Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Małopolski Ogród Sztuki nagrodzony

 

Czas czytania: ~2 min


Małopolski Ogród Sztuki nagrodzony

 

h7n196va82zmJcC0lvOnkxazWqiHAb7nG3qFD0avqYxghUBrODSWG0G6VO9Q_malopolski-ogrod-sztuk06.jpg

A' Design Award – to jedna z ważniejszych nagród w świecie designu. Przyznawana jest projektom i realizacjom w aż siedemdziesięciu czterech kategoriach: oceniane są meble, opakowania, artykuły papiernicze, zabawki, lampy, strony internetowe, grafiki 3D, ale także projekty wnętrz oraz budynki. W tym roku o nagrody (od platynowych – najwyższych, po brązowe) ubiegało się 12536 projektów z 208 krajów. Oceniało je profesjonalne jury złożone z pięćdziesięciu osób z całego świata – architektów, projektantów, akademików, krytyków, kuratorów. Jak podkreślają pomysłodawcy nagrody, czyli członkowie międzynarodowej pracowni projektowej OMC Design Studios SRL, celem konkursu było wyłonienie spośród setek tysięcy powstających co roku przedmiotów i budynków tych, które swoją formą, funkcjonalnością, innowacyjnością nie tylko dobrze spełniają swoją rolę, ale też promują projektowanie etyczne, nowoczesne, współgrające ze zmieniającymi się potrzebami odbiorców.

0Xmo8GSOUdEGb7KYlfIlHIt3WQzNoPb6n3cAvX4eqeGCzkmmrmPAdslEg9II_malopolski-ogrod-sztuk01.jpg
75uc9kaxLUgFBdKQop46OigvH7i7ontPp5AKshwEFepzL7FHQhQotkYhsDQv_malopolski-ogrod-sztuk02.jpg

W kategorii budynków (Architecture, Building and Structure Design Award) nagrodzono pięćdziesiąt obiektów. Siedem z nich otrzymało najwyższy stopień nagrody – platynowy. Wśród nich znalazły się m.in. okrągły dom z atelier, wybudowany w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej według projektu pracowni MD Architects; ekspresyjna siedziba jednego z wydziałów Politechniki w Bajo w Portugalii (proj. Nuno Montenegro) czy 29-piętrowy hotel Indigo w Hong-Kongu (proj. Aedas). W gronie zdobywców platynowej nagrody znalazł się także Małopolski Ogród Sztuk, oddane do użytku jesienią 2012 roku krakowskie centrum kultury. Zaprojektowany przez biuro Ingarden & Ewy Architekci gmach od czasu wybudowania został już obsypany nagrodami – otrzymał m.in. laur w polskiej edycji Brick Award, A+ Award 2013, przyznawaną przez czytelników popularnego, międzynarodowego portalu Architizer, nagrody tygodnika „Polityka”, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa czy Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

zXUsk7MpIBcMaSz0KQze4HzWWyJddLgA5ZiuIAOn3S4msdbwzzEoAo9CS92N_malopolski-ogrod-sztuk03.jpg
x2GUoZxmQciEsuQ5AjKpoVpM8IqBaPlrjVCbyYNcZtHH8Z1UXOVKznYkdZxE_malopolski-ogrod-sztuk04.jpg

Wzniesioną na obrzeżach krakowskiego Starego Miasta bryłę docenia się za wyjątkowo udane wpisanie w historyczny kontekst – budynek o nowoczesnej sylwetce został wkomponowany w otoczoną kamienicami przestrzeń starej hali XIX-wiecznej ujeżdżalni koni. Za przeszklonymi i wykończonymi ceglanym detalem elewacjami zmieściły się m.in. nowoczesna mediateka, sale widowiskowa i kinowa, przestrzenie wystawiennicze, kawiarnia. Działający od dwóch lat obiekt został szybko okrzyknięty mianem „krakowskiego centrum Pompidou”.

4gWzNuyQXoy8IMCHSZAS956tmNnPVqNzq3Epvxc6YDaSLyYrAubU9iuehVQe_malopolski-ogrod-sztuk05.jpg
jFDPUM8csns71VUwqoilgHvvGbaQRqUKapFfB17fZSjjFpy1pLahxjolxgG8_malopolski-ogrod-sztuk07.jpg

Zdobywca nagrody w którejś z kategorii A' Design Award 2014 otrzyma statuetkę, wydrukowaną z metalu na drukarce 3D. Jej unikatowy wzór oraz technika wykonania nadają jej dodatkowej wartości.

Wszystkie nagrodzone w tym roku projekty można zobaczyć na adesignaward.com/winners.php


Podepnij swój artykuł

tagi

Fasada Roku 2019 - wyniki konkursu architektonicznego
Fasada Roku 2019 - wyniki konkursu architektonicznego

W tym roku do konkursu architektonicznego Fasada Roku zakwalifikowało się aż 226 obiektów. Przypomni ...

Niezwykła realizacja domu
Niezwykła realizacja domu

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego opracowało biuro Fran Silvestre Arquitectos. Budy ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera