Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pierwsza polska edycja konkursu Brick Award

 

Czas czytania: ~6 min


RRkKUlfXwUWreMZoKfnVatqmFSn2OZZ8elfM0F3utXL8XQWL7IEk8v1Xiycz_bricawardbannermm.jpg

Rozpoczyna się pierwsza polska edycja prestiżowego konkursu dla architektów Brick Award

Już 31 stycznia w ramach polskiej edycji konkursu Brick Award rozpoczynają się poszukiwania kreatywnych i innowacyjnych realizacji architektonicznych, które powstały z wykorzystaniem ceramiki. Najlepsze prace zostaną wyróżnione statuetkami oraz otrzymają nominację do międzynarodowego etapu konkursu, który dzięki zainteresowaniu środowiska i poziomowi prezentowanych prac zyskał już prestiż i uznanie architektów na całym świecie.

W 2014 roku Wienerberger, największy producent cegieł ceramicznych na świecie i lider w sprzedaży dachówek ceramicznych w Europie po raz szósty wręczy międzynarodowe nagrody architektoniczne Brick Award. Tegoroczna, polska edycja konkursu powstała przede wszystkim, aby promować wyjątkowe, polskie rozwiązania architektoniczne oraz wybitnych architektów.

„Od lat, jako firma produkująca ceramiczne materiały budowlane stawiamy na innowacyjne i nowoczesne rozwiązania. Jako lider technologiczny na rynku materiałów ceramicznych przywiązujemy jednak wielką wagę do sposobu wykorzystania naszych materiałów, kultury budowania i jakości krajobrazu architektonicznego. Nasze rozwiązania stosują w swoich projektach najbardziej uznani polscy architekci.” - mówi Mirosław Jaroszewicz, Członek Zarządu Wienerberger w Polsce.

„Konkurs Brick Award to idealne odzwierciedlenie naszych kompetencji jako producenta najwyższej jakości produktów połączone z prestiżowymi realizacjami z materiałów ceramicznych. Obserwując rynek polski wiemy, że w naszym kraju powstaje wiele obiektów na najwyższym, światowym poziomie. Realizacje polskich architektów dotychczas zgłaszane do międzynarodowej edycji Brick Award były niejednokrotnie wyróżniane. W tym roku, po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na polską edycję konkursu. Otwarta formuła pozwala na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów, wybudowanych zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Najlepsze prace będą reprezentować polską architekturę w międzynarodowym konkursie, a także popularyzować nowatorskie, często nieszablonowe i inspirujące rozwiązania z cegieł, dachówek i klinkieru.” - dodaje.

Nagrody za najciekawsze realizacje z wykorzystaniem ceramiki zostaną przyznane w następujących kategoriach: Dom jednorodzinny, Budynek użyteczności publicznej, Dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe), Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja. W polskiej edycji utworzona została dodatkowa kategoria Projekt (bez realizacji), która jest szansą dla początkujących oraz doświadczonych autorów wyjątkowych projektów z wykorzystaniem ceramiki, które do tej pory nie zostały zrealizowane.

Najlepsze prace zgłoszone do polskiej edycji Brick Award wybierze siedmioosobowe Jury. Projekty i realizacje będą oceniać wybitni architekci:
• prof. dr hab. architekt Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz&Associates sp. z o. o., profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, laureatka wielu nagród oraz wyróżnień architektonicznych,
• arch. Maciej Miłobędzki, współzałożyciel JEMS Architekci, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i laureat Honorowej Nagrody SARP oraz
• Janusz Kaniewski, projektant, wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie.

Ceramika jest niezwykle wyrazistym i elastycznym tworzywem budowlanym, obecnym w architekturze od najdawniejszych czasów. Jednak pełni ciągle zbyt małą rolę w polskim budownictwie. Brick Award zachęca do poszukiwania nowych rozwiązań w obrębie tego wszechstronnego i godnego polecenia materiału. Polscy architekci już uczestniczyli w zagranicznych edycjach tego konkursu, często z powodzeniem. Przykładem jest arch. Tomasz Konior, który otrzymał nominację w 2008 roku. Często Inwestorzy niechętnie eksperymentują z nowym zastosowaniem tworzyw budowlanych z obawy o bilansowanie budżetu. Obiekt zgłoszony do konkursu, w którym znaleziono nowe oblicze starego materiału, i który został wyróżniony przez profesjonalne Jury, jest nie tylko nagrodą dla architekta, ale także rekompensatą dla samego Inwestora, który staje się nie tylko właścicielem pięknego i znanego budynku, ale również mecenasem twórczości. - komentuje prof. Ewa Kuryłowicz, członek Jury polskiej edycji Brick Award.

W składzie Jury konkursowego znajdą się również:
• Ewa P. Porębska, redaktor naczelna magazynu „Architektura-Murator”, która za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Bene Merentibus oraz medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, jurorka konkursu Mies van der Rohe Award 2013;
• Agnieszka Bulanda, redaktor naczelna magazynu „ARCH”, rzecznik prasowy SARP oraz
• Piotr Sarzyński, dziennikarz tygodnika „Polityka”, zajmujący się problematyką kulturalną, popularyzator sztuki oraz architektury, autor książki "Wrzask w przestrzeni" oraz programu "Blaski i Wrzaski" w TVP1 poświęconych przestrzeni publicznej w Polsce.
Zgłoszone prace będzie także oceniał
• Grzegorz Piątek, krytyk architektury i kurator, członek zarządu fundacji Centrum Architektury, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie.

Patronat Honorowy nad konkursem objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), które od wielu lat dba o jakość polskiej architektury. Z ramienia SARP nad prawidłowym przebiegiem konkursu i pracami Jury będzie czuwał Sekretarz Konkursu – Marek Szeniawski.

 

 

 

Prace do konkursu Brick Award Polska będą przyjmowane od 31 stycznia do 22 marca br. Poprawne zgłoszenie powinno zawierać wypełniony formularz oraz oświadczenie dotyczące praw do pracy, planszę projektu oraz płytę CD/DVD ze wszystkimi materiałami w wersji elektronicznej. W konkursie mogą brać udział tylko projekty zrealizowane po 1 stycznia 2011 roku. Jury oceniać będzie innowacyjność, kreatywność zastosowania ceramiki jako materiału budowlanego, funkcjonalność i spójność architektoniczną obiektu z otoczeniem. Do konkursu można zgłaszać projekty, w których zastosowano materiały ceramiczne nie tylko firmy Wienerberger. Wyniki polskiej edycji Brick Award zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 18 kwietnia br.

Międzynarodowy konkurs Wienerberger Brick Award odbył się po raz pierwszy w 2004 roku. Od tamtej pory, co dwa lata dziennikarze i specjaliści z branży budowlanej na całym świecie zgłaszają do międzynarodowego przeglądu najciekawsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Wszystkie projekty zwycięskie oraz nominowane do Brick Award są publikowane w albumie „Brick”, przygotowywanym przez dziennikarzy branżowych, który jest dystrybuowany na całym świecie.

Patronat Honorowy objął Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Wortal sztuka-architektury.pl patronuje wydarzeniu.

Więcej na: wienerberger.pl/brick-award


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera