Dom pasywny - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom pasywny

 

Czas czytania: ~4 min


xI1ppBrTwOk94aumFRn1gdQXnUXIs7GjabgMk3E2Q9DkdpM0P8VJmZrXd5Tn_dom-pasywny-sky-garden01.jpg

Pasywny dom jednorodzinny, który ma stanąć pod Poznaniem zaprojektowali Liliana Krzycka, Rafał Pieszko i Adam Baczewski. Nadali mu nazwę „Sky Garden” między innymi dlatego, że na ostatniej kondygnacji zaplanowali ogród.

VyvduboKVh7oKkpYrOqYKFxEMQI3rxfUU4Gl9Vd0tcoo6xoQ5C9FaqMf8d1a_dom-pasywny-sky-garden03.jpg
yHJnv3nji6KK3ykw9SwvSQutQlD7rnVyerPhGDMC0Yidzhh5vHEIRXKBlfzm_dom-pasywny-sky-garden04.jpg

Projekt domu otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na projekt energooszczędnego domu dostępnego roku 2013 w konkursie miesięcznika „Murator”, zorganizowanego pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

dE39yNkILDPRIytvJ4QPPmnpV6mJp4qPV0IW85X9vaz1EPzEElh7tFAZGJ6l_dom-pasywny-sky-garden12.jpg
kjehehtqnmZIpjAvamBEIscpT1LWhnR0oqGcnAXSNH37ADSZ0z12pQlZY8s5_dom-pasywny-sky-garden05.jpg

Dom ma powierzchnię 150m2 i zgodnie z konkursowymi wymogami nie zużywa rocznie więcej niż 40kWh na m2 energii; koszt budowy domu zaś nie powinien przekroczyć 500 tysięcy zł.

„Głównym zamierzeniem projektowym była chęć stworzenia kompaktowego domu jednoro­dzinnego, który mógłby stać się alternatywą dla polskiego modelu domu katalogowego. Domu, który oprócz energooszczędnego wykorzystania energii będzie tani i prosty w budowie oraz będzie zwracał uwagę na ekologiczny styl życia i aspekt przestrzeni mieszkalnej współtworzonej w symbiozie z naturą i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju”, opisują swój projekt architekci.

0NHantB8QygU9yZNxfS1S6JQzXPWiALGpKCqZ0Pmix1Eo081RZElLdUXOemW_dom-pasywny-sky-garden07.jpg

Dom został założony na planie kwadratu o boku długości 10 metrów. Architekci uznali, że to optymalny kształt, który da się aplikować do różnych działek, ponadto jego minimalistyczna forma obniża koszty budowy i zużycie materiałów, łatwo też da się powielić w budowie szeregowej.

v5XEmOLRVArLzVCxR63UTWiqSQxcoVmActBFiQyaL9JCgZ18cpXMVksexQuT_dom-pasywny-sky-garden02.jpg

Celem architektów było nie tylko stworzenie budowli o odpowiednich parametrach technicznych, ale też po prostu wygodnego domu, w którym mieszkańcy będą mili miejsce i do pracy, i do wypoczynku. Dlatego ważnym elementem projektu jest wspomniany „sky garden” – ogród na dachu, przystosowany nawet do niewielkiej uprawy warzyw, owoców czy kwiatów. Wyposażony w specjalne przesuwane panele elewacyjne może latem być otwartym tarasem, a w czasie niskich temperatur – ogrodem zimowym. Zieleń, pokrywająca dach ma oczywiście także bardzo korzystny wpływ na bilans energetyczny domu – jest doskonałym izolatorem.

JPVnBT02KhSg9Ltkzug8zcQBuHiz6GcwlGuCVFjfLexNsSmDmswVZLddwZgk_dom-pasywny-sky-garden06.jpg

Dom ma być wzniesiony w oparciu o konstrukcję drewnianą. Jest ona bardzo przyjazna środowisku i dość prosta w budowie (kształt domu: sześcian o lekko ukośnym, pulpitowym dachu nie jest skomplikowany, nie wymaga niezwykłych konstrukcji). Przesuwane panele elewacyjne – rodzaj zewnętrznych żaluzji obudowują nie tylko ogród, ale i inne części domu. Wszystko po to, by móc regulować zużycie energii: panele mogą osłaniać wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem od słońca, mogą też chronić wnętrza przed ucieczką ciepła w wietrzne i zimne dni.

DXpFAxpbMoLJcJzLoBaWw9J3hssw1fCailZZLVH8OxRIZWPYs5hBDKAfhxJZ_dom-pasywny-sky-garden08.jpg
XAzxtClRka7xFOfscE8DJv4zR3laJ7QdMsXeyBqjq8pY4Tp5yZYvVOjU07YS_dom-pasywny-sky-garden10.jpg

W swoim autorskim opisie architekci wyliczają proekologiczne rozwiązania, jakie wprowadzili do projektu pasywnego domu jednorodzinnego, takie jak: „naturalne materiały: zaproponowane materiały dla elewacji, konstrukcji oraz wnętrza domu są naturalne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w utrzymaniu czystości; kolektor słoneczny: zainstalowanie kolektora słonecznego na dachu zmniejsza koszty związane z wykorzystaniem energii do podgrzewania wody, a także wspomaga działanie systemu ogrzewania ogrodu zimowego, co znacząco poprawia bilans energetyczny domu; naturalne oświetlenie: odpowiednio zaprojektowane duże przeszklenia wpływają na zmniejsze­nie zużycia energii zasilającej sztuczne oświetlenie; energooszczędne źródła światła i urządzenia domowe: kontrola zużycia energii przez nowoczesne rozwiązania instalacyjne oraz poprzez zastosowanie inteligentnej techniki pomiarowej i regulacyjnej; odzysk ciepła: system wentylacji mechanicznej zawiera centralny wysokowydajny rekuperator (zastosowany układ pozwoli na odzyskanie do 95% ciepła traconego w procesie wentylacji zwykłą centralą wentylacyjną bez odzysku ciepła. Powietrze nawiewane i usuwane przechodzi przez dwa kolejne wymienniki krzyżowe, w których następuje odzysk ciepła, rekuperacja); możliwość naturalnej wentylacji latem: wykorzystanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej do wentylacji i chłodzenia pomieszczeń latem; zieleń: umieszczone na tarasie donice zwiększają ilość zieleni w mieście, zatrzymują wodę oraz dają możliwość zmiany wizerunku domu w ciągu roku poprzez zastosowanie różnych kompozycji zieleni z użyciem zieleni sezonowej jak kwiaty lub całorocznej jak krzewy ozdobne, bluszcz i pnącza; ekologiczna gospodarka zużycia wody: gromadzenie wody deszczowej do celów użytko­wych. Odprowadzanie wody deszczowej z tarasu ogrodu zimowego na zielony dach garażu”.


Niezwykle ważnym elementem programu oszczędzania energii jest też tu wykorzystanie deszczówki. Architekci w swoim projekcie udowadniają, że jej zbieranie i wykorzystanie nie musi być trudne. Tak opisują opracowany przez siebie system: „W projektowanym systemie woda deszczowa z dachu spływa do podziemnego zbiornika retencyjnego umieszczonego poniżej poziomu terenu obok domu. Zamontowany dodatkowy zbiornik z wodą na odpowiedniej wysokości pozwala na grawitacyjne zaopatrzenie w wodę całej instalacji”. Ta konstrukcja powoduje, że nie jest problemem awaria pompy, nie potrzebna jest też do obsługi urządzenia energia elektryczna. Wykorzystywanie deszczówki w życiu codziennym gospodarstwa domowego pozwoli zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę.

Dom pasywny Sky Garden
Lokalizacja: Poznań
Inwestor: prywatny
Projektanci: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Adam Baczewski
Projekt: 2013, w trakcie realizacji
Ilustracje: menthol.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera