Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stodoła Spotkań

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum rekreacji Stodoła Spotkań

 

LuGani0ByAnV694IOj68BIDwVBsU8f12i0IcSeBivgClLe0DUpNbZhctgftM_stodola-spotkan01.jpg

W podkrakowskim miasteczku Ryglice powstaje duży, ogólnodostępny teren rekreacyjny, założony na skraju parku krajobrazowego, nad stawem, wśród łąk i lasów. Nowy park będzie oferował mieszkańcom miejsca do grillowania, odpoczynku, uprawiania sportów. Architekt Bogusław Barnaś wylicza atrakcje nowego parku: „Program funkcjonalno-przestrzenny parku przewiduje lokalizacje następujących obiektów: utwardzonych ścieżek żwirowych, placów żwirowych z ławkami parkowymi, boiska do siatkówki plażowej, małej architektury, mini siłowni parkowej, oświetlenia parkowego, miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz czasowych sanitariatów”.

fgbHUjT7W3cVhahiX1W1pLvkVTSrCkKeeWXm8ZQz0l2xZnZm5afcDZhxIuh3_stodola-spotkan02.jpg
VTnVaCzdojn6Y1FsEZ5nMR65s0aR1zgOW3KsDEVCkTkCJMRk5rgoZKHSfwDM_stodola-spotkan03.jpg

Jednym z najważniejszych elementów tego założenia ma być Stodoła Spotkań, ogólnodostępny pawilon, uzupełniający ofertę parku. Kameralna altana ma służyć organizacji imprez, wspólnemu biesiadowaniu. Do użytku mieszkańców będzie budynek z kominkiem oraz rozległym, zadaszonym tarasem – Stodoła będzie więc mogła być użytkowana niezależnie od pogody.

kbSnWu4gegiDmOmEwcjKUMbHLT1LCINZbygPcgg0bjRWwVg2hvbsTxF0MlcE_stodola-spotkan04.jpg

Jednym z kluczowych zagadnień, jakie musiał rozwiązać projektujący Stodołę zespół była forma architektury obiektu. Pawilon stanie na osi biegnących przez park alejek – będzie więc łatwo do niego trafić; jednocześnie bezpośrednie otocznie budynku stanowić będzie park i staw, a więc krajobraz naturalny. Nową budowlę architekt postanowił jak najlepiej wkomponować w to otoczenie, by go nie zaburzyć. W tym celu sięgnął po formy tradycyjnej, lokalnej architektury drewnianej. „Obiekt inspirowany jest tradycyjną polską architekturą drewnianą , prostymi formami domów z bali o konstrukcji zrębowej oraz obiektów takich jak stodoły. Swoim wyglądem nawiązuje również do miejscowego spichlerza – najstarszego tego typu budynku w Małopolsce” – pisze Bogusław Barnaś.

Dwuczęściowy pawilon składa się z wyposażonego w kominek wnętrza oraz tarasu, który za pomocą rozsuwanych drzwi łatwo można połączyć z wnętrzem.

miDgtxYOOOiBPa2GURSrf9k4hVDYC7qJYTflcX6kREUXPMGRd5qER1ektZDJ_stodola-spotkan05.jpg
PLx00qdXHU3whyz9b0C5l47YttAeTiKXij2m6TP3B1XmAyAbVLCdkVNtlh1N_stodola-spotkan06.jpg

Na bazie historycznych form architekt ukształtował podzieloną na dwie strefy bryłę. Obie części pawilonu przekryto dwuspadowym dachem, krytym gontem; do wybudowania stodoły użyto drewna i kamienia – aby jednak nie „udawać” starej zabudowy i całości nadać współczesny rys, do przestrzeni altany wprowadzono dodające „dramatyzmu” stalowe słupy, podtrzymujące dach. Tak swoją koncepcję opisuje sam architekt: „Pawilon Spotkań to obiekt o prostej, współczesnej formie. Widoczna jest inspiracja architekturą tradycyjną w postaci kreatywnej reinterpretacji. Zastosowane materiały budowlane także stanowią pewnego rodzaju eksperyment, tworzą architektoniczną grę kontrastów i faktur. Konstrukcję drewnianą zestawiono z elementami stalowymi. Skontrastowano nadwieszony lekki dach kryty tradycyjnym gontem z minimalistyczną prostotą ciężkiego kamiennego kominka. Z kolei stalowe przewody kominowe dodają industrialnego i na wskroś nowoczesnego charakteru zaprojektowanemu obiektowi.

5gkZke2y7lNcX6sKyT8R77l2FyhNxbzIUfInizwWsP0cQxunwf0jEc9fMIJu_stodola-spotkan09.jpg
75qjMCupvNb0YY6HBYrMH69uscSjIX9DTqeddazOI2lCKpLRQG8slPiJoiTU_stodola-spotkan10.jpg

Altana zostanie również wyposażona w designerskie oświetlenie oraz meble, które nie tylko wprowadzą kameralną atmosferę obiektu, ale również podkreślą współczesny charakter Pawilonu Spotkań”.

Centrum rekreacji Stodoła Spotkań
Lokalizacja: Ryglice
Inwestor: Miasto Ryglice
Projektanci: BXBstudio Bogusław Barnaś & MOSS decor Agata Lęcznar, Magdalena Kajor
Współpraca: Dominika Ropek
Konstrukcja: Konst.RA Rafał Grzywacz
Elektryka: Bogdan Duszyński
Drogi: Rafał Dziedzic
Wizualizacje i grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś, MOSS decor Agata Lęcznar, Magdalena Kajor
Projekt: 2013-2014
Powierzchnia terenu: 112 705 m2
Koszt inwestycji: 220 780 PLN


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera