Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kaplica wiejskich modlitw

 

Czas czytania: ~3 min


VIePaWDHzYstMQrftL1weGg2qSX0x9VrPW75dhH1PFrUUZdSavI4m7ZIEm1v_kaplica-wiejska-w-sliwnie06.jpg

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka i Filip Kozak zaprojektowali kaplicę w Śliwnie na zlecenie władz gminy Rewal w 2011 roku. Jak dotąd obiekt nie został zrealizowany, nie zmienia to jednak faktu, że jest przykładem przemyślanej i stworzonej w szacunku do tradycji architektury sakralnej.

477tICc04rrpDxxbJIhjyvsQhGh3wDImiyYzQgNOJHuBWEcNKuGz3UjyvCBp_kaplica-wiejska-w-sliwnie07.jpg

Współczesne kościoły, budowane w Polsce nie cieszą się dobrą opinią – mówi się, że raczej przytłaczają i przygnębiają, nie dając szans na modlitewne skupienie, wyciszenie. W ostatnich latach nie buduje się wielu świątyń i nadal nie udało się odmienić tego mniemania, odwrócić niechęci wobec architektury sakralnej.

NLziCi1TokRESgPpvX63ThCTJUUIXh7KTqCcvCwg3wzERn7T9hDbz69kx9jM_kaplica-wiejska-w-sliwnie08.jpg

Szanse na zmianę opinii publicznej dają projekty takie, jak ten wrocławskiego biura BASIS. Projektując kaplicę dla niewielkiej wsi architekci wzięli pod uwagę wszystkie okoliczności: lokalizację, tradycję, skalę sąsiedniej zabudowy, potrzeby wiernych, ale też... atrakcyjność dla turystów.

HXuFb4Z5o5qTwpqsS3bs5kaHbzb5YUSg1E6Z5pWn0P3TaxB3pZdM46Crz4PU_kaplica-wiejska-w-sliwnie01.jpg

Jak napisali sami projektanci: „Kaplica wiejska służyć ma skromnym potrzebom lokalnej społeczności, ale także wywoływać zainteresowanie wśród odwiedzających gminę turystów. Ta dwoistość odbioru budynku kaplicy stała się podstawą do kształtowania jej relacji przestrzennych. Z jednej strony budynek może się otworzyć na turystów szerokim gestem otwartej bramy, z drugiej zamknąć w skupieniu trwającego nabożeństwa”.

1F90OocOllZXejuPC32BEt1cJG0D6cQffdEhETSnHYmpgE4c5WJ7CJ1IpnOF_kaplica-wiejska-w-sliwnie02.jpg

Zadaniem, jakie architekci postawili przed sobą, to stworzenie bryły nowoczesnej, ale pozostającej w zgodzie z tradycją. Z tej drugiej zaczerpnęli poza chrześcijańską symboliką także skalę i charakter lokalnej zabudowy (np. kształt chaty o dwuspadowym dachu); z epoki współczesnej natomiast pochodzą użyte materiały oraz rozkład wnętrz (duże przeszklenia, otwarcie na krajobraz, minimalistyczny wystrój).

ygIohNjwcuH9QT4Q1Hs9hFTm77miEG2Sc3alZpognSxwmlCl6eLRJZc1ethi_kaplica-wiejska-w-sliwnie03.jpg

Kaplica składać by się miała z głównej nawy oraz obejścia. To drugie nie posiada dachu – jest założeniem przestrzennym, wpisanym w krajobraz, a nie tylko integralną częścią budynku. Architekci tak opisują tę ideę: „Powstały (...) dwie przestrzenie o odmiennym charakterze- zewnętrzne obejście i wnętrze kaplicy. Aby granicę pomiędzy tymi przestrzeniami rozmyć, zdecydowaliśmy o zastosowaniu przeszkleń na całym obwodzie kaplicy. Zewnętrzną część – obejście dedykowane jest właśnie turystom, którzy zaproszeni otwartą bramą mogą zwiedzić obiekt nie wchodząc do jego wnętrza, które mogłoby pozostać zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Wnętrze dedykowane obrzędom religijnym poprzez połączenie z zewnętrznym obejściem szklanymi ścianami, korzysta ze światła oraz zmienności aury i przyrody. Dla podkreślenia właśnie tej relacji zmiennego zewnętrza i statycznego wnętrza, ściany obejścia porastać ma winorośl”.

LkhGaZlcRsWjcMMW3IDaHRlcLUFSHefHuSB3D4YocNAAe5iXHtMFtyBcqpP3_kaplica-wiejska-w-sliwnie04.jpg

Jak w każdym obiekcie sakralnym, tak i w tej kaplicy doszukać się można wielu symboli. Swoje – zrozumiałe dla osób wierzących – znaczenie ma brama, woda (basen za ołtarzem), winorośl, światło, ale też same elementy wnętrza, jak prezbiterium. „Symboliczne w kontekście samej lokalizacji we wsi rolniczej jest umieszczona wokół kaplicy odciśnięta w betonowej ścianie przepowiednia „O siewcy”, którą odczytać można okrążając kilkakrotnie kaplicę”, dodają architekci.

O4w4SnYEk4ji3R0DjZ7OK87di6Bc1wToZfQRLXACtZjESWHH7OBjMM2osFA1_kaplica-wiejska-w-sliwnie05.jpg

Kaplica Wiejska
Lokalizacja: Śliwno
Inwestor: Gmina Rewal
Projektanci: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka: Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Filip Kozak
Projekt: 2011
Powierzchnia: 110m2
Status: projekt
Ilustracje: basis.wroclaw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera