Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski Krajobraz 2012

 

Czas czytania: ~3 min


8APxpewoImwAQVb8EOJCBKn4kd49eYtX3VPf5wRNhdIhUbXbjdPzXmYmihS9_pk-fot1m.jpg

Fot.1 Park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornej / Abies - Architektura Krajobrazu

Współczesna Architektura Krajobrazu ma ogromny wpływ na nasze otoczenie. Od dobrej jakości przestrzeni publicznych zależy kształtowanie lokalnych społeczności, a piękny ogród jest doskonałym dopełnieniem wymarzonego domu. Zieleń ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, więc nawet kilka doniczek na balkonie może dużo zmienić w domowych przestrzeniach. Aby zrozumieć i docenić wpływ tej jakże ważnej dziedziny wortal www.Sztuka-Krajobrazu.pl po raz pierwszy organizuje Plebiscyt „Polski Krajobraz 2012”.

bh8qcxUk7diWqt2aHjNJtc32Pq8z281NOFkNfKqXE5OJRFys6UNiJt15ghWM_pk-fot2m.jpg

Fot.2 Projekt zieleni przy Małopolskim Ogrodzie Sztuki / Pracownia projektowa Land-Arch

W tym roku konkurs 'Polski Krajobraz 2012' ma swoją inauguracyjną edycję. Zaczęło się od zbierania propozycji od projektantów. Zgłoszenia były przyjmowane w dwóch kategoriach: przestrzeni publicznych i ogrodów prywatnych. Zdecydowanie więcej propozycji otrzymano w pierwszej z nich, co można przyjąć za dobrą monetę – znak, że inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do jakości przestrzeni, jaką tworzą.

Wśród przestrzeni publicznych o tytuł najlepszych walczą między innymi parki, place, aleje, fontanna oraz różnego rodzaju przestrzenie rekreacyjne. Ich charakter jest bardzo zróżnicowany – zgłoszono kompleksową rewaloryzację i modernizację zabytkowego Parku Zdrojowego w Konstancinie- Jeziornej projektu firmy ABIES Architektura Krajobrazu oraz nowoczesne i proste Zagospodarowanie Zielenią przy Małopolskim Ogrodzie Sztuki autorstwa pracowni projektowej LAND-ARCH.

QIFQnisxYMbAXvVetY2fsmASiUUIuulh7AuC3CUxE9e1qd36xOUIoSDP3NWd_pk-fot3m.jpg

Fot.3 Plac przed Dworcem Głównym we Wrocławiu / pracownia AgroKultura oraz Grupa 5 Architekci

Nie zabrakło bardzo ważnych dla mieszkańców miast projektów placów i rynków. Są to realizacje o szczególnym wymiarze społecznym. Dobrym tego przykładem jest Plac św. Jakuba w Szczyrku projektu Studia EL oraz Przemysława Janusza lub Placu Najświętszej Marii Panny w Kielcach autorstwa biura Chodor-Projekt. Równie ciekawy co otoczony zabytkami Rynek w Skawinie pracowni projektowej LAND-ARCH jest nowoczesny plac przed zabytkowym Dworcem Głównym we Wrocławiu- pracowni AgroKultura oraz  Grupy 5 Architekci.

36uDlsbz840I9fSET5KBS8wXcv216Dk7DnTY1JCDpUM4kxHaqGzoM1hIIVzk_pk-fot4m.jpg

Fot.4 Rynek w Skawinie/ Pracownia projektowa Land-Arch

W kategorii ogrodów prywatnych konkurencja jest nieco mniejsza, ale wszystkie zgłoszone realizacje z pewnością warte są uwagi. Tu do wyboru są między innymi ogrody wokół wolnostojących domów, mały ogródek przy szeregówce czy ogrody położone na zróżnicowanym terenie.

Prezentacje wszystkich realizacji można znaleźć na stronach portalu www.Sztuka-Krajobrazu.pl. Zapraszamy do zapoznania się z nimi, oglądania zdjęć i oddawania głosów na najlepsze! Formularz głosowania znajduje się na stronie głównej portalu www.Sztuka-Krajobrazu.pl.

Konkurs trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2013 r., a wyniki ogłosimy na początku maja. Oprócz publiczności, zwycięzców wskaże także profesjonalne jury.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

dTECIhHIMcIPDJAbdW0iBPWnFyBvXhBsuQUdOMbIcIvvE6eZ8LgUIHbQctNx_pk2012.JPG

Wortal Sztuka – Krajobrazu.pl to medium cyfrowe skierowane do architektów krajobrazu, urbanistów oraz miłośników ogrodów. Wortal istnieje od grudnia 2012 roku i pisze o najciekawszych trendach na rynku, realizacjach oraz wydarzeniach ważnych dla środowiska architektury krajobrazu oraz urbanistyki. Wortal jest częścią grupy „Sztuka Architektury” – grupy wortali skierowanych do architektów, projektantów wnętrz i architektów krajobrazu. W skład grupy oprócz wortalu Sztuka-Krajobrazu.pl wchodzą wortale Sztuka-architektury.pl, Sztuka-wnetrza.pl, e-magazyn „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa www.ksa24.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera