Ratunek dla Placu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ratunek dla Placu

 

Czas czytania: ~2 min


Zagospodarowanie terenu Plac Defilad

 

yVld0hCDh7G2JlRI9nVrcCGcvNHfwLtzAbBjTvMC1djta4EzOwrTC9yKfdRI_eksploratorium-przyszlosci04.jpg

Platformę Futuwawa.pl stworzyła Fundacja Puszka, zajmująca się dokumentacją, opisem i prezentacją warszawskiego street artu, sztuki publicznej i graffiti. Na stronie Futuwawa.pl młodzi i zupełnie doświadczeni architekci mogą publikować swoje projekty dla Warszawy – nawet te utopijne, nie mające być nigdy zrealizowane.

1D65bE8tAMIDPMbRRPsk9kVdFRjzqlYrFm5W3jw2DFhALJrKSMZDyjoMLBfn_eksploratorium-przyszlosci03.jpg

Wśród wielu prezentowanych na stronie wizji znaleźć można m.in. propozycję zespołu: Eliza Biała, Unmilan Ghosh, Łukasz Przybyłowski, Michał Wiak na temat, będący bolączką stolicy od... blisko siedemdziesięciu lat.

g36ykOaANhT4DoMzdpDfRPE2FDF1DiXQmBvlZRIQPq26mtZ4zVhUBLq2Ltzs_eksploratorium-przyszlosci02.jpg
0d0y9fHnM7sQIBgPNfi3jz3gJwkVepZE5QPYXwTEKGov6HGhPFVsuMWGznRz_eksploratorium-przyszlosci01.jpg

Młodzi architekci opracowali swoja propozycję zagospodarowania ziejącego pustką od czasu II wojny światowej Placu Defilad. Nikomu pewnie nie trzeba przedstawiać problemu tego miejsca – Pałac Kultury i nauki, niezależnie od tego, czy go ktoś lubi czy nie, od siedmiu dekad stoi na zapomnianym, chaotycznym brzydkim, pustym terenie, najczęściej użytkowanym jako parking. To główny, centralny plac dwumilionowej europejskiej stolicy – brak pomysłu na ten rejon powinien spędzać sen z powiek wszystkim, kolejnym rządzącym Warszawą ekipom.

asN3IJC2i9pWmf9laoI9cE1YbV8Do2GztjFMWWCPqIhMDzvwMYxryUbNYeDo_eksploratorium-przyszlosci05.jpg

Eliza Biała, Unmilan Ghosh, Łukasz Przybyłowski, Michał Wiak proponują miejsce to zamienić w Laboratorium Przestrzeni. Kwartał Pałacowy – jak nazwali tę okolicę – miałby zamienić się w przestrzeń przyjazną użytkownikom. Architekci na warsztat wzięli okolicę, w której – jak to określili – Pałac Kultury styka się z ziemią.

d39XbWskkrrks6zclYD3iKYZBpZNbpoU2r0gLdj9W311iadFNXWZxI71ZN3E_eksploratorium-przyszlosci06.jpg

Proponują wprowadzić tam zabudowę oraz zieleń – one miałyby „ocieplić” wizerunek Pałacu i wykreować przyjazną warszawiakom przestrzeń. „Pozwólmy miastu zbliżyć się do Pałacu. Niech przejdzie na drugą stronę muru jakim jest Marszałkowska i Aleje Jerozolimskie” - nawołują.

ixXmWlhlwuYtkCAqfJN30GOgf2xiCLtCmMFtdAUP9a9jAdLcxcW7Jm7LjbiH_eksploratorium-przyszlosci07.jpg

Nowa zabudowa miałaby się pojawić wzdłuż ulic Świętokrzyska, Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie. Jak piszą: „Tkanka zabudowy kontynuuje osie i podziały okalającej tkanki miejskiej. Wewnątrz kwartału zaprojektowano „Park Pałacowy”, czerpiące z wzorców barokowych układów parkowych, w pełni podporządkowanych osiowości założeń pałacowych”.

To w gruncie rzeczy proste rozwiązanie – otoczenie placu obrzeżną zabudową i wypełnienie reszty terenu parkiem – z całą pewnością wydobyłoby tylko dobre strony istnienia Pałacu Kultury, a jego obecnie wyjątkowo nieprzyjazne otoczenie zamieniło na tętniącą życiem tkankę miejską. Parkingi powinno się w tym miejscu ukryć pod ziemią a przestrzeń na ziemi oddać we władanie pieszym. Czy kiedyś doczekamy się podobnych koncepcji, które będą miały szansę na realizację?...

Praca powstała w ramach specjalności Architecture for Society of Knowledge (ASK) na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, prowadzący: prof. Joanna Giecewicz i arch. Marcin Brzeski.

Źródło: futuwawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy od Wrzeszcz Architekci

Dom Cedrowy zaprojektowany w pracowni Wrzeszcz Architekci stanął w spokojnej, willowej dzielnicy mie ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera