Sport w Stodołach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sport w Stodołach

 

Czas czytania: ~3 min


Nowe wcielenie Kompleksu żeglarsko - hotelowego

 

jAaS0nVuPFEdqzlX4dM5HjfhCoIyOR81QTb8eV6Vav29T63bqM8hYF6HB5WT_osrodek-sportowy-stodoly12.jpg

Zalew Rybnicki (zwany też Jeziorem Rybnickim) – to najpopularniejszy teren rekreacyjny w okolicy. Wzdłuż brzegów zalewu ciągną się masowo uczęszczane ścieżki rowerowe i trasy spacerowe. Niestety przez lata podupadła baza infrastrukturalna: nieremontowany od lat stracił na atrakcyjności prowadzony niegdyś przez lokalną elektrownię ośrodek, zniknęło molo czy małe punkty gastronomiczne.

wiQRA5JbffK55g1P58sJyfmG1TGL9RNhdBNdmlFU1rq57eolCcy29hpimMJE_osrodek-sportowy-stodoly02.jpg
8m4AVFegptFp3TDwRRYqWC91ynrRtXTgbLTvu3VvbhLbrMELcRQhZ21KnBrQ_osrodek-sportowy-stodoly06.jpg
uIEdVsstxyHGKLdOfvvp1PCqtVF5HIP9Oc14xYB7hL1VIzbQu9Iylovpf3C0_osrodek-sportowy-stodoly07.jpg

Niedawno prywatny inwestor postanowił przywrócić atrakcyjność tym okolicom. Aby nie zamykać obiektów i zachować ich ogólnodostępny charakter postanowił wznieść nad zalewem całoroczny obiekt, jak to opisują architekci: „chce stworzyć ciekawą, całoroczną ofertę generującą środki na utrzymanie kompleksu i jego dalszą rozbudowę”. W tym przedsięwzięciu wspomaga go zespół architektów z rybnickiej pracowni Toprojekt.

KSCSjXHs9DCwv7jdgmps5X0Vfze7hncufWzpp9OpTX4dfWqwsSC1fOp7cDqo_osrodek-sportowy-stodoly01.jpg
0duH8t8kEvxg56vkKezgLCSVLEEzllUQowYSPxnm1msj2k1Gr5ZZO7TEvHly_osrodek-sportowy-stodoly03.jpg
LT2qy4Tu8qQSy2lBs6QLzOqtrKvKhHNJ1cJRtjViZPlElVSObll0XF9u0QOW_osrodek-sportowy-stodoly04.jpg

Pierwszym etapem prac było opracowanie „master planu”, lokalizującego funkcje, wskazującego przebieg tras komunikacyjnych, a także np. starych obiektów do wyburzenia. Nad zalewem zaprojektowano budowę nowych pomostów – jeden ma obsługiwać windsurferów i użytkowników toru wakeboardowego, drugi żeglarzy i spacerowiczów, trzeci zamieniony zostanie na kawiarnię na wodzie. Jeśli udać się w głąb lądu znajdą się tu m.in. tor dla rolkarzy (zimą zamieniający się w oświetlony tor dla narciarstwa biegowego), place zabaw, boiska, poletko do minigolfa, stoły do pingponga, i in. Zadaszenie zyska płyta, przeznaczona do organizacji festynów, a zimą zamieniana w lodowisko.

TejKrCpTfFfOC7NIvU8nljHhvmMhU1snKBlYvj5cteWMYGBsJLDp1k2lp3i6_osrodek-sportowy-stodoly05.jpg
8z65i71O7CTdi3hEljRmWtrxFOep1zQBUUxBVYNHvIh4dsvqpQZdmBvjVeQv_osrodek-sportowy-stodoly08.jpg
NMuOf8rZuHAxFNKmtL0j9yTjZRG3DIKjcGxVRltWL2XmjryoZ4CIrnQkrT6o_osrodek-sportowy-stodoly09.jpg

Na terenie ośrodka stanie nowy budynek restauracji: jego projekt jest już gotowy. Gmach został zlokalizowany tuż nad woda, by konsumentom zapewnić piękny widok. Jak piszą architekci: „Z sal na piętrze, przez w pełni przeszklone ściany rozciągać się będzie rozległy widok na zalew. Pomiędzy salą główną, a salkami gabinetowymi zaprojektowano przestronny taras”. Projektanci przyznają się do inspiracji szkutnictwem: prosta forma bryły ma być wykonana z drewna, uzupełnionego detalem zaczerpniętym ze świata żeglarskiego.Dwukondygnacyjna wieloboczna bryła o płaskim dachu została dopasowana do nieregularnego kształtu działki. Część parteru podcięto, piętro unosząc na słupach; głównym jednak walorem obiektu ma być ogromna przeszklona ściana sali na piętrze, dająca widok na jezioro i okolicę. Tak architekci opisują aranżację wnętrza restauracji: „Na parterze zaprojektowano hol wejściowy, szatnię, sanitariaty dla klientów, biuro, kuchnię z zapleczem szatnię i pomieszczenie socjalne dla pracowników oraz pomieszczenie techniczne na urządzenia pomp ciepła. Na piętrze zaprojektowano dużą salę restauracyjną dla około 250 osób. Jedną małą salkę dla 20 osób i dwie salki dla 10 osób każda. Pomiędzy salkami przewidziano mobilne ścianki przesuwne co umożliwi połączenie salek w jedną większą przestrzeń. Na piętrze usytuowano również zadaszony taras, zaplecze kuchni – rozdzielnie kelnerskie, magazyn napoi, pomieszczenie mycia wózków oraz sanitariaty i schowek porządkowy”.Jednym z kluczowych rozwiązań, z jakimi musieli poradzić sobie projektanci, było obniżenie kosztów ogrzania budynku. Do tej pory zabudowania na terenie ogrzewane były grzałkami elektrycznymi, które generowały ogromne koszty. Nowe obiekty wykorzystają tańsze i bardziej ekologiczne techniki – pompy ciepła.

Ośrodek Sportowy Stodoły
Lokalizacja : Rybnik
Inwestor : inwestor prywatny
Zespół projektowy: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Alina Kudla, mgr inż. arch. Katarzyna Mazurek, mgr inż. Izabela Groborz-Musik, mgr inż. arch. Karol Wawrzyniak, mgr inż. arch. Barbara Łaźniewska, stud. Szymon Jania
Projekt: 2013
Powierzchnia całkowita : 1 194 m2
Storna internetowa: toprojekt.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”
Znamy wyniki konkursu Koło „Projekt Łazienki 2021”

Kolejna edycja konkursu Koło na projekt toalety publicznej zakończyła się 29 listopada 2021 roku. Pa ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad
Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garni ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera