Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Studenci architektury zbudowali szałas

 

Czas czytania: ~2 min


Warsztaty architektoniczne dla studentów

 

uHzUZ6ZxX5u692iKzzam68MV85vdcr8N3k7gZ3GQyWRxZd01xSGhj0necdgO_fot-jeremi-buczkowski3.jpg

W dniach 17-22 września odbyły się w Poznaniu ogólnopolskie warsztaty dla studentów architektury „Sukkot – budujemy szałas!” zorganizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Poznaniu oraz Poznańską Filię Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Warsztaty były okazją do wielowymiarowych spotkań – z żydowską kulturą i obyczajami, z wypływającym z tej kultury niecodziennym zadaniem projektowym. Integrowały studentów z uczelni z całej Polski z poznańskim środowiskiem architektów młodego pokolenia, ale były również okazją do spotkania czysto fizycznego – z materiałami i narzędziami budowlanymi

9F879WlPOxY6rpq0Mx7DRhYjpgC4H5ayms6khTKLTKJ85LKPSg490jc2AKkQ_fot-jeremi-buczkowski1.jpg

Poznańskie warsztaty wyróżniały się na tle innych, czysto koncepcyjnych spotkań studenckich właśnie tym kompleksowym, choć na małą skalę, spotkaniem z procesem budowlanym. Wciągu sześciu dni, cztery siedmioosobowe zespoły studentów pod opieką poznańskich architektów Joli Starzak i Dawida Strębickiego (Atelier Starzak Strebicki), Łukasza Nowaka (trabendo.), Hugona Kowalskiego (UGO architecture), Mateusza Zwierzyckiego oraz Marcina Kościucha (Ultra architecs) miały za zadanie zaprojektować i wykonać w ramach określonego budżetu szałas na żydowskie święto Sukkot.

RvRU50uubU0yrey0zVTQd0mJzZlaCQGWlvBUWvZVZIsxLWSE5XDKpWSgWbzq_fot-jeremi-buczkowski2.jpg

Czym jest Sukkot? Jest jednym z najważniejszych i najradośniejszych okresów żydowskiego kalendarza, w którym lud Izraela upamiętnia wyjście z Egiptu. Podczas czterdziestoletniej wędrówki przez pustynie schronienie dawały im właśnie sukki – szałasy, które do dziś buduje się w tradycji żydowskiej podczas tego święta. Typowa sukka musi spełniać szereg warunków, którym sprostać musiała również każda zaprojektowana na warsztatach konstrukcja. Są to między innymi wymagania dotyczące ścian, koszernego dachu, odpowiednich wymiarów i lokalizacji sukki (diagram).

SaTIJEaBncnk15uBv30fRix5ktPrQnJXiiJXu2rE74aEDUHD2Fa7KBQ5dpwo_fot-waldemar-wylegalski1.jpg

Wszystkie zespoły zinterpretowały wytyczne na swój zindywidualizowany sposób i w niedzielę 22 września, ostatniego dnia warsztatów stanęły na poznańskim Starym Rynku cztery wyjątkowe szałasy. Otwarciu wystawy świątecznych szałasówtowarzyszył mały festyn na ulicy Żydowskiej w ramach, którego odbyły się: kiermasz kuchni żydowskiej, koncerty muzyki żydowskiej, nauka hebrajskiego i jidysz, wspólne budowanie i dekorowanie z architektami świątecznego szałasu oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci.

wJFDArChwkZ5GbnKRVtcP8WI4SPey43EGjc69djZKMIOUyQSq83Tna8Qvxl7_fot-waldemar-wylegalski2.jpg

O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia można poczytać na stronie internetowej budujemyszalas.org.


Podepnij swój artykuł

tagi

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera