Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nieszablonowe rozwiązania architektoniczne w oknach

 

Czas czytania: ~4 min


Nieszablonowe rozwiązania architektoniczne w oknach

 

1lxWsOwUzpMxnaM0WdwqasNtEsqIbrW9NbCC6BzJoE8ocuqZ9L0VDVGpa9YR_internorm1.jpg

Sposób, w jaki wykorzystano okna w projekcie, nieraz podkreśla jego wyjątkowość. Umiejętne zastosowanie przeszkleń może uatrakcyjnić elewację budynku, a także pozwala operować światłem zarówno w wymiarze praktycznym jak i stylistycznym. Jednak to, co okna oferują tradycyjnie w tym zakresie nie raz nie wystarcza. Wtedy z pomocą przychodzą nieszablonowe rozwiązania nie ograniczające się jedynie do kształtu okien.

Szklane narożniki i bez ramowe łączenia w wersji pasywnej

Szklane powierzchnie cieszą się zasłużonym uznaniem we współczesnej architekturze. Problemem może być jednak ich stylistyczny minimalizm. W jaki sposób jednocześnie zapewnić stabilność i wymaganą przez użytkowników energooszczędność, nie tracąc przy tym na wyglądzie? Odpowiedzią są zaawansowane produkty, które do minimum redukują elementy konstrukcyjne.

- Okna wielkopowierzchniowe dają wspaniałe możliwości stylistyczne. Niemniej w większości wypadków miejsce ich łączenia, zwłaszcza w narożach, wymaga odpowiednich elementów wzmacniających, gwarantujących odpowiednią sztywność. Ale nam dzięki dekadom doświadczeń w produkcji zaawansowanych okien udało się stworzyć przeszklenia, które niemal w całości wykonane są ze szkła. Dzięki temu architekci mogą teraz bezproblemowo uwzględniać w swoich projektach narożniki szklane. Efekt wizualny jest oszałamiający – mówi Marcin Ksokowski Doradca Architekta w firmie IFTM Internorm

ndpVuotFEbeFMgfd8cmKpZR9IfsEhslAC26iLqJs3nA5JL6KD6JKhT6CvKB4_internorm2.jpg

Tarasowe wyjście bez barier

Oprócz wielkich przeszkleń stałych dużą popularnością cieszą się tarasowe drzwi przesuwne, które są uwzględniane w wielu nowoczesnych projektach. Wiąże się z nimi zazwyczaj dwojaka komplikacja: zbyt duża wysokość progu drzwiowego, który musi pokonać użytkownik oraz jego energooszczędność. Jednak i te bariery zostały przezwyciężone przez austriackich inżynierów. Zaprojektowany przez nich próg z włókna szklanego osiąga dobrą izolacyjność cieplną Uf = 1,29 W/m2K, a odległość od powierzchni posadzki wewnątrz do górnej krawędzi szyny jezdnej wynosi zaledwie 12 mm, natomiast od zewnętrznej strony 30 mm. Niski próg znacznie ułatwi życie starszym mieszkańcom oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Drewniano-aluminiowa albo PCValuminiowa konstrukcja drzwi dodatkowo gwarantuje wysoką stabilność dużych elementów oraz ich pasywną izolacyjność cieplną Ud do 0,67 W/m2K potwierdzoną certyfikatem.

xOUVfsjfwBm1n4HfPnZ2DqCJXD1GzqDUUSFtAuWjwZORShSIDzEpxOCzkpz8_internorm3.jpg

Okna idealnie zintegrowane z fasadą

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem są okna drewniano-aluminiowe HF 310 z linii studio. Charakteryzują się one absolutnie minimalistycznym wyglądem. W odróżnieniu od tradycyjnych okien, można je umieścić w jednej płaszczyźnie z fasadą, ponieważ konstrukcja zewnętrzna tych okien została pomyślana w taki sposób, żeby rama oraz skrzydło okienne licowały się. Budowa okna od wewnątrz również zachowuje minimalistyczny charakter. Pomysł jest niestandardowy, polega na usunięciu listewki przyszybowej ze skrzydła okiennego, dzięki czemu jego powierzchnia jest w całości płaska.

dOyMhnhQNeSlDuNsJbKFoqEut9w7yI5YEQfxeSbaX3VhOGKVWBaFjzOEL99z_internorm4.JPG

W stronę technologii (Użyteczna technologia)

Sama estetyka to jednak nie wszystko. Nowoczesne okno może być także technologicznym arcydziełem, którego funkcjonalności byłyby niewyobrażalne jeszcze kilka lat temu. Innowacje oferowane przez Internorm obejmują takie rozwiązania jak zastosowana w oknach zespolonych – technologia I-tec Zacienienie wykorzystująca energię słoneczną do zasilania żaluzji międzyszybowej, która wyposażona jest w moduł fotowoltaiczny, dzięki czemu odpada konieczność podłączenia instalacji elektrycznej, przy jednoczesnym wygodnym zdalnym sterowaniu.

cWQxnVUmmi0TE6BUi5ZL1Gmqeiys5QZiDGrJz45cKK2rhlHg7kWAvnSrVVzO_internorm6.jpg

Na tym nie koniec – kolejnym, niemal rewolucyjnym rozwiązaniem jest technologia I-tec Wentylacja. Okna wyposażone w ten system, nie tylko pozwalają na wygodne i komfortowe wietrzenie pomieszczeń, bez otwierania okien, ale nawet, z pomocą wymiennika ciepła, potrafią odzyskać energię (aż 86%!), która w innym wypadku zostałaby bezpowrotnie stracona

7NQxenq32l2owxphZs0jDS9q73fOeJ10kwyPNcolhgB7r2K1gwB9B48LZtxZ_i-tec-wentylacja.jpg

W tym roku postanowiliśmy przedstawić jeszcze jedną zaawansowaną technologię – I-tec Smart Window. Pozwala ona na obsługę i sterowanie zintegrowanymi z oknem produktami przy pomocy tabletu lub smartfona. Obejmuje to między innymi sterowanie roletami lub żaluzjami elektrycznymi na fasadzie oraz oczywiście I-tec Wentylacją czy I-tec Zacienienie – dodaje Marcin Ksokowski.

Internorm nie bez powodu jest europejskim liderem w produkcji okien. Rozwiązania oferowane przez tę firmę wykraczają poza to co mogą zaoferować inni producenci. Ich nietypowość mówi sama za siebie. Więcej informacji o niekonwencjonalnych rozwiązaniach okiennych można znaleźć na stronie http://www.okna-pasywne.pl/strefa-architekta


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera