Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklany znak w przestrzeni

 

Czas czytania: ~3 min


SsSjaEQHQuUj0dpPuKLcQs4JKsQiGszonrvQ2eqSGbBvCq6XZVwEZRTgMg54_centrum-kongresowe-ingarden-ewy02.jpg

Kraków wielu osobom kojarzy się ze zwiedzaniem, z tłumami turystów, szturmujących Wawel, Rynek, Kościół Mariacki. Jest w tym oczywiście sporo prawdy – żadne z polskich miast nie może poszczycić się tyloma zabytkami – jednak oblicze Krakowa jest też inne. Coraz częściej odbywają się tu duże międzynarodowe imprezy, kongresy, konferencje. Firmy i organizacje chętnie lokują swoje zjazdy w mieście o kameralnym charakterze i dużej dozie uroku. Tymczasem jak na razie w stolicy Małopolski nie wystarczająco dużej sali konferencyjnej, wygodnego, nowoczesnego budynku kongresowego, spełniającego współczesne wymogi techniczne.

aEeRH9PdIBfoEUpmuxm6Ay0InoOraz1wD7nxWXPJHy8gYrZXlZGcisgk0mbu_centrum-kongresowe-ingarden-ewy03.jpg
l9v6oX317mlLm2YgXsn5UxflDCv5NluzrlidEy3IgUh26Dra6rxaBnfUBDBN_centrum-kongresowe-ingarden-ewy04.jpg

W 2007 roku rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Kongresowego. Pierwszą nagrodę w nim otrzymała propozycja zespołu pod kierownictwem Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý. Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu wmurowano 28 października 2010 roku.

4pJ4Y9hTy8g8jWM4yQ15oUtkXNoMJbDxlnQMhXToqjl3L1UzjQWosbgDtj8D_centrum-kongresowe-ingarden-ewy05.jpg
IJNqOIfWlGnqBo6wyA59lQdVgu91E9ffmhr0HfuVj0DuzDJhkHKlffbwuEeD_centrum-kongresowe-ingarden-ewy06.jpg

Na lokalizację obiektu wybrano działkę w centrum miasta, obok Ronda Grunwaldzkiego, nad Wisłą. Niedaleko Kazimierza, naprzeciwko Wawelu. Ta bardzo prestiżowa lokalizacja stała się jednak też dla projektantów wyzwaniem. Jak o tym pisali: „Projektowane Centrum Kongresowe stworzy nowy architektoniczny punkt odniesienia dla fragmentu miasta Krakowa w rejonie bulwarów wiślanych, a jednocześnie samo podporządkuje się prestiżowemu historycznemu i współczesnemu kontekstowi – począwszy od wzgórza Wawelu, przez panoramę Starego Krakowa, Kazimierza i Podgórza. Układ funkcjonalny i kompozycyjny obiektu wynika z zastanego w rejonie inwestycji układu kierunków komunikacyjnych i całkowicie wykorzystuje naturalne walory widokowe miejsca do wykreowania przestrzeni publicznych otwartych na widoki w kierunku głównych akcentów panoramy Starego Miasta”.

7zbF1eUj7kjAw5JlrCzgiS0XSKTTheWN5cuK8jIYoZ9hc4zYAfEs5RqKZFms_centrum-kongresowe-ingarden-ewy07.jpg
4UxF3GOtPConMmeBmkFuWghCZeT3T1v86NTtUuzG0ZUYUQxkvSovvCh7XVqT_centrum-kongresowe-ingarden-ewy08.jpg

Architekci zaproponowali nieregularną, organiczną bryłę o opływowych kształtach. „Jej współczesny wyraz określa bryła ukształtowana organicznie z dużym przeszklonym foyer – falująca nieznacznie ze spadkiem w kierunku Wisły, w celu zredukowania skali budynku w panoramie bulwarów. Takie ukształtowanie bryły pozwala uczestnikom kongresów i koncertów widzieć miasto z foyer i jednocześnie być doskonale widzianym” – piszą w projekcie. Poza przeszkloną elewacją foyer boczne ściany budynku pokryją układane na przemian z szybami płyty w blachy tytanowo-cynkowej, uzupełnione płytami ceramicznymi i kamiennymi. Na elewacjach pojawi się granit, wapień i piaskowiec, te same kamienie, które znaleźć można m.in. na Wzgórzu Wawelskim. Kompozycja tych różnych materiałów wraz z przeszkleniami stworzy mozaikę na elewacjach budynku i zdecyduje o jej wyrazie.

HJKGy9QmJXdMv2wSFQhdpLuGdvRioCJoRdU3fDIL8CFNfEYFyIV34ta5GYF0_centrum-kongresowe-ingarden-ewy09.jpg
tgDmHMQRDSPWr8CBpdNDoIJhhoTDlfuLUvkspsSHv4sqfxVEO0jvLtFLkufO_centrum-kongresowe-ingarden-ewy10.jpg

Budynek będzie duży: na powierzchni 37.000 m2 znajdą się trzy sale kongresowe o pojemności 1800, 600 i 300 miejsc, uzupełnione o zespół mniejszych sal konferencyjnych. Ponadto w budynku zaplanowano magazyny, zaplecze techniczne, parking podziemny na ok. 300 miejsc.

Gmach pomyślano jako wielofunkcyjny: poza konferencjami czy kongresami będą się tu mogły odbywać koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy artystyczne, filmowe, baletowe. Da się tu także organizować targi i wystawy.

afc1R5qrBveOSeg6eYYJEyk4j3It2nrnSsH8HcaRpoaH9GsfBPQix4i5ipMC_centrum-kongresowe-ingarden-ewy11.jpg

Centrum Kongresowe
Lokalizacja: Kraków, Rondo Grunwaldzkie
Inwestor: Gmina Miejska Kraków
Projektanci: arch. Krzysztof Ingarden, arch. Jacek Ewý; zespół: Piotr Urbanowicz, Bartosz Haduch, Piotr Hojda, Sebastian Machaj, Jakub Wagner, Tomasz Koral; studenci: Justyna Kossowicz, Tomasz Babicz, Tomasz Trzebunia-Niebies, Przemysław Redmerski
Konsultacje architektoniczne: Arata Isozaki & Associates, autorzy: Arata Isozaki, Hiroshi Aoki; zespół: Yoko Sano, Takayuki Uchida
Akustyka: Raf Orlowski , ARUP Acoustics Cambridge, UK
Technologia sceny : ARUP Venue Consulting, Winchester, UK
Konstrukcja: Project Service , Kraków, Polska
Projekt zieleni: Land Arch s.c.
Projekt: 2008–2011
Realizacja: planowane zakończenie budowy 2014
Powierzchnia użytkowa: 37000 m2
Wartość całkowita projektu: 375 mln 894 tys. zł
Wartość dofinansowania: 82 mln 930 tys. zł (projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013)
Ilustracje: ©Ingarden & Ewý – Architekci, Kraków, współpraca Arata Isozaki & Associates, Tokyo; Wizualizacja/e: Monokolor – Krzysztof Drozda, icekrakow.pl, iea.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera