Hala Buddów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hala Buddów

 

Czas czytania: ~3 min


ZOhf1uXoHFXh4qqpPCCJMMWBK4Hoq9zADw4bqolFKERnif4Z7Gs3qH0uWrxp_hala-buddow05.jpg

Adaptowanie przestrzeni poprzemysłowych na nowe cele nie jest już niczym niezwykłym – w całej Europie po epoce industrialnej pozostało mnóstwo obiektów, które utraciły swoje funkcje, były jednak na tyle wartościowe, że trzeba było znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Jedna z hal na warszawskiej Woli doczekała się właśnie dla siebie nowego scenariusza. Zbudowana w latach 50. według przedwojennych projektów najpierw służyła jako kotłownia i pralnia (m.in. dla sąsiedniego osiedla Koło II), później użytkowana była jako hurtownia materiałów budowlanych.

gYbnQGboYRPwZn3TdfVpaHOJVXg3YVO8f1i2fdjIQa92X1a0u2whlxwgOFL0_hala-buddow06.jpg
vlfNT56NltTQAU93BHphGHxGKVHDQVKhV8NPUqPz154TMKHmHKDkhxgKtrC2_hala-buddow07.jpg

Jakiś czas temu zaniedbaną halę kupił oficjalnie w Polsce zarejestrowany związek wyznaniowy - Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu, planując zamienić poprzemysłowy obiekt w swój ośrodek medytacyjny oraz siedzibę.

BjqqCAwbhWm2rJYF4xZnWO1fieX8vLShTeuVWgOiUZBVfQtsW79NBsHv7J3P_hala-buddow08.jpg
pmVwP213Z6HHmNmj5oDFrjGA3xDQf0yuhvnqGmkughYzrzX4vrlX9bjJD9nE_hala-buddow09.jpg

„W Warszawie buddyzm tylko w naszej tradycji praktykuje kilkaset osób i w dotychczasowym ośrodku jest już po prostu za mało miejsca” - mówi niedawno „Gazecie Stołecznej” Rafał Olech z z Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Związek otrzymał już od stołecznego konserwatora zabytków zgodę na adaptację hali.

abMJD3Tvd0eknRMmkW0aZwYbkLaRwr41rBURK9R2LGASPJIvBWd3F8ovZN3c_hala-buddow10.jpg
QA6NAxWKjw3EO6jfUuGw86mhtGwzEWx2wTcSJg343TOkmKoqUblyMeAhwi3U_hala-buddow11.jpg

Pierwsza koncepcja ośrodka buddyjskiego w hali na Woli była inna – w ramach konkursu architektonicznego już w 2007 roku wybrano projekt Wojciecha Kossowskiego i jego biura menzel kossowski architekten. Z czasem okazało się jednak, wybrany projekt jest za drogi, warto by też nieco powiększyć powierzchnie sal do medytacji (bo chętnych do uczestnictwa w nich przybywa). Niedawno pomysłodawcy Halli Buddów nawiązali więc współpracę z warszawską pracownią Grupa 5, która przygotowała dla buddystów nowy projekt. Teraz czeka ona na wydanie pozwolenia na budowę.

K9yHDd7vVuKaX8GDMlO7xYSFgR864d4juzk8U2vQgd4NoekXFy9NlsN3FhbF_hala-buddow01.jpg
JN2PraWURL3JySKLPGCVhunZxk6uKa1DS0O1vbnkppJFVcepbz0uHpfxkG5W_hala-buddow02.jpg

Projekt adaptacji hali zakłada zachowanie jej bryły w pierwotnym stanie z niewielkimi modyfikacjami. Środkowa część hali ma być nadbudowana, na dachu powstanie też taras. Ponadto w środku zostaną usunięte słupy, podtrzymujące strop i dzielące przestrzeń. Zostaną one zastąpione stalowymi ramami, które wzmocnią konstrukcję, jednocześnie pozwalając stworzyć we wnętrzu dużą, otwartą przestrzeń. Pomysłodawcy Hali Buddów wymieniają pomieszczenia, jakie mają się znaleźć w hali: „gompa 210m2 z potencjałem rozbudowy do około 300m2; living room i jadalnia na ponad 200m2; 6 mieszkań; dormitorium; duża kuchnia; dharmashop i sanitariaty”. Budowli ma towarzyszyć niewielki parking oraz zieleń – czyli zapisana w planie miejscowym dla tej okolicy „powierzchnia biologicznie czynna”.

lO7VNZolqrlrSyGQhaEGSvSoxP7JdDdCUsf07GWriFcWQlnDL85qWle9XVip_hala-buddow03.jpg

Na razie nieznany jest termin realizacji projektu – cała inwestycja opłacana będzie z datków i dotacji osób prywatnych, dlatego trudno przewidzieć, kiedy uda się zgromadzić potrzebną kwotę. Zbiórka trwa.

Hala Buddów
Lokalizacja: Warszawa, ul. Ożarowska 65/67
Inwestor: Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu, Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Warszawie, Fundacja Stupa House (z dotacji osób prywatnych)
Projektanci: Grupa 5, Roman Dziedziejko, Mikołaj Lech Kadłubowski, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Grzelewski, Rafał Zelent
Projekt: 2012
Planowany koszt inwestycji: 5 mln zł
Ilustracje: halabuddow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych
Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych

W śląskim mieście Żory powstanie nowatorski budynek wielorodzinny na miarę XXI wieku. Nie bez kozery ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera