Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Weź udział w konkursie International VELUX Award VI

 

Czas czytania: ~4 min


Konkurs dla studentów architektury International VELUX Award

 

krXKGEwOoZWUJ1vDMAI86xlFjczDxERbeTXoJqzbflnJtmo2v2FqIeHv8QIq_1-laureaci-v-edycji-international-velux-award.jpg

Fot. 1 Laureaci V edycji International VELUX Award

2 września rozpoczęła się rejestracja do szóstej edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury International VELUX Award (IVA) 2014. Motyw przewodni konkursu – „Light of Tomorrow” – ma zachęcać do licznych interpretacji zagadnienia, zgłębiania sposobów wykorzystania światła dziennego w architekturze zgodnie z zasadami estetyki, funkcjonalności oraz zrównoważonego rozwoju. Otwarta formuła pozwala uczestnikom na wykazanie się nieskrępowaną inwencją twórczą.

Konkurs odbywa się co dwa lata (od 2004 r.) i kierowany jest do studentów wydziałów architektury z całego świata. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie światła dziennego, wykorzystywanie naturalnych źródeł energii oraz ideę zrównoważonego rozwoju we współczesnej architekturze. Studenci mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Nagrody przyznawane są zarówno autorom prac jak i ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad całym procesem projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro.

woSJHnLi2LtHvGltOe7r8df69CfWJAUNX3sSStaHXE6mpTtrMAIA1xtvPtoN_2-anna-zagorec-i-maciej-kozlowski.jpg

Fot. 2 Anna Zagorec i Maciej Kozłowski – laureaci trzeciej nagrody w V edycji International VELUX Award

International VELUX Award cieszy się dużą popularnością wśród studentów architektury, od pierwszej edycji do konkursu zarejestrowało się ponad 10 000 osób, wpłynęło ponad 3 000 prac konkursowych. W sumie przyznano 66 nagród i wyróżnień (wszystkie projekty można znaleźć pod linkiem http://iva.velux.com/about_the_award/previous_awards). W samym 2012 r. jury wybierało zwycięzców spośród 983 zgłoszonych prac z 59 krajów.

Liczba zgłoszeń do konkursu jest wyznacznikiem ogromnego sukcesu IVA jako międzynarodowego forum, podczas którego stawiane są pytania, zgłębiane innowacyjne metody, poruszane ważne problemy dotyczące światła. Ma ono fundamentalne znaczenie dla każdego z nas i na wiele sposobów jest ponadczasowe – powiedziała przewodnicząca jury, Brigitte Shim, kiedy w 2012 r. skład jurorski wybrał chińskich studentów Bo Li i Ge Men z ETHZ w Szwajcarii jako laureatów pierwszego miejsca za projekt „Resonance, memory”.

Sukces polskich studentów
W ostatniej edycji konkursu trzecią nagrodę (ex aequo z zespołem z Chin) przyznano polskim studentom: Annie Zagorec oraz Maciejowi Kozłowskiemu z Krakowa. To olbrzymi sukces biorąc pod uwagę bardzo silną konkurencję złożoną ze studentów reprezentujących najlepsze uczelnie architektoniczne z całego świata. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny", powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej. Konkurs był krokiem do poszerzenia naszej świadomości w projektowaniu światłem, które odgrywa tak fundamentalną rolę w architekturze – tak komentowali swój udział w konkursie polscy studenci. Przy projekcie skupiliśmy się na kreowaniu formy i iluzji przestrzeni poprzez użycie światła. Źródłem naszej inspiracji były próby dokumentacji fotograficznej wielu przedmiotów oraz miejsc które w interakcji ze światłem dawały zaskakujące efekty – uzasadniali swój projekt studenci.

IiNnLImRcFjurcZDrGzAJCQ1PBmYinC0UZd5q8dq7gyEKfhAB6ovx9UOiq4w_3-nagrodzona-praca-autorstwa-anny.jpg

Fot. 3 Nagrodzona praca autorstwa Anny Zagorec i Macieja Kozłowskiego

Jury w międzynarodowym składzie
W skład jury International VELUX Award wchodzą zawsze znani architekci z całego świata. Podczas pięciu edycji konkursu znalazły się wśród nich takie autorytety jak: Glenn Murcutt (Australia), Hani Rashid (USA) czy Kengo Kuma (Japonia). Ostatnią uroczystość wręczenia nagród zaszczycił swoją obecnością światowej sławy portugalski architekt Alvaro Siza, który pogratulował laureatom i wygłosił okolicznościowy wykład na temat znaczenia i roli światła w architekturze.

Konkurs organizowany jest przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Chcemy dać studentom możliwość eksperymentowania i swobodnej pracy z ponadczasowym i ważnym tematem, jakim jest światło dzienne w architekturze. Przeglądając tysiące prac, które zostały nadesłane w podczas ostatnich pięciu edycji zauważyliśmy, że motyw "Light of Tomorrow" zainspirował studentów do myślenia o przyszłości, do zadawania pytań, do eksperymentowania i odkrywania. Jako firma dostarczająca rozwiązania wykorzystujące światło dzienne, ważne jest dla nas, aby doświadczać tego inspirującego myślenia i aby pozostawać w bliskim kontakcie z przyszłymi pokoleniami architektów – mówi Per Arnold Andersen, architekt i kierownik Centrum Wiedzy ds. Światła Dziennego, Energii i Klimatu Wewnętrznego Grupy VELUX.

Jak się zgłosić?
Aby wziąć udział w konkursie, studenci muszą zarejestrować się między 2 września 2013 r. a 3 marca 2014 r. na stronie: iva.velux.com. Tam zamieszczone zostały szczegółowe informacje o rejestracji i warunkach uczestnictwa w IVA 2014.

Termin składania projektów mija 2 maja 2014 r. Jury nagrodzi laureatów i przyzna wyróżnienia podczas uroczystości, która będzie miała miejsce w październiku 2014 r.

Więcej informacji również na velux.pl/architekci oraz facebook.com/InternationalVELUXaward.


Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera