(Nad)budowa roku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


(Nad)budowa roku

 

Czas czytania: ~3 min


Budowa Roku 2013

 

r4zgNpiaOHdK5UPAmHtC7iXFAztye5oHuc55tre8tMcHUBZRtrYfPKRGROYy_budynek-na-krowiej-budowa-roku04.jpg

Nagrodę „Budowa Roku” przyznaje co roku Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jak piszą o niej pomysłodawcy, ma ona na celu „wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Konkurs służy promocji inwestorów i wykonawców”. Jury wręcza w tym konkursie nagrody I, II i III stopnia oraz dyplomy uznania. Jak ogłosiło podczas obrad jury tegorocznej, dwudziestej piątej edycji konkursu, oceniane budynki „charakteryzują się najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, funkcjonalnością oraz najwyższą jakością materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych”.

381VVIEXj84HtZZropiFNF7r3f6R8Wpvjq9MxMNMpnpJrzCR88KRCl2bzXkx_budynek-na-krowiej-budowa-roku01.jpg

Jedną z kilkunastu przyznanych w konkursie nagród I stopnia w kategorii obiektów mieszkalnych uhonorowano „budynek mieszkalno-usługowy z garażem podziemnym z wykorzystaniem fragmentów historycznej zabudowy w Warszawie przy ul. Krowiej 6”. Ta inwestycja wzbudzała kontrowersje zanim jeszcze powstała. Pierwsze głosy oburzenia wzbudziły starania dewelopera o...zmianę nazwy ulicy, przy której budynek powstał. Historyczna nazwa ulicy Krowiej wydawała się inwestorowi mało stosowna dla luksusowego apartamentowca.

fXL9TCvw7npVnjAsP3oq4mrpVTC1bUld8LrBHgkucaKoxG4nja8iH8WLC1NW_budynek-na-krowiej-budowa-roku03.jpg

Sama budowla powstała w miejscu dawnej zabudowy pofabrycznej. Choć na działce zachowały się fragmenty oryginalnych obiektów pierwszych lat XX wieku, ze względu na zły stan techniczny zostały rozebrane. Deweloper postanowił je odtworzyć – ceglane mury sięgnęły trzeciej kondygnacji, nad nimi nadbudowano kolejne piętra już zupełnie współczesnego budynku mieszkalnego.

zbF8ELbTEDYel3QZX59DW1OFi2bRBwoQ30vpXXx2EULqr7motfU5dEsGuufl_budynek-na-krowiej-budowa-roku05.jpg

W opisie obiektu można przeczytać: „W części parteru mieści się główne wejście do części usługowej, z reprezentacyjnym holem. W północno-zachodniej części budynku – pomieszczenia usługowe, przeznaczone na wynajem oraz hol wejściowy, w którym znajdują się windy i klatka schodowa. Na antresoli nad parterem oraz na kondygnacji +1 zaprojektowano powierzchnie biurowe. Na piętrach od drugiego do siódmego są lokale mieszkalnego zróżnicowanych powierzchniach, natomiast na kondygnacji poddaszowej – apartamenty połączone wewnętrznymi schodami z antresolami, tworząc przestronne wnętrza z widokiem na Wisły”.

RS330MhtUmyg2dg2FuR45ypUpklSJxXFTzSbptiFhyLn1gVauMGR6olrqvrp_budynek-na-krowiej-budowa-roku06.jpg

Wykorzystywanie starych murów na potrzeby nowych obiektów – to zabieg często stosowany w budownictwie na całym świecie. Znane są też oczywiście przypadki odtwarzania historycznych form i wkomponowywania ich w nowoczesne budowle. Ta druga metoda „wspominania” starej zabudowy wymaga jednak niezwykłej subtelności i wyważenia pomiędzy stylistyką „dawną” a współczesną. W przypadku budynku przy ul. Krowiej tego wyczucia chyba zabrakło: ceglane mury stoją tu bez żadnego związku z unoszącą się nad nimi przysadzistą, ogromną i – mówiąc wprost – brzydką bryłą części mieszkalnej. Można odnieść wrażenie, że nowy blok „zjada” drobną, ceglaną budowlę, której sensu istnienia w tym miejscu trudno dociec. Pomysł odbudowania historycznego budynku w bryle apartamentowca być może sam z siebie nie był zły, jednak zderzenie form ceglanych murów z wielką bryłą zwykłego bloku ze stalowo-szklanymi balkonami – to chyba jednak za mało.

Budynek mieszkalny
Lokalizacja: Warszawa, ul. Krowia 6
Inwestor: Port Praski Inwestycje Sp. z o.o. S.K.A.
Projektanci: ARHEAD Sp. z o.o., mgr inż. arch. Maciej Wutzen (architektura), mgr inż. Jan Tolksdorf (konstrukcja)
Wykonawca: PBM Południe SA
Realizacja: 2014
Powierzchnia zabudowy: 884,28 m2
Powierzchnia użytkowa: 6285,26 m2
Kubatura: 19 340,00 m3
Źródło informacji: budowaroku.pl, warszawa.wikia.com, pbmsa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera