Nowe oblicze policji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe oblicze policji

 

Czas czytania: ~2 min


FlSvkMF9Msmzr2tlerdEpHtjwtRfPRvQEyBfMoRt0E6IRsd3LFP4918bYMUY_komenda-policji-konkurs-wyniki04.jpg

Program Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, w skrócie nazywany „Moja Komenda” – to wieloczęściowy, duży projekt, stworzony wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Komendę Główną Policji, który ma być zrealizowany w latach 2013-2015. Konkurs na projekt architektoniczny modelu komendy i komisariatu jest tylko jednym z elementów całego przedsięwzięcia.

pnb7QjncF6ILYAfsWOnCgzKpLEyEvKkhaIqrYAoOq1LG9xmg2ymE4ofC2qBO_komenda-policji-konkurs-wyniki05.jpg

Jak piszą jego pomysłodawcy: „Po raz pierwszy w historii polskiej Policji podejmowane są kompleksowe działania, których kluczowymi elementami są badania społeczne oraz konkursy architektoniczny i graficzny. Program zakłada uzyskanie efektu spójności przeprowadzanych inwestycji. Skutkiem realizacji Programu będzie polepszenie obsługi obywateli i warunków pracy policjantów. (...) Premier Donald Tusk, w swoim wystąpieniu w Sejmie 12 października 2012 r., wskazał standaryzację komend powiatowych, miejskich, rejonowych i komisariatów na terenie całej Polski jako jeden z priorytetów rządu na najbliższe lata. Intencją działań podejmowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest polepszenie warunków obsługi obywateli, a także stworzenie ujednoliconego standardu komend i komisariatów w tym zakresie”.

d6ViRqLTh6dAZJtyJAFOztagBqVplCY34TwXCQdGmucrxkzvSNXzbmcWjh2v_komenda-policji-konkurs-wyniki02.jpg
Lqi0HKeRstxPVg7ByQ9V6SRh5oMSOB4dZGPPuaHOHEXjYwDzBa9Whfleb0EJ_komenda-policji-konkurs-wyniki03.jpg

Konkursowe jury w uzasadnieniu werdyktu uznało, że główną nagrodę przyznano za: „przedstawienie koncepcji spójnej, klarownej, umiarkowanej w środkach a jednocześnie atrakcyjnej. Proponowany modelowy wizerunek budynku Policji stanowi obietnicę zmiany jakościowej. Reprezentuje wysoką jakość architektury będąc w zgodzie z postulatami wynikającymi z badań społecznych. Symbolizuje solidność, a jednocześnie współczesną elegancję. Może być łatwo identyfikowany z jednostką policyjną. Obrazuje właściwe proporcje „otwarcie-zamknięcie” oraz harmonię „wnętrze - zewnętrze”.

02p1A3ok9NpUF8koXIeyRYs5LRuv4qNGkNSwRTWoaQwedaRBTEi9gFXEAE7w_komenda-policji-konkurs-wyniki06.jpg

Wymogi konkursowe dotyczyły m.in. tego, aby obiekt był prosty w budowie, oszczędny, prosty i klarowny. Miał wnieść nową jakość zarówno pod względem estetycznym, jak i komfortu użytkowania. Program jest odpowiedzią na problem, jaki dostrzegli pomysłodawcy przedsięwzięcia: „Obecnie jednostki Policji nie posiadają jednolitego standardu pod względem rozwiązań architektonicznych i wyposażenia. Bardzo różny jest ich stan techniczny i status prawny. Część z nich objęta jest ochroną konserwatora zabytków, a w niektórych budynkach powierzchnia użytkowa jest nieadekwatna do aktualnych potrzeb. Istnieją też znaczące różnice pomiędzy infrastrukturą policyjną w różnych regionach kraju”. Na realizację zamierzonych planów przeznaczono budżet w wysokości 330 mln zł.

Więcej o Programie Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji można znaleźć na stronie internetowej mojakomenda.pl.


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt przebudowy w geometrycznym stylu od pracowni MMOA
Projekt przebudowy w geometrycznym stylu od pracowni MMOA

Często mówi się o tym, że Polskę zapełnia dość szpetna architektura, a naprawdę ciekawych brył nie j ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje
Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje

Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje to temat webinarium architektonicznego firmy Schüco, k ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera