Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy wśród starych

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt architektoniczny Business With Heritage

 

5PEudHddk28VYtu9YOw5aKZwQPBUaY4vSKvOBG7FBiLwnlVo5N4ActA9mhCx_plac-zamkowy01.jpg

Warszawskie Stare Miasto od 1980 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Co ważne jednak nie znajduje się tam jako bezcenny zabytek dawnego budownictwa – teren ten wpisano ze względu na wyjątkową, niespotykaną skalę i wartość jego... powojennej odbudowy. Często się o tym zapomina, ale zabudowa stołecznej Starówki ma niecałe 70 lat (a odbudowa Zamku Królewskiego zakończyła się w 1988 roku!). Nie zmienia to jednak faktu, że ten obszar Warszawy jest strefą wyjątkową i zasłużenie otoczony jest opieką konserwatorską.

4NNbjqkTdClRLwXYZXnG9s66QjdRixAEgFBPlJO3W9CI5cqOmQtN6ZtkFEtF_plac-zamkowy03.jpg

Zapewne dlatego wiele głosów krytyki wzbudził pomysł budowy tuż przy Placu Zamkowym nowego biurowca. Stylizowany na podobieństwo sąsiednich kamienic obiekt stanie na pustej działce, do tej pory zajętej przez parking; zostanie „doklejony też do istniejącego już budynku, powstałego w 1980 roku, a więc nie należącego do zespołu odbudowanej Starówki.

Ocenę zarówno idei budowy, jak i formy budowli pozostawiamy czytelnikom, warto jednak zauważyć, że działający obok Placu Zamkowego przez całe dekady parking (a dokładniej ogrodzony łańcuchem i wysypany żwirem plac, zastawiony samochodami i „upiększony” budka strażnika) z całą pewnością koniecznie trzeba było zlikwidować – nie tylko nie był ozdobą, ale stanowił też widoczną wyrwę w zwartej zabudowie tej okolicy.

xRnKB8TDLQdoWHpC29WPikprXCfoGetzuCHVUdpAGeQGKzHdVdB1RbXVBOVP_plac-zamkowy04.jpg

Nowa inwestycja – jak podkreśla deweloper, spółka Senatorska Investment – była przygotowywana kilka lat. Negocjacje z konserwatorem zabytków trwały 2,5 roku, projekt konsultowano także w kontekście listy UNESCO – bo zbyt daleko idące ingerencje we wpisane na listę obiektu skutkują skreśleniem z niej.

UQOSwwUC0DuMbcs47BCcKge07WrUmXLWPUCGENfzYL6dyBTlEwNuIXyWhxBq_plac-zamkowy05.jpg

„W lutym 2012 roku stołeczny konserwator zabytków wydał pozwolenie na realizację nowego budynku w rejonie ul. Senatorska, Miodowa i Podwale wraz z przebudową istniejącego budynku przy ul. Podwale 1, który nie jest zabytkiem. Zabudowa pierzei została oceniona przez biegłego rzeczoznawcę ministerstwa kultury, który złożył korektę przedstawionego projektu. Najważniejsza dotyczyła zmiany ukształtowania dachów narożnych. Ta zmian została przez inwestora naniesiona” – opowiadała portalowi TVNWarszawa.pl Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego ratusza.

lcCsEJYG7OnK0TxOt0tjcUnaSceCHuIa2piZfCsuZFi8tHaXUId2Rtprt55e_plac-zamkowy06.jpg

Gmach, który uzupełni pierzeję ulicy Senatorskiej na odcinku od ul. Podwale do Miodowej będzie nosił nazwę Plac Zamkowy - Business with Heritage. Projekt architektoniczny nowego obiektu powstał w niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, która ma na koncie sporo realizacji, wznoszonych w historycznym kontekście i na terenach, objętych opieką konserwatorską. W Polsce pracownia także zbudowała już kilka obiektów, najbardziej znanym z nich jest PGE Arena, czyli przypominający bursztyn stadion, zbudowany w Gdańsku z okazji Euro 2012.

Fv7Yfv1R5nDl4bEJ1XP61bbt67liWR0DwLrR38N5E8OpPREJkIDfpeeajv89_plac-zamkowy02.jpg

Plac Zamkowy - Business With Heritage będzie miał cztery kondygnacje i pomieści przede wszystkim biura. Parter przeznaczono na punkty usługowe. Ze względu na prestiżową lokalizację gmach ma być wykonany ze szlachetnych materiałów, kamienne elewacje wieńczyć będzie wysoki, spadzisty dach.

Plac Zamkowy - Business With Heritage
Lokalizacja: Warszawa, ul. Senatorska 2
Inwestor: Senatorska Investment
Projektanci: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
Wykonawca: NDI
Realizacja: 2013-2015
Powierzchnia całkowita: 9 500 m2
Powierzchnia użytkowa: 5700 m2
Ilustracje: materiały inwestora


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera