ze środków unijnych na utworzenie nowoczesnego centrum rekreacyjnego, edukacyjnego i kulturalnego w Rozbarku. Projekt parafii został bardzo wysoko oceniony, zajmując trzecie miejsce w województwie. W jego założeniach jest także budowa wielofunkcyjnego obiektu sceny plenerowej oraz pawilonu warsztatów muzyczno-teatralnych. Rewitalizacji zostanie poddany obszar o powierzchni 4,5 hektarów. Całkowity koszt inwestycji to prawie 12,5 mln zł”.

cp8N6UjrMuFMc98t8ZQHHPYQVK0Bk4dUAbV57ayOPsIVXBfgqhX19XPd2KHL_kosciol-swjacka-medusa-bytom-6.jpg
oV0O1NysmlKZY10IQ0i15gqhVuoEUz7uDx9DwRQzv2sBcHTl3xzw9yUTe0Aj_kosciol-swjacka-medusa-bytom-10.jpg

Projekt tej sporej inwestycji przygotował zespół pracowni Medusa Group. Zadanie nie było łatwe, bo projektowanie w bezpośrednim sąsiedztwie charakterystycznej, wyrazistej, zabytkowej budowli zawsze rodzi pytania, na ile nowa budowla ma stapiać się z sąsiadem czy stanowić dla niego tło, a na ile może mieć własny wyraz i siłę oddziaływania.

Na szczęście Przemo Łukasik i jego współpracownicy mają ogromne doświadczenie w tworzeniu obiektów w trudnym kontekście. Architekci ci dobrze rozumieją też specyfikę śląskich miast, ich skomplikowane dzieje, a co za tym idzie i styl zabudowy.

uwQRQRse69HtjKIOk48ttFYjnlILNDdEZMaaGGjZ3YYCVD84Ocz9SJAbu7Se_kosciol-swjacka-medusa-bytom-1.jpg
7kZIpy0TReu7yu8WghTtuYuEp5zIL1OSZ4vSaDPN8AxEZVo0J3n5Mg1TEJq0_kosciol-swjacka-medusa-bytom-2.jpg

Na placu wokół kościoła, poza skwerem i terenami spacerowymi powstaje też m.in. nowy budynek przeznaczony na warsztaty muzyczno-teatralne z salą prób. Projektanci z Medusa Group nadali mu proste, ale wyraziste formy. Gmach został nieco „zakopany” – ulokowano go w zagłębieniu, do którego z poziomu chodnika schodzić się będzie po schodach. Ukośny dach, przykrywający cały obiekt, będzie porastała trawa, zaś elewacje wykonano ze stali corten. Duże przeszklenia nie tylko pozwolą spacerowiczom przyglądać się próbom we wnętrzu, ale nadały też gmachowi lekkości. Rdzawy kolor elewacji zaś kojarzy się z kolorystyką śląskiej zabudowy i dobrze koresponduje z pokrytą patyną czasu kamienną bryłą świątyni.

Przebudowa placu wokół kościoła Św. Jacka w Bytomiu
Lokalizacja: Bytom, ul. Matejki 1
Inwestor: Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Jacka w Bytomiu
Projektanci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, współpraca autorska: Daria Cieślak, Sabina Mrowińska, Michał Sokołowski, Łukasz Stopczynski
Projekt: 2011 (koncepcja: 2010)
Realizacja: w budowie
Ilustracje: medusagroup.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Łódź doczeka się Daniela Libeskinda?
Łódź doczeka się Daniela Libeskinda?

U zbiegu ulic Wschodniej i Jaracza w centrum Łodzi ma stanąć budynek projektu Daniela Libeskinda. Na ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera