Wszystko płynie? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wszystko płynie?

 

Czas czytania: ~3 min


648Z69FrHeOrUJqVtvgL1eOA2AUGt0gXVRQM4TqpUba4WSFXgIaTHpK2i99u_expowater-pavilion-2.jpg
Od 14. czerwca do 14. września 2008 r. w hiszpańskiej Saragossie trwa Międzynarodowa Wystawa EXPO 2008. Skoncentrowana na problematyce związanej z wodą i zrównoważonym rozwojem, jest również okazją do podziwiania niecodziennej architektury pawilonów wystawowych, w której główną rolę gra woda. „Woda a zrównoważony rozwój” – to temat przewodni tegorocznej wystawy. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie relacji między wodą a człowiekiem, ze szczególnym naciskiem na zagadnienie tzw. zrównoważonego rozwoju, którego wynikiem ma być postęp technologiczny, przyczyniający się do rozwiązywania problemów związanych z dostępnością wody pitnej. Przy wejściu na tereny wystawowe znajduje się największa atrakcja wystawy EXPO w Saragossie – Digital Water Pavilion, zaprojektowany i zrealizowany przez MIT. Magazyn Time określił go mianem największego wynalazku roku w dziedzinie architektury. Nie bez przyczyny. To nie tylko budynek, odpowiadający na pytanie, jak stworzyć płynną i zmienną architekturę, ale też pierwszy, na taką skalę wykorzystujący możliwości architektury cyfrowej w kreowaniu dynamicznie zmieniającej się przestrzeni. Ściany pawilonu „zbudowane” są z wody, której źródłem są dysze, znajdujące się wzdłuż krawędzi dachu. Każda z nich jest niezależnie sterowana za pośrednictwem specjalnego oprogramowania, wykorzystującego czujniki, reagujące na ruch: kiedy zwiedzający zbliża się do pawilonu, pobliskie dysze zostają zamknięte, a w ścianie wody, dokładnie przed gościem, „otwiera” się przejście. Digital Water Pavilion to również struktura interaktywna – można zaprogramować różne wzory i obrazy, które będą widoczne na powierzchni wodnych ścian. Wysokość dachu pawilonu regulowana jest za pomocą systemu podnośników hydraulicznych. W przypadku silnego wiatru zostaje on obniżony, by woda nie rozpryskiwała się na boki. Po zakończeniu pracy, konstrukcja budynku zostaje opuszczona i zredukowana do poziomu ziemi. Jedynym śladem, jaki po nim pozostaje, jest płytki brodzik, którego kształt odpowiada planowi obiektu.
RtZG7o57jvANqLtzPL0HiwGfIpAtjr9rC2pUFYzyUjJ5YUQYH2Z8aa4YTKSc_expowater-pavilion-3.jpg
HxLxWkAOTGusUbOVhmrXmfxwSwoOx7zQVsufxkegHPsjzLxSxuGtFCvYMI4G_expowater-pavilion-mit.jpg
95NsOIDU5vt7BUADZImvyA2zbaRZtMMDqVqB2efOQFbx9W7Gw49toZRLBjB3_expozaha-hadid.jpg
Projektem, który robi wrażenie nie tylko swoją formą, ale też warunkami, panującymi we wnętrzu, jest pawilon-most, autorstwa Zahy Hadid. To betonowa konstrukcja, pokryta szkłem i plastikiem, przerzucona przez rzekę Ebro. Architekt nadała jej kształt charakterystyczny dla swojej twórczości – wydłużone, obłe, nieco kosmiczne kształty przyciągają zwiedzających. Niechętnie też opuszczają oni ten obiekt – w jego wnętrzu panuje specyficzny mikroklimat, który przynosi ulgę w upalnej i suchej aurze Hiszpanii. Tym chętniej poświęca się czas na zgłębienie prezentowanych tu wystaw, poświęconych zasobom wody na Ziemi.
WeATr2CkYcKVkplmGDg92Lz3C2iqfhIGsjrI5v8wlkySnfwlifdFHlYipCV0_expozaha-hadid-bridge-pavilion.jpg
C0BVV02fAFz80YBd2HebALnkwUFjTgsLL8vW7PVrx3ifUt743mnlAPF2oIKn_expozaha-hadid-bridge-pavilion2.jpg
Przyjemny mikroklimat panuje również wewnątrz pawilonu polskiego. Powstaje on dzięki specyficznej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji tężni solankowej: na skutek rozpryskiwania się kropel wody na gałęziach tarniny, powstaje wodny aerozol. Zewnętrzna forma budynku również nawiązuje tężni solankowej, podczas gdy wnętrze zaskakuje nowoczesnym designem, rodem z luksusowych jachtów. Podłoga częściowo wykonana jest ze szkła, a częściowo z drewna tekowego, ściany pomieszczeń natomiast swoją fakturą i wyglądem przypominają kadłuby łodzi najnowszej generacji, a kształtem – żagle. Taka aranżacja ma podkreślać pozycję
bYFKXgz1e51JlZg1W3xiW4jQnAx1aEcHYEJ3hgnMDSSrTIwfkzbqCasUg5hL_expopawilon-polski-sala-glowna.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszą placówką muzealną w tym mieście. P ...

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera