Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wszystko płynie?

 

Czas czytania: ~3 min


648Z69FrHeOrUJqVtvgL1eOA2AUGt0gXVRQM4TqpUba4WSFXgIaTHpK2i99u_expowater-pavilion-2.jpg
Od 14. czerwca do 14. września 2008 r. w hiszpańskiej Saragossie trwa Międzynarodowa Wystawa EXPO 2008. Skoncentrowana na problematyce związanej z wodą i zrównoważonym rozwojem, jest również okazją do podziwiania niecodziennej architektury pawilonów wystawowych, w której główną rolę gra woda. „Woda a zrównoważony rozwój” – to temat przewodni tegorocznej wystawy. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie relacji między wodą a człowiekiem, ze szczególnym naciskiem na zagadnienie tzw. zrównoważonego rozwoju, którego wynikiem ma być postęp technologiczny, przyczyniający się do rozwiązywania problemów związanych z dostępnością wody pitnej. Przy wejściu na tereny wystawowe znajduje się największa atrakcja wystawy EXPO w Saragossie – Digital Water Pavilion, zaprojektowany i zrealizowany przez MIT. Magazyn Time określił go mianem największego wynalazku roku w dziedzinie architektury. Nie bez przyczyny. To nie tylko budynek, odpowiadający na pytanie, jak stworzyć płynną i zmienną architekturę, ale też pierwszy, na taką skalę wykorzystujący możliwości architektury cyfrowej w kreowaniu dynamicznie zmieniającej się przestrzeni. Ściany pawilonu „zbudowane” są z wody, której źródłem są dysze, znajdujące się wzdłuż krawędzi dachu. Każda z nich jest niezależnie sterowana za pośrednictwem specjalnego oprogramowania, wykorzystującego czujniki, reagujące na ruch: kiedy zwiedzający zbliża się do pawilonu, pobliskie dysze zostają zamknięte, a w ścianie wody, dokładnie przed gościem, „otwiera” się przejście. Digital Water Pavilion to również struktura interaktywna – można zaprogramować różne wzory i obrazy, które będą widoczne na powierzchni wodnych ścian. Wysokość dachu pawilonu regulowana jest za pomocą systemu podnośników hydraulicznych. W przypadku silnego wiatru zostaje on obniżony, by woda nie rozpryskiwała się na boki. Po zakończeniu pracy, konstrukcja budynku zostaje opuszczona i zredukowana do poziomu ziemi. Jedynym śladem, jaki po nim pozostaje, jest płytki brodzik, którego kształt odpowiada planowi obiektu.
RtZG7o57jvANqLtzPL0HiwGfIpAtjr9rC2pUFYzyUjJ5YUQYH2Z8aa4YTKSc_expowater-pavilion-3.jpg
HxLxWkAOTGusUbOVhmrXmfxwSwoOx7zQVsufxkegHPsjzLxSxuGtFCvYMI4G_expowater-pavilion-mit.jpg
95NsOIDU5vt7BUADZImvyA2zbaRZtMMDqVqB2efOQFbx9W7Gw49toZRLBjB3_expozaha-hadid.jpg
Projektem, który robi wrażenie nie tylko swoją formą, ale też warunkami, panującymi we wnętrzu, jest pawilon-most, autorstwa Zahy Hadid. To betonowa konstrukcja, pokryta szkłem i plastikiem, przerzucona przez rzekę Ebro. Architekt nadała jej kształt charakterystyczny dla swojej twórczości – wydłużone, obłe, nieco kosmiczne kształty przyciągają zwiedzających. Niechętnie też opuszczają oni ten obiekt – w jego wnętrzu panuje specyficzny mikroklimat, który przynosi ulgę w upalnej i suchej aurze Hiszpanii. Tym chętniej poświęca się czas na zgłębienie prezentowanych tu wystaw, poświęconych zasobom wody na Ziemi.
WeATr2CkYcKVkplmGDg92Lz3C2iqfhIGsjrI5v8wlkySnfwlifdFHlYipCV0_expozaha-hadid-bridge-pavilion.jpg
C0BVV02fAFz80YBd2HebALnkwUFjTgsLL8vW7PVrx3ifUt743mnlAPF2oIKn_expozaha-hadid-bridge-pavilion2.jpg
Przyjemny mikroklimat panuje również wewnątrz pawilonu polskiego. Powstaje on dzięki specyficznej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji tężni solankowej: na skutek rozpryskiwania się kropel wody na gałęziach tarniny, powstaje wodny aerozol. Zewnętrzna forma budynku również nawiązuje tężni solankowej, podczas gdy wnętrze zaskakuje nowoczesnym designem, rodem z luksusowych jachtów. Podłoga częściowo wykonana jest ze szkła, a częściowo z drewna tekowego, ściany pomieszczeń natomiast swoją fakturą i wyglądem przypominają kadłuby łodzi najnowszej generacji, a kształtem – żagle. Taka aranżacja ma podkreślać pozycję
bYFKXgz1e51JlZg1W3xiW4jQnAx1aEcHYEJ3hgnMDSSrTIwfkzbqCasUg5hL_expopawilon-polski-sala-glowna.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera