Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zdecydują mieszkańcy

 

Czas czytania: ~4 min


Plac Jagielloński w Radomiu

 

Dyuh7JMsY7zkhZGgxY9Ye0oXUdY7SyT0nTnNQLPr3PNVw02PNx4X841j5lWv_plac-jagiellonski-radom02.jpg

Pierwszy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zagospodarowania Placu Jagiellońskiego w Radomiu odbył się wiosną 2012 roku. Wtedy spośród zakwalifikowanych do konkursu nadesłanych projektów jury wybrało trzy najciekawsze. Żadna jednak nie spełniała wymogów konkursowych na tyle dobrze, aby zasłużyć na pierwszą nagrodę. Drugą przyznano wówczas propozycji Studia B.A.U. z Warszawy, zaś dwie równorzędne trzecie nagrody powędrowały do Pracowni Architektury Opaliński w Krakowa oraz biura Manufaktura nr 1 z Wrocławia.

1eJijCJlZEC1ZfJMkAaTkKFSZERjlHlPqi2Em94JLvfUabLv1QubF58gvtbQ_plac-jagiellonski-radom01.jpg

Plac Jagielloński – choć nieuporządkowany, chaotyczny, o niesprecyzowanej funkcji – jest zarazem jednym z centralnych punktów miasta. Jak pisali organizatorzy konkursu na plan jego zagospodarowania: „Plac Jagielloński położony na skraju historycznego centrum Radomia należy do wyjątkowo interesujących i złożonych przestrzeni ogólnomiejskich. W ostatnich latach jest obszarem intensywnych przekształceń przestrzennych i funkcjonalnych dokonujących się w ważnym kontekście licznych wątków historyczno-kulturowych i przestrzennych. Ze względu na położenie powinien pełnić istotną rolę centrotwórczą i stać się miejscem trwale ogniskującym życie miejskie”.

mNrBCRuHOgqo8pctGUfYoxgztLcejxECnxkprQNT2C1DucjHQtQWRDXGEwlC_plac-jagiellonski-radom03.jpg

Konkurs był trudny – architekci musieli uwzględnić mnóstwo wytycznych i oczekiwań, w tym m.in. uwzględnienie miejsca na podziemny parking czy pomnik Kazimierza Jagiellończyka, zachowanie skali oraz dostosowanie się do gabarytów zastanych obiektów przy jednoczesnym wyeksponowaniu bryły teatru, zaprojektowanie stosownych elementów małej architektury i mebli miejskich, zachowanie zieleni itd.

aiybuINWfbk3v5wCnKQP1dJXB7EgKXz0juTP4TfImK0OWA6O6TYU7h0wv3ld_plac-jagiellonski-radom04.jpg

21 lipca 2014 roku rozstrzygnięty został drugi konkurs. Organizujące do władze miasta Radomia miały nadzieję, że tym razem znajdą się propozycje nadające się do realizacji. Niestety było jeszcze gorzej – jury uznało, że wśród nadesłanych 13 propozycji nie tylko nie ma jednej, najlepszej. Nie znaleziono również takiej, która zasłużyła na drugą nagrodę!

cG7Q5OxGMO6EEwjZ7yluEWgHRad27i2PG9pNyDX7A2AeTi9LWZ0ylIv29E7M_plac-jagiellonski-radom05.jpg

W związku z tym sąd konkursowy przyznał dwie równorzędne nagrody trzecie oraz dwa równorzędne wyróżnienia. Trzecie nagrody otrzymali: Ryzalit Pracownia Projektowa Paweł Rybak oraz Przemysław Szustkiewicz Architekt. Wyróżnienia przyznano biurom: Pracownia Architektury Opaliński i B2 Studio.

vXasrFR24HCdg5GkDEwN68fdnyKWBW0JqcvnDus5JUJ1j4nEgF58ILJa7Ivx_plac-jagiellonski-radom06.jpg

Jak można było się dowiedzieć z uzasadnienia wyników konkursu: „Po wnikliwym rozpatrzeniu wszystkich prac sąd postanowił nie przyznawać głównej nagrody - nie dostrzegł pracy, która w pełni i kompleksowo odpowiedziałaby stawianym wymaganiom i zasługiwała na realizację w ważnej przestrzeni Radomia. Jednocześnie sąd wskazuje na duży, choć rozproszony potencjał tkwiący en bloc we wszystkich pracach łącznie (także z uwzględnieniem dorobku poprzedniego konkursu), dlatego rekomenduje:
-na podstawie wyników ostatnich dwóch konkursów przeprowadzenie pogłębionych i szczegółowych studiów i analiz mających na celu sformułowanie precyzyjnych i jednoznacznych wytycznych do zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i do projektu koncepcji placu,
-postulowane studia i analizy winny mieć formę kilkukrotnych warsztatów/ seminariów/ konsultacji z udziałem m.in. zaproszonych autorów prac konkursowych, sędziów, społeczności i władz Miasta, aby projektowany przy udziale mieszkańców Radomia plac odpowiadał ich potrzebom i aspiracjom”.

0Z1Cmd03Y2NaK00UwH8TKh4Y7ilGsVwmJCeXhuoA1fz3HHQfjQCy3s1JT1Ub_plac-jagiellonski-radom07.jpg

Innymi słowy: związani z konkursem specjaliści zajmą się teraz analizą prac z tegorocznego oraz poprzedniego konkursu. Wybiorą najciekawsze zaproponowane przez architektów rozwiązania i te staną się bazą do projektu, który ma powstać w wyniku warsztatów, seminariów i konsultacji pomiędzy specjalistami a samymi mieszkańcami miasta. „Niewyłonienie zwycięskiej koncepcji nie oznacza, że sytuacja jest patowa i plac zostanie pozostawiony w stanie obecnym. Sąd konkursowy wskazał na duży, choć rozproszony potencjał zawarty we wszystkich pracach łącznie, także z uwzględnieniem dorobku poprzedniego konkursu. Ten potencjał władze miasta zamierzają spożytkować. Na podstawie wyników ostatnich dwóch konkursów przeprowadzone zostaną szczegółowe analizy, mające na celu sformułowanie precyzyjnych i jednoznacznych wytycznych do zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i do projektu koncepcji placu. Analizy te będą miały formę warsztatów, seminariów i konsultacji z udziałem m.in. zaproszonych autorów prac konkursowych, sędziów, społeczności i władz miasta, aby projektowany przy udziale mieszkańców Radomia plac odpowiadał ich potrzebom i aspiracjom. Całość nie powinna trwać dłużej niż rok” – tłumaczyła na łamach lokalnego dodatku do „Gazety Wyborczej Ryszarda Kitowska z biura prasowego urzędu miasta.

Załączone fotografie przedstawiają plac w obecnym stanie.
Źródło ilustracji i informacji: bip.radom.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Szara szkoła
Szara szkoła

To była największa inwestycja edukacyjna we Wrocławiu w 2023 roku – a niektórzy uważają, że w dzieja ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera