Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czarny, biały, pomarańczowy

 

Czas czytania: ~2 min


Osiedle przy ulicy Kłobuckiej było budowane długo – o kilka lat dłużej niż planowano. Teraz jednak proces ten dobiega końca i można już zobaczyć efekty. Realizacja jest tym ciekawsza, że to wciąż jedno z nielicznych wzniesionych w stolicy osiedli ko

 

LaTUApu1TIG2J45LAugPPQRbj1KKltSBNqylvlg85P2AQgf92DE5LOpst9Z0_osiedle-komunalne-klobucka01.jpg
Osiedle przy ulicy Kłobuckiej było budowane długo – o kilka lat dłużej niż planowano. Teraz jednak proces ten dobiega końca i można już zobaczyć efekty. Realizacja jest tym ciekawsza, że to wciąż jedno z nielicznych wzniesionych w stolicy osiedli komunalnych, a więc wybudowanych przez lokalne władze i przeznaczonych dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania na wolnym rynku.
cuwDzgwvrpp9YIOR0CWBpr1zzJks0aNX19JOpstLf0dQEbxJpvUtCbXZcTuD_osiedle-komunalne-klobucka02.jpg
Osiedle powstało w okolicy, która dopiero przechodzi metamorfozę. Położony na południu Warszawy teren jeszcze niedawno zajęty był przez duże fabryki i małe zakłady, magazyny, obiekty na różne sposoby związane z przemysłem. Przy ulicy Kłobuckiej znajduje się także więzienie. Od kilku lat – po tym, jak większość tutejszych zakładów przestała istnieć – stare zabudowania zastępowane są przez biurowce hotele, budynki mieszkalne. Na tym terenie wybudowano też osiedle komunalnych bloków.
mJ5aykH17G9iD2ibq61p29Efuvby4KGtQUeS0LQy2f8CpYVwyRJbC7uyeaJZ_osiedle-komunalne-klobucka03.jpg
Budynków jest dziewięć (pierwotnie miało być pięć, znacznie większych, rozbito je jednak na mniejsze, bardziej kameralne bryły, aby uniknąć wrażenia przytłoczenia), w sumie mieszczą sporo ponad 200 mieszkań. Pod budynkami powstał parking podziemny, wokół nich zaś – skromna osiedlowa przestrzeń publiczna, w tym plac zabaw i boisko. Na parterze położonego od strony ulicy budynku przewidziano pomieszczenia usługowe.
zAwjAHHDX7qR5ZITHIE9inFEnsep4t7qu7JPGL8N30AtsJN3uY8hC62raDVQ_osiedle-komunalne-klobucka04.jpg
Dziś budynki coraz lepiej wpisują się w modernizujące się otoczenie. Osiedle ma układ promienisty: założono je na planie wycinku koła z dwoma blokami zbiegającymi się w rogu działki oraz pozostałymi, rozchodzącymi się od nich promieniście na boki. Architekci (osiedle projektowały dwie pracownie: CITY Architekci oraz Portal Pracownia Projektowa) zdecydowali się nadać im dość odważne formy. O ile budynki, powstałe w głębi osiedla otrzymały tradycyjne kształty o jasnych elewacjach, o tyle domy, wyrosłe wzdłuż ulicy mają elewacje... czarne. Tym, co łączy wszystkie bloki, są rozmieszczone nieregularnie na fasadach domów pomarańczowe, nierzadko kilkukondygnacyjne nisze.
9LLocBYKmQunmU8qGu905mRLtCHqIUoJuSOajia1Iaze788CfZjTyvoxwPJx_osiedle-komunalne-klobucka05.jpg
Tak oryginalnie wykończone elewacje od cztero- do ośmiokondygnacyjnych bloków zdecydowanie wyróżniają osiedle z otoczenia, zwracają uwagę przechodniów. Są dowodem, że osiedle komunalne, a więc powstające z publicznych funduszy i nie nastawione na zysk, jak to ma miejsce w przypadku „deweloperki”, też może być ciekawe pod względem architektonicznym, niebanalne i nie nudne.
UWHcXKgDJ9Ug7l7KlDrKDE0YO9JKPgO3RVxEPZgNX3CTWqy8mfXzbhiHdgbE_osiedle-komunalne-klobucka06.jpg
Osiedle komunalne Kłobucka Lokalizacja: Warszawa, dzielnica Ursynów, ul. Kłobucka Inwestor: Urząd Miasta Warszawa Projektanci: CITY Architekci oraz Portal Pracownia Projektowa Powierzchnia całkowita (9 budynków): 31 506,23 m2 Powierzchnia użytkowa mieszkań: 13 793,13 m2 Powierzchnia użytkowa usług (budynek I): 1 050,04 m2 Projekt: 2008-2009 Realizacja 2009-2011 Źródło ilustracji: www.portal-pp.pl, www.cityarchitekci.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom w Gliwicach od Medusa Group
Dom w Gliwicach od Medusa Group

Medusa Group zdobyła rozgłos na polskiej scenie architektonicznej projektem domu jednorodzinnego, ja ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera