Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom pasywny

 

Czas czytania: ~4 min


xI1ppBrTwOk94aumFRn1gdQXnUXIs7GjabgMk3E2Q9DkdpM0P8VJmZrXd5Tn_dom-pasywny-sky-garden01.jpg

Pasywny dom jednorodzinny, który ma stanąć pod Poznaniem zaprojektowali Liliana Krzycka, Rafał Pieszko i Adam Baczewski. Nadali mu nazwę „Sky Garden” między innymi dlatego, że na ostatniej kondygnacji zaplanowali ogród.

VyvduboKVh7oKkpYrOqYKFxEMQI3rxfUU4Gl9Vd0tcoo6xoQ5C9FaqMf8d1a_dom-pasywny-sky-garden03.jpg
yHJnv3nji6KK3ykw9SwvSQutQlD7rnVyerPhGDMC0Yidzhh5vHEIRXKBlfzm_dom-pasywny-sky-garden04.jpg

Projekt domu otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na projekt energooszczędnego domu dostępnego roku 2013 w konkursie miesięcznika „Murator”, zorganizowanego pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

dE39yNkILDPRIytvJ4QPPmnpV6mJp4qPV0IW85X9vaz1EPzEElh7tFAZGJ6l_dom-pasywny-sky-garden12.jpg
kjehehtqnmZIpjAvamBEIscpT1LWhnR0oqGcnAXSNH37ADSZ0z12pQlZY8s5_dom-pasywny-sky-garden05.jpg

Dom ma powierzchnię 150m2 i zgodnie z konkursowymi wymogami nie zużywa rocznie więcej niż 40kWh na m2 energii; koszt budowy domu zaś nie powinien przekroczyć 500 tysięcy zł.

„Głównym zamierzeniem projektowym była chęć stworzenia kompaktowego domu jednoro­dzinnego, który mógłby stać się alternatywą dla polskiego modelu domu katalogowego. Domu, który oprócz energooszczędnego wykorzystania energii będzie tani i prosty w budowie oraz będzie zwracał uwagę na ekologiczny styl życia i aspekt przestrzeni mieszkalnej współtworzonej w symbiozie z naturą i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju”, opisują swój projekt architekci.

0NHantB8QygU9yZNxfS1S6JQzXPWiALGpKCqZ0Pmix1Eo081RZElLdUXOemW_dom-pasywny-sky-garden07.jpg

Dom został założony na planie kwadratu o boku długości 10 metrów. Architekci uznali, że to optymalny kształt, który da się aplikować do różnych działek, ponadto jego minimalistyczna forma obniża koszty budowy i zużycie materiałów, łatwo też da się powielić w budowie szeregowej.

v5XEmOLRVArLzVCxR63UTWiqSQxcoVmActBFiQyaL9JCgZ18cpXMVksexQuT_dom-pasywny-sky-garden02.jpg

Celem architektów było nie tylko stworzenie budowli o odpowiednich parametrach technicznych, ale też po prostu wygodnego domu, w którym mieszkańcy będą mili miejsce i do pracy, i do wypoczynku. Dlatego ważnym elementem projektu jest wspomniany „sky garden” – ogród na dachu, przystosowany nawet do niewielkiej uprawy warzyw, owoców czy kwiatów. Wyposażony w specjalne przesuwane panele elewacyjne może latem być otwartym tarasem, a w czasie niskich temperatur – ogrodem zimowym. Zieleń, pokrywająca dach ma oczywiście także bardzo korzystny wpływ na bilans energetyczny domu – jest doskonałym izolatorem.

JPVnBT02KhSg9Ltkzug8zcQBuHiz6GcwlGuCVFjfLexNsSmDmswVZLddwZgk_dom-pasywny-sky-garden06.jpg

Dom ma być wzniesiony w oparciu o konstrukcję drewnianą. Jest ona bardzo przyjazna środowisku i dość prosta w budowie (kształt domu: sześcian o lekko ukośnym, pulpitowym dachu nie jest skomplikowany, nie wymaga niezwykłych konstrukcji). Przesuwane panele elewacyjne – rodzaj zewnętrznych żaluzji obudowują nie tylko ogród, ale i inne części domu. Wszystko po to, by móc regulować zużycie energii: panele mogą osłaniać wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem od słońca, mogą też chronić wnętrza przed ucieczką ciepła w wietrzne i zimne dni.

DXpFAxpbMoLJcJzLoBaWw9J3hssw1fCailZZLVH8OxRIZWPYs5hBDKAfhxJZ_dom-pasywny-sky-garden08.jpg
XAzxtClRka7xFOfscE8DJv4zR3laJ7QdMsXeyBqjq8pY4Tp5yZYvVOjU07YS_dom-pasywny-sky-garden10.jpg

W swoim autorskim opisie architekci wyliczają proekologiczne rozwiązania, jakie wprowadzili do projektu pasywnego domu jednorodzinnego, takie jak: „naturalne materiały: zaproponowane materiały dla elewacji, konstrukcji oraz wnętrza domu są naturalne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w utrzymaniu czystości; kolektor słoneczny: zainstalowanie kolektora słonecznego na dachu zmniejsza koszty związane z wykorzystaniem energii do podgrzewania wody, a także wspomaga działanie systemu ogrzewania ogrodu zimowego, co znacząco poprawia bilans energetyczny domu; naturalne oświetlenie: odpowiednio zaprojektowane duże przeszklenia wpływają na zmniejsze­nie zużycia energii zasilającej sztuczne oświetlenie; energooszczędne źródła światła i urządzenia domowe: kontrola zużycia energii przez nowoczesne rozwiązania instalacyjne oraz poprzez zastosowanie inteligentnej techniki pomiarowej i regulacyjnej; odzysk ciepła: system wentylacji mechanicznej zawiera centralny wysokowydajny rekuperator (zastosowany układ pozwoli na odzyskanie do 95% ciepła traconego w procesie wentylacji zwykłą centralą wentylacyjną bez odzysku ciepła. Powietrze nawiewane i usuwane przechodzi przez dwa kolejne wymienniki krzyżowe, w których następuje odzysk ciepła, rekuperacja); możliwość naturalnej wentylacji latem: wykorzystanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej do wentylacji i chłodzenia pomieszczeń latem; zieleń: umieszczone na tarasie donice zwiększają ilość zieleni w mieście, zatrzymują wodę oraz dają możliwość zmiany wizerunku domu w ciągu roku poprzez zastosowanie różnych kompozycji zieleni z użyciem zieleni sezonowej jak kwiaty lub całorocznej jak krzewy ozdobne, bluszcz i pnącza; ekologiczna gospodarka zużycia wody: gromadzenie wody deszczowej do celów użytko­wych. Odprowadzanie wody deszczowej z tarasu ogrodu zimowego na zielony dach garażu”.


Niezwykle ważnym elementem programu oszczędzania energii jest też tu wykorzystanie deszczówki. Architekci w swoim projekcie udowadniają, że jej zbieranie i wykorzystanie nie musi być trudne. Tak opisują opracowany przez siebie system: „W projektowanym systemie woda deszczowa z dachu spływa do podziemnego zbiornika retencyjnego umieszczonego poniżej poziomu terenu obok domu. Zamontowany dodatkowy zbiornik z wodą na odpowiedniej wysokości pozwala na grawitacyjne zaopatrzenie w wodę całej instalacji”. Ta konstrukcja powoduje, że nie jest problemem awaria pompy, nie potrzebna jest też do obsługi urządzenia energia elektryczna. Wykorzystywanie deszczówki w życiu codziennym gospodarstwa domowego pozwoli zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę.

Dom pasywny Sky Garden
Lokalizacja: Poznań
Inwestor: prywatny
Projektanci: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Adam Baczewski
Projekt: 2013, w trakcie realizacji
Ilustracje: menthol.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera