Ogromna ilość zgłoszeń do konkursu na projekt terminalu na lotnisku w Szymanach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogromna ilość zgłoszeń do konkursu na projekt terminalu na lotnisku w Szymanach

 

Czas czytania: ~3 min


DOXhZMxT5bXhoGXEEGZIwaBPW3sW2NS5UxSLnZFZ64hehYriVdZcyuFjr8Ui_lotnisko-w-szym.JPG

250 firm dopuszczono do konkursu na projekt architektoniczny terminalu pasażerskiego na lotnisku regionalnym w Szymanach - poinformował we wtorek prezes zarządzającej lotniskiem spółki Warmia i Mazury, Leszek Krawczyk. Koszt budowy terminalu to 35 mln zł.

Jak powiedział Krawczyk, zainteresowanie konkursem wśród firm projektowych jest bardzo duże. "Początkowo wnioski o dopuszczenie do konkursu złożyło 271 firm. 80 z nich zostało wezwanych do uzupełnienia dokumentacji. Ostatecznie 250 firm zostało dopuszczonych do konkursu na zaprojektowane budynku portu lotniczego" - poinformował prezes.

Zdaniem organizatorów konkursu, tak duże zainteresowanie może wynikać z tego, że zaprojektowanie terminalu pasażerskiego nie jest szczególnie trudne. Jak podkreślił Krawczyk, duże wyzwanie natomiast czeka sąd konkursowy, który będzie oceniał nadesłane prace i musi wybrać spośród tak dużej liczby projekty spełniające kryteria podane w regulaminie.

Ogłaszając konkurs spółka Warmia i Mazury podała, że pracownie architektoniczne mają czas do 29 marca na składanie projektów terminalu. Jednak, jak przyznał prezes Krawczyk, niewykluczone, że termin ten zostanie przedłużony do 15 kwietnia.

Zgodnie z założeniami, terminal ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym m.in. warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza tej strefy. Organizator konkursu - spółka Warmia i Mazury - chce także, by budynek był tak zaprojektowany, żeby w minimalnym stopniu ingerował w zalesiony obszar wokół lotniska i swoją architekturą nawiązywał do otoczenia. W przyszłości musi dać się łatwo rozbudować.

Koncepcja terminalu zakłada, że początkowo obsłuży on 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie - 500 tys. osób. Budynek będzie podzielony na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.
Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę w wysokości 21 tys. zł. Przewidziano także nagrody za kolejne miejsca: za drugie - 11 tys. zł, za trzecie - 8 tys. zł, za czwarte i piąte – po 5 tys. zł.

Niezależnie od nagród pieniężnych, zwycięzca konkursu dostanie zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby unijna dotacja nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Port regionalny dla Warmii i Mazur ma powstać w miejscu byłego wojskowego lotniska w Szymanach. Wojskowe lotnisko działało do 2004 roku. Potem zarządzała nim cywilna spółka Port Lotniczy Mazury sp. z o.o., która borykała się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu oraz zbudowanie z unijnych pieniędzy portu lotniczego.

Zarząd województwa wypowiedział jednak spółce Port Lotniczy Mazury umowę dzierżawy uznając, że te deklaracje nie zostały spełnione i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę Warmia i Mazury.

Źródło: PAP


Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera