Z artystycznym klimatem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z artystycznym klimatem

 

Czas czytania: ~3 min


s8qynwYX4tSldzy4DuYL6CrjmTeOmdMbnCMPQXyFogjfhSsbfrnYhEhgTQw6_artystyczny-zoliborz01.jpg

„Artystyczny Żoliborz” – taką nosi nazwę nowe osiedle powstające na południowym krańcu warszawskiej dzielnicy. Inwestycja przewidziana jest dla pięciu tysięcy mieszkańców. Zarówno inwestor, jak i projektanci całkowicie świadomie w tej realizacji chcą nawiązać do czasów przedwojennych, kiedy to Żoliborz stał się elitarną dzielnicą, zamieszkałą przez wojskowych, wysokich urzędników, a później także przez artystów i intelektualistów.

H1fgD5T37IvhJkz043zfx62e3ZuilWvYS6ejH0XyxgFy2gjh8Xr3pJ71DUOn_artystyczny-zoliborz02.jpg

Rewolucja przemysłowa, wielkie zmiany gospodarcze, a następnie odzyskanie niepodległości w 1918 roku stały się dla Warszawy ogromnym bodźcem rozwojowym; jednym z jego objawów był wymuszone przez napływ ludności powiększenie granic stolicy. Nastąpiło to w 1916 roku; wtedy do miasta przyłączono m.in. Żoliborz. Powstały tu osiedla domów jednorodzinnych i bloków, wszystkie stworzone przez najwybitniejszych wówczas architektów – tu powstały jedne z najciekawszych przykładów modernizmu w Warszawie. Zatopiona w zieleni, kameralna, a zarazem nowoczesna okolica szybko stała się ulubionym miejscem zamieszkania elit – ten stan utrzymał się też po wojnie, właściwie trwa do dziś.

osFJ3RQAOQYXn81qBUx7Wjhk4AwlhtOx4bI3SZ2hWQgLb8uYDypR4oGp9M4p_artystyczny-zoliborz03.jpg

Nowe osiedle – inwestycja firmy Dom Development ma nawiązywać do tej tradycji, skwer, który będzie stanowił centrum osiedla ma nosić imię Czesława Niemena, wieloletniego mieszkańca Żoliborza. Otaczające go ulice mają honorować inne ważne postacie polskiej kultury, Kalinę Jędrusik, Zbigniewa Zapasiewicza, Jerzego Kawalerowicza.

h0kkXIoUjaZMEBCLkc6e9FsgOapw83gnvBb3HK9nZDjgJoWDmW4ZwK2aoUip_artystyczny-zoliborz04.jpg

Artystyczny Żoliborz – będzie to osiem liczących po kilka bloków kolonii. Domy mają mieć głównie 5 i 6 kondygnacji, wzniesione będą etapami, pierwszy ma się zakończyć w przyszłym roku.

xd4m7nQNcJHsWrTSx9Cidtj9vFpiAgXec7MfIm2YoqUio6H3Yk3FW7TMZAMW_artystyczny-zoliborz05.jpg

Projekt architektoniczny całego założenia powstał w pracowni mąka.sojka.architekci. autorzy zapewniają, że wszystkie domy w osiedlu będą nawiązywały stylistycznie do epoki przedwojennego modernizmu. Najlepiej ma to być widać w siedmiokondygnacyjnym gmachu – dominancie osiedla, ustawionym przy głównym zielonym bulwarze.

8YZPyXMII4WbuPsYfCxLdpmOTeqrzg6Z5G4kU5AABfTcnDjH7Ti4MarFJkNN_artystyczny-zoliborz07.jpg

„W centralnej części, przy planowanym bulwarze, powstanie wysoka na 7 pięter dominanta, która wygląda jak stos poukładanych na siebie białych płyt. To nawiązanie do ducha modernistycznej architektury Żoliborza, ale opowiedziane współczesnymi środkami i technologiami. Zaprojektowaliśmy np. ogromne tarasy o aż pięciometrowym przewieszeniu, które po prostu nie były możliwe do zbudowania przed wojną” – tłumaczył w jednym z wywiadów architekt Maciej Mąka.

C1A3PItve2vZeIQLy9LNnBMWR4Nq8lyoUy2e1VR4XRb8f8MPcd3Kox2njHq6_artystyczny-zoliborz08.jpg

Nie mniej starannie co budynki ma tu być zaprojektowana przestrzeń publiczna. Na bulwarze stanie widowiskowa fontanna, wszędzie pojawi się dużo zieleni. Wzdłuż bulwaru przewidziano miejsce na kawiarnie i tzw. strefy odpoczynku. W przestrzeni osiedla mają się też pojawić formy plastyczne nawiązujące do twórczości artystów – patronów osiedlowych ulic.

AMZFkFYryJvM6D6Sqp01T8EkJbEW1xvHxyx4OsSFpNNu2kiQTwhC0QFLnEpn_artystyczny-zoliborz10.jpg

Klimat dzielnicy, to, co czyni ją atrakcyjną i lubianą tworzy się zazwyczaj latami. Tworzy ją wiele czynników: dobra architektura, przyjazna przestrzeń publiczna, ale i ludzie. Jak będzie w przypadku Żoliborza Artystycznego, który został niejako odgórnie zaplanowany jako „kultowy” – okaże się, gdy wprowadzą się tam pierwsi lokatorzy i przyjadą pierwsi goście.

Żoliborz Artystyczny
Lokalizacja: Warszawa, ul. Powązkowska
Inwestor: Dom Development
Projektanci: mąka.sojka.architekci
Wykonawca: Eiffage Budownictwo Mitex
Realizacja: I etap: jesień 2014
Ilustracje: zoliborzartystyczny.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci
Bohema – mieszkanie w fabryce od Grupa 5 Architekci

Na warszawskiej Pradze, na terenie której zachowało się najwięcej obiektów ery przemysłowej przybywa ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje
Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje

Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje to temat webinarium architektonicznego firmy Schüco, k ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera