Rewitalizacja kopalni Julia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rewitalizacja kopalni Julia

 

Czas czytania: ~2 min


TDawB4aRDwVmKpg75fcxz6Sy7Xyy9EcLDeUkZaX5ERQ4DAzRP91IfdEHhazP_wiz.jpg
Wałbrzych nie słynie z architektonicznych atrakcji – to jedno z tych polskich miast, które wciąż zmagają się ze swoim poprzemysłowym charakterem oraz dziedzictwem, szukając nowego pomysłu na swoje funkcjonowanie w nowych warunkach. Rewitalizacja KWK „Julia” z pewnością pomoże w odmianie oblicza tego dolnośląskiego miasta. Teren, który poddany zostanie rewitalizacji zajmuje cztery hektary i zawiera szesnaście zabytkowych obiektów, które zmienią swoją funkcję, ale nie formę. Jedną z największych atrakcji nowego centrum kultury będzie ponad dwuipółkilometrowa podziemna trasa turystyczna, umiejscowiona w XVIII-wiecznej sztolni.
wK0LBgrXqqngOOsyYHLqtGcaLhWCWwpYGeO3Ey5xHRxhRMtYsNy0Xp42ufW7_p1000327.JPG
„To będzie projekt jakiego nie było do tej pory w polskim muzealnictwie. W przestrzeniach Starej Kopalni, wśród zabytkowych wielkogabarytowych maszyn górniczych poprowadzona zostanie multimedialna ścieżka edukacyjna, zaprojektowana z myślą o potrzebach kolejnych pokoleń odbiorców. Na potrzeby projektu pracownia Nizio Design International powiększy się o dodatkowy zespół specjalistów przypisanych tylko temu projektowi– mówi Mirosław Nizio, projektant i wykonawca, szef Nizio Design International.
y4qezVacWHcZESSPMxKSrE5lhRrvxUQNtqAl7hDep2IYSezUZ2jYYpvm5xHK_p1000299.JPG
Od umiejscowionej przy wejściu multimedialnej tablicy podświetlana rampą goście przejdą do budynku powitalnego, z którego będą mogli dostać się do kolejnych obiektów, w których czekać będzie na nich mnóstwo atrakcji, pobudzających wiedzę, lokalną tożsamość, ale i kreatywność i chęć tworzenia. Na terenie nowego centrum najdą się i Muzeum Węgla i Górnictwa, i Centrum Ceramiki Użytkowej; w starej kuźni powstanie pracownia twórczego działania, w której każdy będzie mógł popróbować stworzyć coś technikami rzemieślniczymi. Będzie tu także centrum edukacyjne, Ośrodek Pieśni i Tańca, Centrum Kultury Wałbrzych, przestrzenie na wystawy, koncerty czy spektakle, a dla tych, którzy zmęczą się już artystyczną działalnością punkty widokowe, z których podziwiać będzie można panoramy kopalni i jej okolic.
rHUClbYjo0RY0riuPcWMmXMuDpDWdDJW1rv3IOZzr2HtBIFmtWQONdsaGlU9_p1000309.JPG
Większość obiektów na terenie „Julii” będzie zachowana w historycznych formach, niektóre otrzymają nowoczesne „modyfikacje” w postaci szklanych ścian, elementów multimedialnych, oryginalnego oświetlenia. Jak piszą twórcy idei rewitalizacji kopalni: „Stara Kopalnia w nowej odsłonie to nie tylko centrum edukacyjne, ale przestrzeń rekreacyjna. Znajdą się tam liczne restauracje, kino, sala koncertowa oraz amfiteatr. Będzie to największe centrum kultury i nauki na Dolnym Śląsku, atrakcyjne dla wszystkich pokoleń, podkreślające znaczenie przeszłości tego regionu”. Rewitalizacja KWK „Julia” – Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” Lokalizacja: Wałbrzych Inwestor: Gmina Wałbrzych Projektant: Mirosław Nizio Projekt: 2008 Realizacja: koniec 2013 roku Koszt inwestycji: 52 mln zł (dofinansowanie z Unii Europejskiej 35 mln zł) Ilustracje: Nizio International Design
n3HLtXclBlyv87xNzPWaFUjwZOau7pgAoHrnfCNLibYD2dxgBsJwk0NpY0zj_p1000346.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera