Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogromna ilość zgłoszeń do konkursu na projekt terminalu na lotnisku w Szymanach

 

Czas czytania: ~3 min


DOXhZMxT5bXhoGXEEGZIwaBPW3sW2NS5UxSLnZFZ64hehYriVdZcyuFjr8Ui_lotnisko-w-szym.JPG

250 firm dopuszczono do konkursu na projekt architektoniczny terminalu pasażerskiego na lotnisku regionalnym w Szymanach - poinformował we wtorek prezes zarządzającej lotniskiem spółki Warmia i Mazury, Leszek Krawczyk. Koszt budowy terminalu to 35 mln zł.

Jak powiedział Krawczyk, zainteresowanie konkursem wśród firm projektowych jest bardzo duże. "Początkowo wnioski o dopuszczenie do konkursu złożyło 271 firm. 80 z nich zostało wezwanych do uzupełnienia dokumentacji. Ostatecznie 250 firm zostało dopuszczonych do konkursu na zaprojektowane budynku portu lotniczego" - poinformował prezes.

Zdaniem organizatorów konkursu, tak duże zainteresowanie może wynikać z tego, że zaprojektowanie terminalu pasażerskiego nie jest szczególnie trudne. Jak podkreślił Krawczyk, duże wyzwanie natomiast czeka sąd konkursowy, który będzie oceniał nadesłane prace i musi wybrać spośród tak dużej liczby projekty spełniające kryteria podane w regulaminie.

Ogłaszając konkurs spółka Warmia i Mazury podała, że pracownie architektoniczne mają czas do 29 marca na składanie projektów terminalu. Jednak, jak przyznał prezes Krawczyk, niewykluczone, że termin ten zostanie przedłużony do 15 kwietnia.

Zgodnie z założeniami, terminal ma zapewnić pełną obsługę ruchu pasażerskiego, w tym m.in. warunki do odprawy pasażerów ze strefy Schengen i spoza tej strefy. Organizator konkursu - spółka Warmia i Mazury - chce także, by budynek był tak zaprojektowany, żeby w minimalnym stopniu ingerował w zalesiony obszar wokół lotniska i swoją architekturą nawiązywał do otoczenia. W przyszłości musi dać się łatwo rozbudować.

Koncepcja terminalu zakłada, że początkowo obsłuży on 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie - 500 tys. osób. Budynek będzie podzielony na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.
Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrodę w wysokości 21 tys. zł. Przewidziano także nagrody za kolejne miejsca: za drugie - 11 tys. zł, za trzecie - 8 tys. zł, za czwarte i piąte – po 5 tys. zł.

Niezależnie od nagród pieniężnych, zwycięzca konkursu dostanie zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby unijna dotacja nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Port regionalny dla Warmii i Mazur ma powstać w miejscu byłego wojskowego lotniska w Szymanach. Wojskowe lotnisko działało do 2004 roku. Potem zarządzała nim cywilna spółka Port Lotniczy Mazury sp. z o.o., która borykała się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu oraz zbudowanie z unijnych pieniędzy portu lotniczego.

Zarząd województwa wypowiedział jednak spółce Port Lotniczy Mazury umowę dzierżawy uznając, że te deklaracje nie zostały spełnione i do zarządzania lotniskiem powołał samorządową spółkę Warmia i Mazury.

Źródło: PAP


Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera