Nowe życie Wyspy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe życie Wyspy

 

Czas czytania: ~4 min


projekt zagospodarowania przestrzennego elbląskiej Wyspy Spichrzów

 

tAoy34iuTkmhPZjWjrB6852wfmuElmT39w8cInXnBc0Dflq52fJEulPZ43pT_ii-nagroda-2.jpg

II nagroda: Forum Architekci Lose Goncerzewicz S.J

„Mam nadzieję, że zaprezentowane rozwiązania będą inspiracją do rozpoczęcia dyskusji na temat Wyspy Spichrzów, która ma bardzo wyjątkowy charakter” – mówiła przy okazji ogłoszenia wyników architektka Gabriela Rembarz, referentka konkursu.

Na konkurs, ogłoszony latem 2013 roku przez Urząd miasta Elbląga, nadesłano z całej Polski 27 prac. Pięć nie spełniało wymogów formalnych, spośród dwudziestu dwóch jury wybrało cztery najlepsze. Nie przyznano pierwszej nagrody; drugą otrzymało Forum Architekci Lose Goncerzewicz S.J. z Wrocławia, trzecią - Tomasz Głębowski z Warszawy. Dwa wyróżnienia wręczono zespołom: Maciej Mazur i Marcin Witosławski z Gdańska oraz Klaudia Fiegler i Damian Serwata z Orzesza. Ponadto jury dwie prace nagrodziło honorowymi wzmiankami (nie były premiowane nagrodami pieniężnymi). Otrzymali je Krzysztof Moskała z Warszawy oraz Agnieszka Bajer i Paulina Bednarz z Wiśniowej.

4UmDl7IyIsCrekWkpZlLH7mJYqZ36rRFUKpYMk1KTxALqwEpH6Bkh7jMaJrW_ii-nagroda-1.jpg

II nagroda: Forum Architekci Lose Goncerzewicz S.J

kVvppOREQIeXRs009IxkPyY0QTFEuTSdQocqY9GqEHnoez2szRs63bjfDNK8_ii-nagroda-3.jpg

II nagroda: Forum Architekci Lose Goncerzewicz S.J

Zadanie nie było łatwe: Wyspa Spichrzów, położona w centrum miasta, naprzeciwko Starego Miasta (na przeciwległym brzegu rzeki) nie została po wojnie odbudowana. Teren ten ma bogatą historię, ale też specyficzny charakter. Wyspa nigdy nie była intensywnie zabudowana, nie może się też teraz stać konkurencją dla centrum miasta. Pomysłodawcy konkursu chcieli, aby uczestniczący w nim architekci poszukali rozwiązań, pomagających „odwrócić” tę część Elbląga w stronę rzeki, oferując rozmaite funkcje, jednak główny nacisk kładąc na handel (sugerowano zakomponowanie tu nadrzecznej galerii handlowej). „Pomysły na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów musiały uwzględniać uwarunkowania historyczne, być dopełnieniem tego, co znajduje się na Starym Mieście. Rozwiązania powinny być ustalone w kierunku rzeki, gdzie dawniej skupiony był handel w Mieście. Komisja zwracała także uwagę na lokalizację wielko przestrzennych obiektów handlowych i ciężkość konstrukcji” – można przeczytać w opisie konkursu.

kexssK3BJkcs4RfuvIoZ5FZ9w2vUYzARec1rKyoOx8D5oU823M5RJ9wiyvnl_iii-nagroda-1.jpg

III nagroda: Tomasz Głębowski

DhocbZn68zNlAyNul2hzZNXixGwdl5SiBHFOf1EvEkENIDOCw7hy7piiYb7f_iii-nagroda-2.jpg

III nagroda: Tomasz Głębowski

Co ważne: nie istnieje wciąż spójny projekt zabudowy Wyspy Spichrzów, na razie trwa etap poszukiwania pomysłu na to miejsce. Zorganizowany konkurs miał na celu przyjrzenie się różnym koncepcjom, zebranie wielu spojrzeń i idei, na bazie których później zostanie opracowana wizja odbudowy tego obszaru.

tb0gRbrR3J8zuOseIgdpNy3QmREIciRkPlo39hpJXbLrqb26aepF2w2Y1t7W_iii-nagroda-3.jpg

III nagroda: Tomasz Głębowski

xN53fkRT8wEhrozqHtdgK6A5Bjtx0KZSQLQ4Vp2PTabj2R7z3eOkrokW6mIx_wyroznienie-klaudia-fiegler-i-damian-serwata.jpg

Wyróżnienie: Klaudia Fiegler i Damian Serwata

Oto uzasadnienia jury na temat przyznanych w konkursie nagród i wyróżnień:

II nagrodę otrzymało Forum Architekci Lose Goncerzewicz S.J. „za spójność, zrównoważenie i racjonalność koncepcji funkcjonalno-przestrzennej tworzącej na terenie Wyspy Spichrzów nowoczesną strukturę urbanistyczną, szanującą jednocześnie walory historyczne całego układu historycznego Miasta Elbląg”.

III nagrodę dostał Tomasz Głębowski „za innowacyjne a jednocześnie szanujące dziedzictwo historyczne miejsca rozwiązanie urbanistyczne, podkreślające znaczenie strefy portowej jako zwornika pomiędzy przeszłością i przyszłością Miasta Elbląga”.

sD7DxGbopeFNbIHgCrPSG5TqGiI4KLAuti2VXP0aaq5o7zjS90spPutGsf7R_wzmianka-klaudia-fiegler-i-damian-serwata.jpg

Wyróżnienie: Klaudia Fiegler i Damian Serwata

Wyróżnienie: Maciej Mazur i Marcin Witosławski

Jedno z wyróżnień powędrowało do Klaudii Fiegler i Damiana Serwata „za najciekawszą koncepcję architektoniczno-urbanistyczną krajobrazu nowego bulwaru nawodnego w nowoczesny sposób odwołującą się do tradycji portowej miasta”, kolejne – do Macieja Mazura i Marcina Witosławskiego „za propozycję zagospodarowania terenu Wyspy Spichrzów w ciekawy sposób, podejmujący dialog pomiędzy kreacją intensywnego programu śródmiejskiego i ekstensywną zabudową strefy obrzeżnej”.

HnLDryGIMXmNxtkhYd4vUf2pdaWeFz1gKc6qrsRJ0A7WIowFwjNMuXYP2UgP_wzmianka-agnieszka-bajer-i-paulina-bednarz.jpg

Wzmianka honorowa: Agnieszka Bajer i Paulina Bednarz

Wzmianki honorowe przyznano Krzysztofowi Moskale „za innowacyjne rozwiązania architektoniczne pokazujące współczesne możliwości przetwarzania inspiracji historycznych w nowoczesne formy zabudowy w obszarze dawnego portu”; Agnieszce Bajer i Paulinie Bednarz „za zwrócenie uwagi na cenny potencjał Wyspy Spichrzów - wartościowego łącznika pomiędzy historycznym miastem a niepowtarzalnym i wyjątkowym krajobrazem naturalnym Żuław” oraz Marcinowi Wierzbickiemu „za stworzenie krajobrazowo-parkowej koncepcji zagospodarowania Wyspy Spichrzów - przełamującej stereotyp myślenia o odbudowie struktur historycznych”.

Źródło informacji: planowanie.umelblag.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera