Stare mury i pudełko - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stare mury i pudełko

 

Czas czytania: ~2 min


Rozbudowa i modernizacja galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach

 

PIuLFzFByliGiGJnoqZ0j7Ac6SbwHy9XSosrmZLQD8wkm7uW7sgnnKUF2513_bwa-kielce01.jpg

Stare mury z nowoczesną bryłą, historia miasta ze sztuką współczesną – wszystko to będzie się przeplatać w nowym budynku, który już niedługo stanie się siedzibą Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Pracownia architektoniczna Tera Group, mająca swoją siedzibę właśnie w Kielcach, opracowała projekt przebudowy istniejącej siedziby galerii w nowoczesny obiekt centrum kultury, pokazujący jednocześnie historię tego miejsca.

9wQ82PCHI8XpaXc2sn8ojqwHOqM84am4NtaOUQpbYUTGRTDvjFSu9fRo1jRF_bwa-kielce02.jpg

Dziś galeria BWA – to jednokondygnacyjny pawilon, posadowiony w latach 70. XX wieku na zachowanych, zabytkowych murach stojącego w tym miejscu w XIX wieku domu. Przygotowujący przebudowe architekci postanowili odsłonić historyczne mury. I tak od strony północnej gmach otrzyma fasadę w formie odsłoniętej ceglanej ściany szczytowej, wzniesionej w tym miejscu w XIX wieku. Jako że zachowana ściana jest dość niska, a nowy obiekt ma mieć trzy kondygnacje, osłonięta fasada zostanie nadbudowana. Nowy gmach wypełni też pozostałą część działki. Aby nie odwracała uwagi od historycznych detali otrzyma on formę prostego pudełka, minimalistycznej bryły o gładkich ścianach. Te jednak mogłyby wydawać się zbyt monotonne, dlatego też architekci zachodnią i południową elewację chcą pokryć delikatną kompozycją z aluminiowych profili, które oplotą ściany niczym sieć. Elewacje nowego budynku mają też uzupełniać ozdobne pnącza. Pojawianie się na gładkich elewacjach subtelnych, trójwymiarowych detali o nowoczesnej formie ma być nawiązaniem do funkcji budynku, w którym będzie prezentowana przede wszystkim sztuka współczesna.

RnNvghh1IY2NLaMBGhvO1W1EJYLTmFOcs9Ucuc9p4P20kjqdgl0sZiFKN0aE_bwa-kielce03.jpg

Przy okazji przebudowy konserwację przejdą też zachowane zabytkowe piwnice. Według projektu ma się w nich znaleźć restauracja. W jej wnętrzu będzie można podziwiać zachowane zabytkowe ceglane sklepienia kolebkowe. Powyżej, na historycznych murach i sklepieniach stanie nowa wielofunkcyjna sala, w której będą się mogły odbywać nawet dość duże wystawy (wysokość sali sięgnie bowiem nawet siedmiu metrów). Na drugiej kondygnacji znajdzie się kolejna sala o wielorakim zastosowaniu, trzecią zajmie sześć pokoi noclegowych dla gości.

Projekt przebudowy istniejącego budynku BWA na nowe centrum kulturalne otrzymał już pozwolenie na budowę. O pracy projektowej lokalnej prasie mówił Konrad Śmierzyński z pracowni Tera Group: „To było trudne zadanie, bo musieliśmy nawiązać do istniejącego obiektu, a z drugiej strony mamy wielość funkcji, które obiekt ma pełnić. Mam nadzieję, że to się udało”.

Rozbudowa i modernizacja galerii BWA
Lokalizacja: Kielce, ul. Leśna 7
Inwestor: Agencja nieruchomości Piękne Miejsce s.c, L. Kumański, M.Kumański
Projektanci: Tera Group : Paulina Bogdał-Śmierzyńska, Konrad Śmierzyńska, Agnieszka
Kobyłecka
Planowany termin rozpoczęcia inwestycji: marzec 2014
Źródło ilustracji: teragroup.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Stylowy budynek – polska ambasada w Berlinie
Stylowy budynek – polska ambasada w Berlinie

Polska ambasada w Berlinie od wielu lat znajduje się w tymczasowej siedzibie na obrzeżach miasta. Dz ...

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera