Nowe oblicze policji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe oblicze policji

 

Czas czytania: ~2 min


FlSvkMF9Msmzr2tlerdEpHtjwtRfPRvQEyBfMoRt0E6IRsd3LFP4918bYMUY_komenda-policji-konkurs-wyniki04.jpg

Program Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, w skrócie nazywany „Moja Komenda” – to wieloczęściowy, duży projekt, stworzony wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Komendę Główną Policji, który ma być zrealizowany w latach 2013-2015. Konkurs na projekt architektoniczny modelu komendy i komisariatu jest tylko jednym z elementów całego przedsięwzięcia.

pnb7QjncF6ILYAfsWOnCgzKpLEyEvKkhaIqrYAoOq1LG9xmg2ymE4ofC2qBO_komenda-policji-konkurs-wyniki05.jpg

Jak piszą jego pomysłodawcy: „Po raz pierwszy w historii polskiej Policji podejmowane są kompleksowe działania, których kluczowymi elementami są badania społeczne oraz konkursy architektoniczny i graficzny. Program zakłada uzyskanie efektu spójności przeprowadzanych inwestycji. Skutkiem realizacji Programu będzie polepszenie obsługi obywateli i warunków pracy policjantów. (...) Premier Donald Tusk, w swoim wystąpieniu w Sejmie 12 października 2012 r., wskazał standaryzację komend powiatowych, miejskich, rejonowych i komisariatów na terenie całej Polski jako jeden z priorytetów rządu na najbliższe lata. Intencją działań podejmowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest polepszenie warunków obsługi obywateli, a także stworzenie ujednoliconego standardu komend i komisariatów w tym zakresie”.

d6ViRqLTh6dAZJtyJAFOztagBqVplCY34TwXCQdGmucrxkzvSNXzbmcWjh2v_komenda-policji-konkurs-wyniki02.jpg
Lqi0HKeRstxPVg7ByQ9V6SRh5oMSOB4dZGPPuaHOHEXjYwDzBa9Whfleb0EJ_komenda-policji-konkurs-wyniki03.jpg

Konkursowe jury w uzasadnieniu werdyktu uznało, że główną nagrodę przyznano za: „przedstawienie koncepcji spójnej, klarownej, umiarkowanej w środkach a jednocześnie atrakcyjnej. Proponowany modelowy wizerunek budynku Policji stanowi obietnicę zmiany jakościowej. Reprezentuje wysoką jakość architektury będąc w zgodzie z postulatami wynikającymi z badań społecznych. Symbolizuje solidność, a jednocześnie współczesną elegancję. Może być łatwo identyfikowany z jednostką policyjną. Obrazuje właściwe proporcje „otwarcie-zamknięcie” oraz harmonię „wnętrze - zewnętrze”.

02p1A3ok9NpUF8koXIeyRYs5LRuv4qNGkNSwRTWoaQwedaRBTEi9gFXEAE7w_komenda-policji-konkurs-wyniki06.jpg

Wymogi konkursowe dotyczyły m.in. tego, aby obiekt był prosty w budowie, oszczędny, prosty i klarowny. Miał wnieść nową jakość zarówno pod względem estetycznym, jak i komfortu użytkowania. Program jest odpowiedzią na problem, jaki dostrzegli pomysłodawcy przedsięwzięcia: „Obecnie jednostki Policji nie posiadają jednolitego standardu pod względem rozwiązań architektonicznych i wyposażenia. Bardzo różny jest ich stan techniczny i status prawny. Część z nich objęta jest ochroną konserwatora zabytków, a w niektórych budynkach powierzchnia użytkowa jest nieadekwatna do aktualnych potrzeb. Istnieją też znaczące różnice pomiędzy infrastrukturą policyjną w różnych regionach kraju”. Na realizację zamierzonych planów przeznaczono budżet w wysokości 330 mln zł.

Więcej o Programie Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji można znaleźć na stronie internetowej mojakomenda.pl.


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera