Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plebiscyt Polska Architektura 2012 zakończony

 

Czas czytania: ~5 min


EPUfDDD9mmoGd2IA8OyXpxJK8diN4V6K2203lRLJpcgmYLPq5XSOFFUq0zwy_mos.jpg

Z końcem kwietnia 2013 roku zakończyła się kolejna, piąta już edycja plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez internetową Grupę Sztuka Architektury skupiającą wortale tematyczne skierowanych do architektów. Tytuły „Obiekt Roku 2012” w głosowaniu jury przypadły: Małopolskiemu Ogrodowi Sztuki z Krakowa w kategorii architektury kubaturowej, nowym wnętrzom Dworca Wrocław Główny w kategorii wnętrza oraz realizacji o nazwie „Świat Labiryntów na Kaszubach” w kategorii krajobraz.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku plebiscyt Polska Architektura XXL po raz pierwszy obejmował aż trzy obszary projektowe – architekturę kubaturową, architekturę wnętrz oraz projektowanie krajobrazu i ogrodów. Zgłoszenia do plebiscytu organizatorzy zbierali jak zwykle od początku 2013 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 marca i trwało do końca kwietnia. W sumie oddano w nim prawie 16 000 głosów na ponad 100 projektów. Oprócz głosowania internautów odbyło się także głosowanie jury, którzy wskazali swoje typy w poszczególnych kategoriach. Nowością tegorocznego plebiscytu jest to, że jury wybierało także „Obiekt roku”. Znamy już zdobywców tego tytułu.

Sztuka i kultura - jak rośliny w ogrodzie
W zakresie architektury kubaturowej jury w składzie: Bartosz Haduch – biuro Narchitektura/ Kraków, Michał Haduch – biuro Narchitektura/ Kraków, Urszula Gołota – Muzeum Architektury/Wrocław, Piotr Kuczia – architekt/Hannover, Marcin Kościuch – biuro Ultra Architects/Poznań, za obiekt kubaturowy roku uznało Małopolski Ogród Sztuki biura Ingarden/Evy Architekci z Krakowa.

Projektując gmach Małopolskiego Ogrodu Sztuki architekci musieli się zmierzyć z trudnym zadaniem „wciśnięcia” swojego budynku między dwa inne, w działkę o kształcie litery L, a także z koniecznością uporządkowania przestrzeni starych podwórek i popadającej w ruinę zabytkowej pierzei przy ul. Rajskiej i Szujskiego. Ten niełatwy kontekst stał się punktem wyjścia dla przygotowania formy obiektu.
W projekcie architekci nawiązali do geometrii dachów i sąsiednich obiektów. Znalazły one odzwier-ciedlenie w geometrycznej kompozycji elewacji. Ponadto nowy gmach został precyzyjnie wpisany w skalę otoczenia za sprawą utrzymania linii dachu i podziałów elewacyjnych zgodnie z przebiegiem oraz kompozycją ścian sąsiednich budynków.

Jury doceniło obiekt za powrót do idei krytycznego regionalizmu Kennetha Framptona i wykreowanie na mapie Krakowa nowego miejsca twórczego fermentu, w którym, jak rośliny w ogrodzie, uprawia się sztukę i kulturę.

BohN4bpw482XCoLkVlqx4XA1YHaCcJXuHqwlZpcMN2IU4wVWqf5vI8r8vAqy_dw-gl-wroclaw-5990-pm.jpg

Nowe - stare wnętrza dworca Wrocław Główny
W zakresie architektury wnętrz jury w składzie: Anna Cymer - krytyczka architektury współpracująca min. z wortalem Sztuka-Architektury.pl i kwartalnikiem „Krytyka Architektury” oraz projektanci: Marta Florkowska-Dwojak - studio Knockoutdesign, Marlena Wolnik - MW Architekci, Kuba Woźniczka – Kameleonlab, za obiekt roku uznało wnętrza dworca Wrocław Główny autorstwa biura Grupa 5 Architekci.

Przebudowa budynku dworca Wrocław Główny zakładała dostosowanie jak największej powierzchni obiektu do celów komercyjnych. Architekci zaproponowali zachowanie maksymalnej liczby historycznych detali i rozwiązań konstrukcyjnych, a jednocześnie wprowadzili wiele elementów o współczesnej stylistyce.

W wyniku przebudowy budynek stał się w takim samym stopniu dworcem, jak galerią handlową. Ponadto upakowano w nim funkcje biurowe oraz sale wielofunkcyjne. Wnętrza potraktowano z wielką troską. Nie tylko przywrócono im dawny blask, ale też znacznie podwyższono ich funkcjonalność.

mkNFJtMxKneN3iI9GPNsZyVXgVBvA0zVWUc64FgYaGKbSrr7eGG0fHf0xsRB_swiatlabiryntowm.jpg

Zabawa z przyrodą - Świat Labiryntów
W zakresie architektury krajobrazu jury w składzie: Iwona Ziętkowska- redaktor naczelna czasopisma „Mój piękny ogród”, Katarzyna Gubała- redaktor naczelna czasopisma „Przepis na ogród”, Przemysław Wolski- Architekt Krajobrazu – SGGW, Wojciech Januszczyk- członek zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu oraz projektanci z firmy GARDEN CONCEPT Architekci Krajobrazu, za „Obiekt roku” uznało Świat Labiryntów autorstwa Pracowni Sztuki Ogrodowej.

Niepowtarzalny projekt Świata Labiryntów został zlokalizowany na kaszubskich polach. Największy z labiryntów powstał na polu kukurydzy o powierzchni 5,5 ha. Jego ścieżki układają się w kształt żaglowca i mają długość ponad 4,5km. Projekt jest efektem współpracy Pracowni Sztuki Ogrodowej z Blizin oraz znanego na świecie projektanta labiryntów Adriana Fishera.

Bardzo ciekawe w tym przedsięwzięciu jest wprowadzenie atmosfery zabawy i rekreacji do projektu z dziedziny architektury krajobrazu. W założeniu znajduje się labirynt mgieł (130 m), labirynt- matematyka w kolorach, labirynt linowy, ziemny i wiele innych atrakcji skierowanych zarówno do starszych, jak i młodszych gości. Oprócz ewidentnych walorów rozrywkowych jest to interesujący przykład wykorzystania zwyczajnego pola uprawnego do celów promocji regionu.
Głosowanie internautów

Jak co roku niezwykle ważnym elementem plebiscytu Polska Architektura XXL było także głosowanie internautów. Informacje o jego wynikach można znaleźć na wortalach sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl i sztuka-krajobrazu.pl w specjalnych zakładkach plebiscytowych.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest dorocznym podsumowaniem największych osiągnięć polskiej architektury. Zgłaszane przez projektantów i publiczność architektoniczną projekty są oceniane przez internautów oraz profesjonalne jury. Organizatorem plebiscytu i cyklu spotkań Polskie Architektura XXL jest Grupy Sztuka Architektury skupiającej wortale tematyczne skierowane do profesjonalnych architektów, projektantów wnętrz i architektów krajobrazu.


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera