Rewitalizacja kopalni Julia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewitalizacja kopalni Julia

 

Czas czytania: ~2 min


TDawB4aRDwVmKpg75fcxz6Sy7Xyy9EcLDeUkZaX5ERQ4DAzRP91IfdEHhazP_wiz.jpg
Wałbrzych nie słynie z architektonicznych atrakcji – to jedno z tych polskich miast, które wciąż zmagają się ze swoim poprzemysłowym charakterem oraz dziedzictwem, szukając nowego pomysłu na swoje funkcjonowanie w nowych warunkach. Rewitalizacja KWK „Julia” z pewnością pomoże w odmianie oblicza tego dolnośląskiego miasta. Teren, który poddany zostanie rewitalizacji zajmuje cztery hektary i zawiera szesnaście zabytkowych obiektów, które zmienią swoją funkcję, ale nie formę. Jedną z największych atrakcji nowego centrum kultury będzie ponad dwuipółkilometrowa podziemna trasa turystyczna, umiejscowiona w XVIII-wiecznej sztolni.
wK0LBgrXqqngOOsyYHLqtGcaLhWCWwpYGeO3Ey5xHRxhRMtYsNy0Xp42ufW7_p1000327.JPG
„To będzie projekt jakiego nie było do tej pory w polskim muzealnictwie. W przestrzeniach Starej Kopalni, wśród zabytkowych wielkogabarytowych maszyn górniczych poprowadzona zostanie multimedialna ścieżka edukacyjna, zaprojektowana z myślą o potrzebach kolejnych pokoleń odbiorców. Na potrzeby projektu pracownia Nizio Design International powiększy się o dodatkowy zespół specjalistów przypisanych tylko temu projektowi– mówi Mirosław Nizio, projektant i wykonawca, szef Nizio Design International.
y4qezVacWHcZESSPMxKSrE5lhRrvxUQNtqAl7hDep2IYSezUZ2jYYpvm5xHK_p1000299.JPG
Od umiejscowionej przy wejściu multimedialnej tablicy podświetlana rampą goście przejdą do budynku powitalnego, z którego będą mogli dostać się do kolejnych obiektów, w których czekać będzie na nich mnóstwo atrakcji, pobudzających wiedzę, lokalną tożsamość, ale i kreatywność i chęć tworzenia. Na terenie nowego centrum najdą się i Muzeum Węgla i Górnictwa, i Centrum Ceramiki Użytkowej; w starej kuźni powstanie pracownia twórczego działania, w której każdy będzie mógł popróbować stworzyć coś technikami rzemieślniczymi. Będzie tu także centrum edukacyjne, Ośrodek Pieśni i Tańca, Centrum Kultury Wałbrzych, przestrzenie na wystawy, koncerty czy spektakle, a dla tych, którzy zmęczą się już artystyczną działalnością punkty widokowe, z których podziwiać będzie można panoramy kopalni i jej okolic.
rHUClbYjo0RY0riuPcWMmXMuDpDWdDJW1rv3IOZzr2HtBIFmtWQONdsaGlU9_p1000309.JPG
Większość obiektów na terenie „Julii” będzie zachowana w historycznych formach, niektóre otrzymają nowoczesne „modyfikacje” w postaci szklanych ścian, elementów multimedialnych, oryginalnego oświetlenia. Jak piszą twórcy idei rewitalizacji kopalni: „Stara Kopalnia w nowej odsłonie to nie tylko centrum edukacyjne, ale przestrzeń rekreacyjna. Znajdą się tam liczne restauracje, kino, sala koncertowa oraz amfiteatr. Będzie to największe centrum kultury i nauki na Dolnym Śląsku, atrakcyjne dla wszystkich pokoleń, podkreślające znaczenie przeszłości tego regionu”. Rewitalizacja KWK „Julia” – Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” Lokalizacja: Wałbrzych Inwestor: Gmina Wałbrzych Projektant: Mirosław Nizio Projekt: 2008 Realizacja: koniec 2013 roku Koszt inwestycji: 52 mln zł (dofinansowanie z Unii Europejskiej 35 mln zł) Ilustracje: Nizio International Design
n3HLtXclBlyv87xNzPWaFUjwZOau7pgAoHrnfCNLibYD2dxgBsJwk0NpY0zj_p1000346.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera