Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czarny, biały, pomarańczowy

 

Czas czytania: ~2 min


Osiedle przy ulicy Kłobuckiej było budowane długo – o kilka lat dłużej niż planowano. Teraz jednak proces ten dobiega końca i można już zobaczyć efekty. Realizacja jest tym ciekawsza, że to wciąż jedno z nielicznych wzniesionych w stolicy osiedli ko

 

LaTUApu1TIG2J45LAugPPQRbj1KKltSBNqylvlg85P2AQgf92DE5LOpst9Z0_osiedle-komunalne-klobucka01.jpg
Osiedle przy ulicy Kłobuckiej było budowane długo – o kilka lat dłużej niż planowano. Teraz jednak proces ten dobiega końca i można już zobaczyć efekty. Realizacja jest tym ciekawsza, że to wciąż jedno z nielicznych wzniesionych w stolicy osiedli komunalnych, a więc wybudowanych przez lokalne władze i przeznaczonych dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania na wolnym rynku.
cuwDzgwvrpp9YIOR0CWBpr1zzJks0aNX19JOpstLf0dQEbxJpvUtCbXZcTuD_osiedle-komunalne-klobucka02.jpg
Osiedle powstało w okolicy, która dopiero przechodzi metamorfozę. Położony na południu Warszawy teren jeszcze niedawno zajęty był przez duże fabryki i małe zakłady, magazyny, obiekty na różne sposoby związane z przemysłem. Przy ulicy Kłobuckiej znajduje się także więzienie. Od kilku lat – po tym, jak większość tutejszych zakładów przestała istnieć – stare zabudowania zastępowane są przez biurowce hotele, budynki mieszkalne. Na tym terenie wybudowano też osiedle komunalnych bloków.
mJ5aykH17G9iD2ibq61p29Efuvby4KGtQUeS0LQy2f8CpYVwyRJbC7uyeaJZ_osiedle-komunalne-klobucka03.jpg
Budynków jest dziewięć (pierwotnie miało być pięć, znacznie większych, rozbito je jednak na mniejsze, bardziej kameralne bryły, aby uniknąć wrażenia przytłoczenia), w sumie mieszczą sporo ponad 200 mieszkań. Pod budynkami powstał parking podziemny, wokół nich zaś – skromna osiedlowa przestrzeń publiczna, w tym plac zabaw i boisko. Na parterze położonego od strony ulicy budynku przewidziano pomieszczenia usługowe.
zAwjAHHDX7qR5ZITHIE9inFEnsep4t7qu7JPGL8N30AtsJN3uY8hC62raDVQ_osiedle-komunalne-klobucka04.jpg
Dziś budynki coraz lepiej wpisują się w modernizujące się otoczenie. Osiedle ma układ promienisty: założono je na planie wycinku koła z dwoma blokami zbiegającymi się w rogu działki oraz pozostałymi, rozchodzącymi się od nich promieniście na boki. Architekci (osiedle projektowały dwie pracownie: CITY Architekci oraz Portal Pracownia Projektowa) zdecydowali się nadać im dość odważne formy. O ile budynki, powstałe w głębi osiedla otrzymały tradycyjne kształty o jasnych elewacjach, o tyle domy, wyrosłe wzdłuż ulicy mają elewacje... czarne. Tym, co łączy wszystkie bloki, są rozmieszczone nieregularnie na fasadach domów pomarańczowe, nierzadko kilkukondygnacyjne nisze.
9LLocBYKmQunmU8qGu905mRLtCHqIUoJuSOajia1Iaze788CfZjTyvoxwPJx_osiedle-komunalne-klobucka05.jpg
Tak oryginalnie wykończone elewacje od cztero- do ośmiokondygnacyjnych bloków zdecydowanie wyróżniają osiedle z otoczenia, zwracają uwagę przechodniów. Są dowodem, że osiedle komunalne, a więc powstające z publicznych funduszy i nie nastawione na zysk, jak to ma miejsce w przypadku „deweloperki”, też może być ciekawe pod względem architektonicznym, niebanalne i nie nudne.
UWHcXKgDJ9Ug7l7KlDrKDE0YO9JKPgO3RVxEPZgNX3CTWqy8mfXzbhiHdgbE_osiedle-komunalne-klobucka06.jpg
Osiedle komunalne Kłobucka Lokalizacja: Warszawa, dzielnica Ursynów, ul. Kłobucka Inwestor: Urząd Miasta Warszawa Projektanci: CITY Architekci oraz Portal Pracownia Projektowa Powierzchnia całkowita (9 budynków): 31 506,23 m2 Powierzchnia użytkowa mieszkań: 13 793,13 m2 Powierzchnia użytkowa usług (budynek I): 1 050,04 m2 Projekt: 2008-2009 Realizacja 2009-2011 Źródło ilustracji: www.portal-pp.pl, www.cityarchitekci.pl

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera