Wpadka Fostera? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wpadka Fostera?

 

Czas czytania: ~3 min


AO97rR3VqPKa9zNAy9zY6YbLwVilcNMbY1zYQFc3hPTPb27Tv0rXgI2leqPM_bugaria.jpg
Czy pierwszy projekt Foster and Partners w Bułgarii okaże się „największym błędem w karierze Normana Fostera”, jak sugerują przeciwnicy jego realizacji – trudno stwierdzić. Pewne jest natomiast, że jeszcze przed rozpoczęciem realizacji wzbudza wiele emocji. Niekoniecznie pozytywnych.
tWbEYrLboP49tB9X7yLamSYlovoXuFuaWckYmJNSUUC53MfcAOvdc2YmGzNh_black-sea-gardens5.jpg
Sielankowe obraz: dębowe lasy pełne jeżyn, drzewa oliwkowe, kolorowe ptaki i motyle, a na zakończenie – biały, delikatny piasek plaży i kąpiel w ciepłym morzu. To plaża Karadere w północno-wschodniej Bułgarii, popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku. W tym roku jednak zawisły nad nią czarne chmury – zapadła decyzja, że ten mały kawałek raju ma zostać zabudowany.

Od dawna przygotowywany pod inwestycję teren, ma zostać przekształcony w kompleks luksusowych osiedli – Czarnomorskie Ogrody. Będzie się na nie składać pięć pokrytych zabudową „wzgórz”, sztuczne jezioro, ekskluzywne tereny rekreacyjne i przystań. Planowany kompleks osiedli przeznaczony będzie dla 15 tysięcy mieszkańców i będzie się składać z pięciu sektorów: Sky Village, Wilderness Village, Meadow Village, Cape Viagr i Sea Vilage. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i pochłonie około biliona euro.

Biuro Foster and Parnters wskazuje na ekologiczne walory założenia, opisując je jako „wolne od samochodów wzgórza wśród lasów, łąk i rzecznych wąwozów”. Mieszkańcy będą parkować samochody poza osiedlem i przemieszczać się pieszo albo pojazdami o napędzie elektrycznym. Zespół ma być również samowystarczalny dzięki energii pozyskiwanej z biomasy i lokalnych naturalnych źródeł.

Kolejny ekologiczny projekt Fostera? Chyba nie tym razem. Okazuje się bowiem, że 219 hektarów, które zostały przeznaczone pod tę inwestycję, to „bułgarska Rospuda” – teren ważny z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Protesty bułgarskich ekologów są coraz głośniejsze. Twierdzą oni, że Czarnomorskie Ogrody będą katastrofą dla tej części wybrzeża – zniszczą niezwykle różnorodny ekosystem, objęty unijnym programem Natura 2000, który ma na celu ochronę zagrożonych obszarów. Krytycy wskazują też, że osiedle poważnie naruszy stare dębowe lasy, a inwazja tysięcy ludzi i nowe drogi odbiją się negatywnie na jednej z głównych w Europie dróg migracyjnych milionów ptaków, znanej jako via pontica.

Biuro Fostera nie komentuje zarzutów ekologów. Wydało jedynie oświadczenie dla prasy, w którym twierdzi, że założenie będzie harmonijne wpisane w otoczenie i linię wybrzeża, a znaczna część terenów pozostanie nienaruszona.

Argumenty ekologów zdecydowanie odrzucają inwestorzy. Ich zdaniem, wybrzeże Morza Czarnego potrzebuje rozwoju, a projekt Fostera uważają za szansę dla tych terenów. Twierdzą również, że jest to przedsięwzięcie przyjazne dla otoczenia. Budowa Czarnomorskich Ogrodów jest również zgodna z prawem – bułgarski rząd uchwalił regulacje, zwalniające z wielu ograniczeń szeroko zakrojone inwestycje na linii wybrzeża, umożliwiając im w ten sposób właściwie nieograniczony rozwój.

Ekolodzy nie zamierzają się poddawać i zapowiadają demonstracje w Sofii oraz rozbicie obozów na zagrożonej plaży. Pozostaje tylko pytanie: gdzie się podział „ekologiczny Foster”, o którym niedawno pisaliśmy. Czyżby ekologia była tylko jednym z narzędzi promocji?
VSD9Ws1BGwxPW0RGB1MMHAkqGLB94hf15zHH6KrW78EGwPixlW4CUTtVPTFj_black-sea-gardens4.jpg
S2Qpbc5FWsWXkDaXfhq67zLiwW4HnDCTwcgwJZxVymIAX4eyCJr6WPcIkFiY_black-sea-gardens3.jpg
AE3zLcP1VoggfoMjd7cvtYcgVesRp9z4r6bc2lJ55u7brOJh3nDLdRew5EQi_black-sea-gardens2.jpg
8pvQ7yRz557wk27KIPFWv7Kk1FJKaCpsQpup07qIArChIzd90Km8GozhgsH9_black-sea-gardens.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom ze złotym portalem
Dom ze złotym portalem

Inwestycja mieszkalna o nazwie Braniborska 44 (nazwa – to zarazem adres domu) – to złączone ze sobą, ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera