Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rotterdam na dwa sposoby

 

Czas czytania: ~3 min


mJo0GVYmnXUrS6ehWzYEOrnV2DWatwaCmYF4yCyc75zlbg9XVMP9wfPgIne4_unstudio-post-rotterdam1.jpg
Dwa znane, holenderskie studia architektoniczne mocno zaznaczą w najbliższym czasie swoją obecność w Rotterdamie. OMA i UNStudio rozpoczną wkrótce realizację nowych projektów, które będą ważnym elementem w tkance miejskiej, choć opracowane zostały według zupełnie innych strategii.
fnWNpKaR0mKFjQ5pTxVz1q6e9NFPz24FsNLywTJcjapzEspt3OyIAfaDsDI2_unstudio-post-rotterdam-2.jpg

9 czerwca The Office for Metropolitan Architecture (OMA) pod wodzą Rema Koolhaasa i inwestor – Multi Vastgoeg, przedstawili projekt wielofunkcyjnego, biurowo-usługowego kompleksu, który stanie w sercu rotterdamskiej dzielnicy handlowej Coolsingel. Jego częścią stanie się budynek ABN-ARMO, banku, który jako pierwszy po II wojnie światowej wybudował swoją siedzibę w zniszczonym centrum miasta. Nowy obiekt będzie miał powierzchnię 120 tys m², z czego 30 tys będzie przeznaczone na powierzchnie handlowe, a 70 tys – na biura, mieszkania oraz przestrzeń dla kultury i rozrywki. Budynek zostanie oddany do użytku w 2013 r. Dla tego samego inwestora OMA projektuje również wieżowiec Koningin Juliaplein w Hadze – jego budowa ruszy w przyszłym roku.

Projektując budynek, architekci skupili się przede wszystkim na dwóch aspektach – lokalizacji i wysokości. Stanie on w miejscu uznawanym za właściwe centrum Rotterdamu, gdzie łączą się najważniejsze ulice miasta: Coolsingel, Lijbaan, Binnenweg i Beursrtaverse, w otoczeniu siedzib instytucji finansowych. Cel, jaki postawili sobie projektanci, to z jednej strony integracja zastanego otoczenia, z drugiej – przejęcie roli „najważniejszego adresu przy Coolsingel” (Floris Alkemade, partner OMA). Mimo, że obecny właściciel działki – bank ABN-ARMO, nadal będzie ważnym użytkownikiem, nowe przeznaczenie ożywi budynek i sprawi, że będzie on bardziej dostępny.

Dla OMA ważnym aspektem architektury jest jej funkcja socjalna – tworzenie przestrzeni integrującej społeczność miejską. Z tego powodu zrezygnowali z realizacji wieżowca. Wprawdzie drapacze chmur wprowadzają nową jakość w krajobrazie miasta, ale jednocześnie niosą z sobą ryzyko zaniku, a w najlepszym przypadku zaniedbania, przestrzeni publicznej. Tymczasem według projektantów z OMA architektura ma wpływać na jej rozwój i ożywienie centrum miasta. Architekci zrezygnowali więc z imponującej wysokości, na rzecz czystej, kubicznej formy, która, ich zdaniem, zmieni oblicze Rotterdamu. Dzięki poprowadzonej po łuku wklęsłej elewacji frontowej, powstanie zapraszający do środka dziedziniec, dodatkowo doświetlony przez eliptyczny otwór, przepruty przez całą głębokość budynku.

Pierwsze 5 pięter budynku zajmą przestrzenie handlowe. Ta część będzie połączona z istniejącą stacją metra, co zwiększy jej dostępność. Parkingi dla pracowników będą się znajdować poniżej powierzchni gruntu. Pomieszczenia publiczne, min. restauracje i powierzchnie wystawowe, znajdą się na środkowych i najwyższych kondygnacjach, z których będzie się roztaczał widok na całe miasto. Ważnym aspektem projektu jest ekologia – przewiduje on maksymalne wykorzystanie światła dziennego i energii słonecznej.

Nowe życie otrzyma również inny rotterdamski obiekt - pusty obecnie gmach poczty z 1923 r. Przebudową zajmie się UNStudio, prowadzone przez Bena van Berkela. Znajdujący się w pobliżu handlowego serca miasta budynek służący niegdyś do nadawania przesyłek i kupowania znaczków, zmieni się wkrótce w luksusowe centrum handlowe. Jednak w przeciwieństwie do koncepcji OMA, zastany budynek zostanie „uzupełniony” przez wieżę, mieszcząca hotel albo ekskluzywne apartamenty.

Ukształtowanie elewacji wieży wpisuje się w popularną obecnie modę – podstawowym środkiem wyrazu są tu wstęgi, które, przeplatając się, tworzą płynną, biomorficzną strukturę. Biały kolor ścian w połączeniu z dużą ilością przeszklonych powierzchni, nada budynkowi lekkości i elegancji. Podobną stylistyką architekci z BNStudio posłużyli się projektując zespół mieszkaniowy Light* House w Aarhus w Danii (2007 r.), a także wieżowcu Five Franklin Place w Nowym Jorku.

dRlQXRdvZPOEq0yJ92n0ZJlCmV6Fvk0ymL9CAh1J3LwGi9i1xoAHvjElweff_unstudio-post-rotterdam-3.jpg
otnHtpSdGQJ8ELBxffwh2Vuv7FkVBAQ1uVdxWrB5b6kV6aQ4WBJb7rmdIeU9_unstudio-post-rotterdam-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera