Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek potwierdzania tożsamości

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Personalizacji Danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

 

TBoLgXgBC1d80kAwAqTTaZacUkTc4ePcMczaiaNfvLqhJqCRDL6CwCsS4GFA_centrum-personalizacji-danych01.jpg

Centrum Personalizacji Danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powstaje w Warszawie, przy ulicy Smyczkowej. Nowy gmach stanie w miejscu wyburzonego, starego biurowca; ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2015 roku. Projekt architektoniczny gmachu przygotowała pracownia Pas Projekt Archi Studio, budowę realizuje firma Zab-Bud.

Stojący do tej pory przy Smyczkowej (i użytkowany przez MSWiA) biurowiec nie spełniał wymaganych od tego typu obiektu norm. Był to budynek typu Lipsk, wzniesiony w latach 70. z materiałów, zawierających azbest; ponadto nie było możliwe uchronienie go przed nagrzewaniem latem i wychładzaniem zimą. Tym samym nie było możliwe zamontowanie w nich precyzyjnych i drogich urządzeń, niezbędnych przy produkcji nowych paszportów i dowodów osobistych.

5RkrC7lXHUhO3hG5zssHZgdZsB9D9xLEqv9vI9jlVepFf5YEcCQrayBhHlca_centrum-personalizacji-danych02.jpg

Nowy budynek wszystkie takie normy będzie już spełniał. Przy okazji swoją nieregularną sylwetką ma on szansę urozmaicić zabudowę okolicy – będzie miał bowiem kształt zbliżony do trapezy, otrzyma lekko ukośne i zygzakowate ściany i podcięte, uniesione na słupach naroże.

W budynku poza biurami znajdą się przestrzenie, w których produkowane będą dowody osobiste i paszporty. „Silne i nowoczesne państwo musi mieć absolutną kontrolę oraz poczucie bezpieczeństwa nad dokumentami, które są rdzeniem tego państwa” – mówił minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę CPD. W ciągu ostatnich dziesięciu lat pod nadzorem MSWiA wykonano ponad 70 milionów dokumentów dla obywateli Polski. Proces ich wytwarzania musi być objęty ścisłą kontrolą, wymaga też użycia nowoczesnych sprzętów (szczególnie potrzebne są przy produkcji paszportów zaopatrzonych w tzw. dane biometryczne.

j2lARO16e9MNsTyDEA2IISeKZxeWzAGbVWvqCImKtpnYWHK2kYvCJsPai4Mj_centrum-personalizacji-danych03.jpg

Mirosław Kochalski, dyrektor Centrum Personalizacji Danych mówił: „Zbudowanie nowego obiektu dla CPD ma zapewnić kontynuację produkcji dokumentów o najwyższej jakości. Tylko każdego dnia, średnio 17 tys. osób odwiedza urzędy gminne w celu odbioru dokumentu osobistego. Kolejne 17 tys. przychodzi do urzędu złożyć wniosek o wyrobienie dowodu. Z wnioskiem o wydanie paszportu przychodzi każdego dnia ok. 7 tys. obywateli”. Projektujący gmach architekci musieli więc w bryle zawrzeć nie tylko rozwiązania sprzyjające wytwarzaniu dokumentów, ale także te czysto funkcjonalne, pozwalające na wygodne korzystanie z obiektu zarówno przez pracowników, jak i petentów.

Centrum Personalizacji Danych
Lokalizacja: Warszawa, ul. Smyczkowa
Inwestor: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Projektanci: Pas Projekt Archi Studio
Wykonawca: Zab – Bud
Realizacja: 2014-2015
Źródło ilustracji: msw.gov.pl, flickr.com/photos/msw_rp/with/13925541489


Podepnij swój artykuł

tagi

Izbę Lekarską w Gdańsku zaprojektuje Toprojekt
Izbę Lekarską w Gdańsku zaprojektuje Toprojekt

Konkurs architektoniczny na projekt siedziby Izby Lekarskiej w Gdańsku jest wart uwagi nie tylko ze ...

Światowy Dzień Architektury – ikony XXI wieku
Światowy Dzień Architektury – ikony XXI wieku

1 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Architektury. Nie ma jednego sposobu świętowania tego dnia. M ...

Nowy Wełnowiec – pomysł dla Katowic od JEMS Architekci
Nowy Wełnowiec – pomysł dla Katowic od JEMS Architekci

25 czerwca 2020 roku przedstawiciele inwestora oraz pracowni JEMS Architekci zaprezentowali w czasie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera