Nowa sala w starej hali - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa sala w starej hali

 

Czas czytania: ~3 min


GUDbHtvVYsQjTqoLzSZEleIJjHsSz7DXXtpX7snVjdYrcQkh3V2YZPfPFIRU_wik-sala-konferencyjna-06.jpg

Pod koniec marca zespół w składzie: Marcin Kolanus, Józef Franczok, Mariusz Nowak podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej sali konferencyjnej, która ma powstać na terenie dawnej hali maszyn na terenie spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu, przy ulicy Oleskiej. Wcześniej ci sami architekci otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym, rozpisanym przez inwestora (Wodociągi i Kanalizacja w Opolu sp. z o.o.) na projekt obiektu. Architekci podkreślają, że do projektowania w tej specyficznej przestrzeni podeszli z szacunkiem: „Przedwojenne nazwy Städtische Wasserwerk lub Betriebsstätte Wasserwerk określają esencję zabudowań WiK-u w Opolu. Z jednej strony w swej nazwie zawierają życiodajny żywioł z drugiej pokazują znaczenie tego miejsca dla miasta, z trzeciej wreszcie swe ówcześnie nowoczesne techniczne zaawansowanie”.

7E9IXnOhYp9NA0PNVqoG0yymGeU1utiG81e0iHXztjrwyOCcfzzE0cZUXCgV_wik-sala-konferencyjna-07.jpg
tAu3xOnZRzixo6ECY8arAz5sZlFX2pV3x9Q41JdaGpMUa8c8lxAIBvwbLE2Z_wik-sala-konferencyjna-08.jpg

Konkurs na projekt architektoniczny przebudowy starej hali na nowoczesny obiekt konferencyjno-wystawienniczy rozstrzygnięto we wrześniu 2012 roku. Teraz ruszają prace nad projektem budowlanym i wykonawczym. Inwestycja ma zostać zrealizowana na terenie, należącym do spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.

AcqrIdgzptBuawKEUjnMguPpDO5g75OKJQ8XpPGH1R53sj7zAOVpOioVULhG_wik-sala-konferencyjna-09.jpg
0idSiO03AwrHB1ERLAoGX4lQi2Rxiif0UsxY9q5x3n9569jerhodxIJTc94u_wik-sala-konferencyjna-01.jpg

Architekci Marcin Kolanus, Józef Franczok, Mariusz Nowak halę maszyn potraktowali jak skorupę, jak opakowanie, które postanowili wypełnić nową funkcją. W historyczne, ceglane mury wstawili oni bowiem „pudło”, prostopadłościan, który może przypominać nowy budynek, schowany w starym, albo sprawnie wydzieloną przestrzeń, rządzącą się swoimi prawami. Jak piszą sami projektanci: „Projektując dawną halę maszyn i nadając jej nowe życie zachowujemy istniejącą powłokę. Niczym wielka maszyna w fabrycznej hali pojawia się prostopadłościan rozpychający się w tej przestrzeni”.

7bSPP3CE2qNTXXi7OOscn3gwxwtKxs0ClYMFtTo2ocewPCaZ14HYJ0OBrZf0_wik-sala-konferencyjna-02.jpg
ntggiie195y1pGRmbiollOlwJnRmAfxhNZsMBkAUSvTkwbqyboFNEMM9FHxQ_wik-sala-konferencyjna-03.jpg


To „pudło” pomieści nowoczesną i wygodną salę konferencyjną, a jednocześnie podzieli przestrzeń hali na trzy nowe części. Z przodu prostopadłościanu znajdzie się miejsce na foyer, zaś z tyłu wytworzy się przestrzeń ekspozycyjna. Oto fragment opisu autorskiego: „Pudło-box dzieli przestrzeń hali na część konferencyjną oraz wystawę. Samo kryje w sobie: salę konferencyjną, pomieszczenie cateringu, toalety, schowek, szatnię, magazyn i pomieszczenie techniczne. Główne wejście lokujemy od południa z placu, który kiedyś będzie łączył budynek konferencyjno-wystawowy (halę maszyn) z wieżą ciśnień. Wchodzimy vis-à-vis recepcji. Od wejścia przechodzimy obok szklanego bloku recepcji kierując się w prawo do foyer części konferencyjnej lub w lewo na wystawę”.

eqHeVYARrD7ZOz2mff9Bt3uxe44xyB0tpAGJEeBvoAqsv1eXLsGSJbJmN3hC_wik-sala-konferencyjna-04.jpg
g4AxPwIIPu18uowR17E5ZQ3jMJXRDK3FgGY0eBgXvuCSSmPXqVckbbwESP3Q_wik-sala-konferencyjna-05.jpg

Projekt adaptacji hali na nowe potrzeby – to jednak nie tylko koncepcje funkcjonalne. Niezwykle ważny w tym projekcie jest kolor. Współczesną ingerencję architekci „oznaczyli”, nadając jej intensywnie błękitny kolor. Ta barwa w oczywisty sposób kojarzy się też z wodą, która w tym miejscu, na terenie miejskich wodociągów, jest przecież najważniejsza. Niebieskie ściany oraz posadzka nie są zamknięte we wnętrzu hali – posadzka wydostaje się też na zewnątrz, jak woda „wylewa się” na plac obok hali. Wykonana z kompozytu betonu i żywic będzie się błyszczeć i lśnić, odbijając światło: „Współczesna ingerencja wyrasta z wylewającej się z budynku błękitnej posadzki. Podobnie jak woda, która swój kolor zawdzięcza sposobowi w jaki pochłania światło, tak i posadzka oraz obszerne pudło wchodzą w taniec ze światłem. Dają refleksy, mienią się niczym tafla wody, iluminują w różnych odcieniach i barwach”.

Nowa sala w starej hali ma być częścią większego planu rewitalizacji terenu miejskich wodociągów. Ma się tu bowiem też pojawić restauracja oraz punkt widokowy, zlokalizowany w zabytkowej więzy ciśnień. W ten sposób z obecnego zamkniętego terenu spółki WiK w Opolu ma zostać wydzielony kompleks turystyczno-konferencyjno-wystawienniczy, który dzięki dostępności ma być „zwrócony” miastu, znów stać się atrakcyjnym i żywym miejscem. Przed halą ma powstać też plac, łączący ją wizualnie z wieżą ciśnień, scalający ten teren i nadający mu formę przestrzeni publicznej.


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera