Alternatywa dla budy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Alternatywa dla budy

 

Czas czytania: ~2 min


Każdy w Polsce pewnie słyszał o biurowcu Piksel. Obsypany nagrodami i szeroko doceniony biurowiec, zaprojektowany przez warszawskie biuro JEMS Architekci stanął dwa lata temu w Poznaniu, przy ulicy Grunwaldzkiej. Bezpośrednie sąsiedztwo nowego budynku sta

 

fsR3yQsY7oYmoIpI92b9jJgHd1uLA0ke1PC7vs9JcnhOLoZ74lB9uIoD4ux3_kontener-spozywczy-poznan03.jpg
Każdy w Polsce pewnie słyszał o biurowcu Piksel. Obsypany nagrodami i szeroko doceniony biurowiec, zaprojektowany przez warszawskie biuro JEMS Architekci stanął dwa lata temu w Poznaniu, przy ulicy Grunwaldzkiej. Bezpośrednie sąsiedztwo nowego budynku stanowią m.in. duże osiedla mieszkaniowe.
EWjsMW2ICU0NyCEin9iNvVAPb7exozOnEEuhHmFYMRg3hAnQMVNpl7EsnMWH_kontener-spozywczy-poznan01.jpg
Można dyskutować, czy jeden ładny biurowiec aż tak bardzo wpływa na jakość życia w okolicy (nie niesie przecież, poza estetycznymi, żadnych atrakcji dla okolicznych mieszkańców), jednak pojawienie się w sąsiedztwie udanego, nowoczesnego, zadbanego budynku zainspirowało właściciela wolnostojącego, niewielkiego pawilonu handlowego do zadbania o przestrzeń. Wspólnie z zespołem pracowni trabendo dość obskurny pawilon spożywczy zmienił swój wygląd.
cuWSSb2YdvJs84U6mBCfZ6TV70eJAte828k0KEkAufmH5rHuLqAzP8TjkEhY_kontener-spozywczy-poznan05.jpg
Do niedawna mieszkańcom pobliskiego osiedla za sklep spożywczy służyła blaszana „buda”. Nie ma wątpliwości, że taki obiekt wśród bloków jest potrzebny, jednak biała blacha, pomazana przez chuliganów i oklejona szpetnymi ogłoszeniami czy plakatami na pewno nie poprawiała walorów estetycznych okolicy.
oWSnXgnaOYP24r6XUSAJ6qGx3Yw2Oeoaz3Fo9GxYFy00xHxrvWhI1paH4cgc_kontener-spozywczy-poznan06.jpg
Dzięki współpracy właściciela sklepu z młodymi architektami szpetna buda znikła, a zastąpił ją przystosowany do nowych funkcji kontener. Nasuwający skojarzenia ze statkami, transportującymi towary nowy pawilon także jest blaszany, jednak architekci zadbali o jego estetykę. Fasadę pawilonu przeszklono, dzięki czemu nie tylko z ulicy widać sprzedawane towary, ale i do wnętrza dostaje się więcej światła. Ponadto o zmierzchu sam pawilon staje się osiedlowym „lampionem” – wnętrze sklepu oświetla ulicę. Architekci nad wejściem do sklepu zawiesili też neon, na bocznej ścianie namalowali logo sklepu – nabrał on spójnego, już nie tak przypadkowego charakteru.
cCjDW5fFNEYsGQPC6RInl3kQqMExQI2nzjDeIXADWuth3JAfZpZZHOPmuo0R_kontener-spozywczy-poznan07.jpg
W porównaniu z poprzednią blaszaną „budą” zmiana nie jest wcale duża – w końcu zastąpiła ją też wolnostojąca, blaszana budowla, jednak kilka drobiazgów, odpowiednie kolory, światło, przeszklenie w znaczący sposób poprawiło estetykę i funkcjonalność pawilonu. Czasem proste i niedrogie rozwiązania mogą w widoczny sposób odmienić charakter budynku.

Podepnij swój artykuł

tagi

WWAA projektuje innowacyjną szkołę
WWAA projektuje innowacyjną szkołę

Pracownia WWAA stworzyła projekt szkoły, która miałaby powstać w rejonie ulic Domaniewskiej i Wołosk ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera