Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podwodny hotel - dyski na wodzie

 

Czas czytania: ~3 min


dRBhWXgdvgeOqNZfjqfhq6yj2ngaL2HTltejW7AxPCGXyPjWWifLelzN4sAJ_deep-ocean-technology1.jpg
Spółka Deep Ocean Technology, założona w 2010 roku w Gdyni od początku pracuje na projektem budynku o nazwie Water Discus, który mógłby stanąć na wodzie tak, aby jego część znajdowała się pod jej powierzchnią. Pomysł na ten innowacyjny obiekt narodził się w gronie naukowców z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, którzy współtworzą spółkę, której celami są: budowa podwodnych hoteli, konstruowanie załogowych i sterowanych zdalnie pojazdów podwodnych oraz konstruowanie urządzeń głębinowych do penetracji dna morskiego na małych i dużych głębokościach.
lO7bce9u05IgX2wHnfOozaDIp3h1HU68fMQPUonF4o973PICeBmBUF1MbRyF_deep-ocean-technology2.jpg
Cały zespół naukowców, badaczy, inżynierów, architektów i projektantów, którzy opracowują projekty podwodnych obiektów można znaleźć na stronie. Water Discus – to nie tylko hotel, w którym przez przeszklone ściany zamiast słońca i drzew można będzie oglądać życie w morskich głębinach, ale też baza wypadowa do podmorskich wędrówek: razem z konstrukcją budowli naukowcy projektują pojazdy, dzięki którym goście hotelowi będą mogli zwiedzać okolicę... na dnie morza.
kVgpznF2MiFoSxjjQm9LNCPfshvZjP0Y2fskrcbQ6XfxIPXaT3LiaMEfHbWT_deep-ocean-technology7.jpg
” Wyjątkowe konstrukcje Water Discus umożliwiają zamieszkanie w naturalnym środowisku bajecznie kolorowych ryb, fascynujących ukwiałów, koralowców, rozgwiazd i koników morskich. Goście hotelu, przebywając w samym sercu oceanu, mogą wypoczywać w komfortowych pokojach, popija kawę w barze czy smakować dań ekskluzywnej restauracji. Tu można obcować z pięknem podwodnego świata, bez konieczności zakładania aparatu oddechowego, czy jakiegokolwiek innego ekwipunku; bez potrzeby odbywania kursów nurkowych. (…) Wakacje to jednak nie tylko pobyt w hotelu, ale i zwiedzanie. Dlatego goście Water Discus mają także możliwość korzystania z trzyosobowych, podwodnych jednostek pływających. Dzięki nim w każdej chwili można poczuć się jak Kapitan Nemo z powieści Juliusza Verne'a” – można przeczytać na stronie projektującej obiekt spółki.
QQdvkggdxK1qffYecFgYmyHeqRt4kuJpBqcBQZ7cH8qNKkvY7Ca0gSG2q5lW_deep-ocean-technology33.jpg
Gmach ma mieć formę kompleksu minimum dwóch pawilonów w kształcie dysków. „Hotele Water Discus złożone są z dwóch dysków: podwodnego i nadwodnego. Dzięki temu, zapewniają równocześnie możliwość podziwiania morskich głębin oraz korzystania z dobrodziejstw ciepłego klimatu. Oba elementy konstrukcji połączone są pięcioma mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda. Rozmiary dysków dostosowane są do warunków lokalnych” – opisują to projektanci. Jeden dysk ma powierzchnię tysiąca m2 – ich ilość można zwiększać, w zależności od potrzeb. Minimum – to dwa dyski (jeden na wodzie, drugi pod wodą), ale może być ich więcej - hotel ma mieć konstrukcję modułową. Każda kolejna budowla będzie dopasowywana do lokalnych warunków i potrzeb tak, aby podwodne hotele mogły być budowane na całym świecie.
ETwgGTdu5tk8qrdah0VUdRKoDIcarylsGDWBrin7WD1XCVM1T9k4PNMFX2Lw_deep-ocean-technology6.jpg
Spółka Deep Ocean Technology otrzymała niedawno dotację z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na cele badawczo-rozwojowe – 19 mln zł. Do tej kwoty spółka z własnego kapitału dołoży 14 mln i już w przyszłym roku w Gdyni rozpocznie budowę pierwszego na świecie obiektu swojego projektu. Ów prototyp ma nie tylko być pierwszą próbą wcielenia w życie innowacyjnej idei, ale też będzie służył celom badawczym. W tej chwili trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonawcę budowli. Wizualizacje: deep-ocean-technology.com
WuqfAkU0K6hsv47IORnW5a5JDcDPASip3bvh0BQiFg2MUyU1lFEtkKOTVDQZ_deep-ocean-technology5.jpg
NaMYuKV9MLxD4EfTHxKKj1539T7pP6buKgtCbHKr4unyBQCQ8vMuICuKgIHx_deep-ocean-technology16.jpg
ilmv697uxtOjToYrUW19ZQQR92i7zdsMHEnGyPBNLuKm9Us3vHW8M250SZXl_deep-ocean-technology74.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera