Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsi na Śląsku

 

Czas czytania: ~2 min


najgorsze realizacje architektoniczne na Śląsku

 

LHwgFHtYSWt2THdqlF1MY5TdfANx62S7ir3d7oUZNyd2vcl3u9XeTshQqR9V_betonowa-kostka-4-wieze-2.jpg
18 kwietnia jury w składzie: prof. SWPS Katarzyna Popiołek, dr Anna Adamus-Matuszyńska, Zofia Oslislo-Piekarska, Michał Pamuła, Ewa Kokot wybrało zdobywców dwóch tytułów: Betonowa Kostka 2014 i Superjednostka 2014. Pierwsza w nich jest powodem do wstydu – otrzymuje ją realizacja lub zmiana w przestrzeni, którą mieszkańcy i specjaliści uznali za negatywną, brzydką, szkodliwą. Wśród nominowanych w tym roku znalazły się i koszmarne ekrany dźwiękochłonne, szpecące centrum Chorzowa, i wycinka drzew w centrum Katowic. Jury uznało jednak, że na negatywną wzmiankę najbardziej zasłużyła inwestycja mieszkaniowa – mini osiedle 4 Wieże, budowane właśnie na terenie Osiedla Tysiąclecia w Katowicach.

oTLgFfAcCwWd2Lg7inLT4Z5oojApTk0D0XwubXyIcKybr2hqhPNnfrSAmYRR_betonowa-kostka-4-wieze-3.jpg
qdf9rxsLgdKTBZBMKQ3EkOlrs6XrB57xhn4q86z1zffRqDQJyfPezWat4VhD_betonowa-kostka-4-wieze-1.jpg

przez firmę Activ Investment wysokościowce rujnują wyjątkowe, cenione także na świecie założenie urbanistyczne, jakim jest zaprojektowane pod koniec lat 50. i w latach 60. przez Aleksandra Frantę i Henryka Buszkę Osiedle Tysiąclecia. Jury zwróciło uwagę, że te nowe domy „to realizacja, która zaburza spójny charakter Tysiąclecia, zamiast wynagradzać nam tę stratę formą, daje architekturę niskich lotów. Na dodatek usiłuje być konkurencją dla prostych bloków osiedla”. Jak relacjonował portal katowice.naszemiasto.pl: „W opinii jurorów podkreślano też fatalne skutki dla przestrzeni osiedla, obniżenie jakości życia jego mieszkańców, zatracenie urbanistycznego układu Tysiąclecia oraz fatalną realizację architektoniczną”.

9qTy0IL8rLv3JgMJ6Te0drXSvBDfOxC99geQE3eln5MIzkzo0VtG7IJpYQt3_czeladz-dariusz-ogonowski-2.jpg

O wiele przyjemniej na pewno przyznaje się natomiast nagrody za realizacje udane. W tym roku nominację otrzymały m.in. modernizacja placu przy kościele świętego Jacka w Bytomiu (czytaj: tutaj) czy odbudowa kolejki linowej Elka w Parku Wojewódzkim w Chorzowie. Konkursowe jury najwyżej jednak oceniło rewitalizację zabytkowej elektrowni w Czeladzi. Wybudowany ponad sto lat temu według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego gmach należał niegdyś do zabudowań kopalni węgla kamiennego Satrun. Teraz, w wyniku starannie przeprowadzonej rewitalizacji i modernizacji stał się Galerią Sztuki Współczesnej. Jednak – co ważne – poza dziełami współczesnych artystów można tu zobaczyć zachowane i wyremontowane zabytki przemysłowe, m.in. generator "Wanda" z 1903 roku, kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi zegarami, 8-tonowa suwnica. W budynku poza neogotycką bryłą zewnętrzną zachowano też oryginalne posadzki.

Gmach od 2010 roku znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Źródło zdjęć:
4 Wieże: 4wieze.pl
Galeria Elektrownia: fot. Dariusz Ogonowski; czeladz.pl, galeria-elektrownia.czeladz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera