Nie tylko dla wodniaków - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nie tylko dla wodniaków

 

Czas czytania: ~2 min


Nowa Marina w Gdyni

 

pbLID530aZl9k6L5KXGVdEe1KWAWxVzLdZ0mPPp8W2GNBCx1TeiyNH9QNNgC_gdynia-marina-2.jpg

Nowa Marina w Gdyni, która ma powstać przy nabrzeżu Beniowskiego zgodnie z założeniami inwestora ma służyć żeglarzom, ale nie tylko im. „Budowa nowej i nowoczesnej mariny, służącej żeglarzom i pełniącej zarazem funkcje publiczne, to jeden z elementów programu działań PZŻ wspierany przez władze miasta” – mówił przy okazji rozstrzygnięcia konkursu Wiesław Kaczmarek, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. To właśnie PZŻ we współpracy z klubami żeglarskimi oraz władzami Gdyni ma do 2016 roku wybudować nowoczesną marinę. W jej skład poza infrastrukturą dla żeglarzy mają wejść również hotele, restauracje i obiekty handlowe. Jak to w wymogach regulaminowych opisał inwestor, poszukiwano koncepcji „w formie zespołu wielofunkcyjnego budynków o dominującej funkcji hotelowo-handlowej z funkcją usługową, biurową i pomieszczeniami dla prowadzenia działalności klubów żeglarskich ze zintegrowanym garażem i zagospodarowaniem terenu przy nabrzeżu Beniowskiego”.

I8U9LxH7AWGvRN2UgHPdWfWELfT421wNREMO99iDmAfpRUT6FrNlYneDKB85_gdynia-marina-1.jpg

Kompleks zabudowy pomyślano tak, aby tętnił życiem i od strony morza, i lądu. Inwestor przewiduje, że koszt budowy mariny wyniesie ok. 100 mln zł.

Na konkurs nadesłano cztery prace. Oceniał je sąd konkursowy pod przewodnictwem Andrzeja Bulandy. Najwięcej punktów otrzymała propozycja, nadesłana przez gdyńskie Studio Architektoniczne Kwadrat. Drugą nagrodę przyznano mającemu siedzibę w tym samym mieście biuru Arch-Deco. Ponadto swoje wizje mariny do konkursu zgłosiły pracownie Archi-Cad Jacek Szczęsny z Gdańska oraz WXCA z Warszawy.

UWkV0eydYY2r3ujnm4O0JFs0L0w82sBxbfEYOHYxWfPoDRSu1IobarpQWvbc_gdynia-marina-3.jpg

Projektanci ze Studia Architektonicznego Kwadrat zobaczyli marinę jako rytmiczny, uporządkowany ciąg budynków o silnie zaznaczonych podziałach poziomych. Ten horyzontalny układ kolejno po sobie następujących prostych brył – to z jednej strony ukłon w stronę modernistycznych tradycji Gdyni, z drugiej sposób na klarownie ukształtowaną, czytelną przestrzeń. Niezbyt wysokie, proste budynki nie będą zaburzały widoku linii brzegowej widzianej od strony morza.

D6fz4mgD5LCLoFUQm8B5IPIAfJmBZqYEQ0SGGR6PsW6FvpyfHMMX2fRf51CA_gdynia-marina-4.jpg

”Projekt Studia Architektonicznego Kwadrat wprowadza fantastyczne rozwiązania architektoniczne. Jest kontynuacją zabudowy miejskiej, przez co można powiedzieć, że niejako wprowadza miasto w wodę” – mówił podczas wręczenia nagrody konkursowej członek jury, architekt Ryszard Comber.

v2qMBI4zBCPYBwPpvHP8sKPDs4tiH6qr4TqQdpRhwTNmilLnRG0hQIZ0Fu3s_gdynia-marina-5.jpg

W 2018 roku Gdynia chce zostać gospodarzem żeglarskich mistrzostw świata – aby to było możliwe nowoczesna marina jest koniecznością. Ta, zaprojektowana przez Studio Architektoniczne Kwadrat ma mieć ok. 19 tys. m2 powierzchni, z czego połowę zajmą pomieszczenia o funkcjach hotelowych, gastronomicznych i handlowych. Swoje siedziby w marinie znajdzie kilka różnych klubów żeglarskich, ale oczywiście jej najważniejszą częścią będzie infrastruktura żeglarska.

Źródło informacji: Polski Związek Żeglarski, pya.org.pl/aktualnosci/rozstrzygniecie-konkursu-architektonicznego-nowa-marina-gdynia


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowy terminal promowy w porcie w Gdyni
Nowy terminal promowy w porcie w Gdyni

Nowy terminal promowy w porcie w Gdyni - to największa inwestycja realizowana w tym miejscu od prawi ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Architektura zrównoważona w środowisku BIM przy pomocy metodyki lean - warsztat BIM
Architektura zrównoważona w środowisku BIM przy pomocy metodyki lean - warsztat BIM

"Architektura zrównoważona a przyspieszenie oraz uproszczenie pracy projektowej w środowisku BIM prz ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera