Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wspólnota mieszkaniowa

 

Czas czytania: ~4 min


Socjalne osiedle mieszkaniowe typu cohousing

 

S1OcfTAoa7tCav8MamEiZxR9vvOt4wwk6oNJFjJXPmSPpKiyWaiUBzJwCOrv_cohousing-midi01.jpg

Słowo „cohousing” nie ma dobrego odpowiednika w języku polskim. Oznacza ideę, według której grupa osób – przyjaciół, rodziny, ludzi, których wiążą zainteresowania, wiek, sposób życia – postanawia sama, poza komercyjnym rynkiem, poza światem deweloperów czy agentów nieruchomości wybudować dla siebie dom samodzielnie. Ta koncepcja w krajach tzw. Zachodu ma już swoją tradycję, zapoczątkowana została w latach 60. w Danii. Historię „cohousingu” tłumaczą w historycznym kontekście gdańscy architekci: „Idea ta rozprzestrzeniła się bardzo szybko, nie tylko w Danii i krajach Europy Północnej (na przykład w Holandii funkcjonuje ponad 300 wspólnot cohousingowych) ale też w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Kanadzie. W Polsce pewną formą osiedli cohousingowych są inwestycje mieszkaniowe przeprowadzane przez duże zakłady pracy, na przykład osiedla akademickie budowane dla pracowników uczelni. Zdarzają się w Polsce inicjatywy zbliżone do cohousingu ale zazwyczaj ich celem jest jedynie tańsza budowa (jak się szacuje marża dewelopera to około 2.000 zł na każdym metrze kwadratowym)”. Nietrudno sobie wyobrazić, że w domu, wybudowanym i dzielonym z ludźmi myślącymi tak jak my mieszka się dobrze. Dobrosąsiedzkie relacje, przyjaźnie zawiązywane przez dzieci, wzajemna pomoc, poczucie bezpieczeństwa – to tylko kilka zalet takiej wspólnoty. Nie bez znacznie jest fakt, że budując taki dom mamy wpływ na jego estetykę, na rozkład wnętrz, na wygląd budynku i przestrzeni dookoła. Sami decydujemy, czy chcemy pod oknami mieć parking czy boisko, jaka i gdzie pojawi się zieleń itd. Do realizacji w ramach cohousingu najczęściej wybierane są domy energooszczędne, ekologiczne – co pozwala nie tylko obniżyć wysokość późniejszych rachunków, kosztów utrzymania domu, ale daje też satysfakcję pozostawania w zgodzie ze środowiskiem, nie szkodzenia mu.

x2Civk6sTOFzHf6VEuqYaDO034AN99zJ8Ak59NRC8XDEDYpu67E5UAbxm7tl_cohousing-midi02.jpg
I66oIz0w6fNG9xZnK43hq8269zaobExJJZuXpXkZlTtIm7b58oEokKJCoSLK_cohousing-midi03.jpg

Kolejną – jakże ważną – zaletą są finansowe oszczędności: budowa w ramach cohousingu jest po prostu tańsza. „Cohousing zakłada wykluczenie dewelopera z procesu budowy osiedla, budynku wielorodzinnego czy innego typu zabudowy na jaki się decydujemy , co pozwala na tańszą budowę. Jednocześnie budujemy wspólnie większą inwestycję, niż budowalibyśmy osobno, co daje nam możliwość negocjacji cen materiałów i usług. Co więcej, wiele kosztów w tym administracyjnych, zwianych z formalnościami i procesem budowlanym dzielimy między siebie” – tłumaczą architekci.

rZlke6bcUKd0cqG4D4gSZqHqjiTok80OxGjOcxUpKH0gSkkMxEQWIfqeUg5B_cohousing-midi04.jpg

Boirąc pod uwagę wszystkie te niewątpliwe zalety MIDI Pracownia Architektoniczna opracowała wizje niewielkiego osiedla cohousingowego, które miałoby stanąć w gdańskiej dzielnicy Orunia. W opisie autorskim architekci najpierw ogólnie szkicują swoją koncepcję: „Główną ideą projektu było stworzenie osiedla socjalnego, bliskiego ludziom i ułatwiającego kontakty sąsiedzkie. Osiedle przeznaczone jest dla osób świadomych ekologicznie, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju i które pragną zminimalizować swój wpływ na środowisko oraz swoje rachunki za ogrzewanie (roczny koszt ogrzania powierzchni przeznaczonego dla jednej rodziny to zaledwie 900 zł). Samochody zostały zepchnięte na drugi plan, tworząc tym samym przestrzeń do życia dla ludzi. Układ dojść został celowo zaprojektowany w taki sposób, aby wymusić ruch na osiedlu pomiędzy budynkami, aby dać pretekst do zatrzymania się na pogawędkę z sąsiadem”.

6885sGaiD7OzhaenLfhi14JB0mZmKILUADgPax9gpvaMus9aosGTOst54KFH_cohousing-midi05.jpg
lNxrdPL1O1xrmgm95uAX97gVymCSL2GgsdhihNJBNxP1NtzoqsZ7nhYyziGC_cohousing-midi06.jpg

Ale osiedle – to także wiele konkretnych rozwiązań. Np. odległości między domami (żeby sąsiedzi nie zaglądali sobie do okien, a mogli się cieszyć ładnym widokiem), to formalne dopasowanie do siebie domów (proste formy, zindywidualizowane kolorem czy sposobem wykończenia), przestrzenie wspólne (ciągi piesze i rowerowe, ogródki, miejsca zabaw). Jest też dom wspólny: „Ważnym miejscem jest tu budynek świetlicy, który jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców- stanowi on ośrodek budowania relacji sąsiedzkich gdzie można na przykład świętować swoje urodziny zapraszając sąsiadów lub zorganizować wieczorek brydżowy. Zakładając, iż w przewadze będą tutaj młode rodziny z dziećmi istnieje możliwość użytkowania świetlicy jako punktu opieki nad najmłodszymi mieszkańcami” – piszą architekci.

sf7EdyH0ky8COxd3QjDjTa5avoXN4XDEPTYxf86bVzOsnqvEHEkfYqmKQPRk_cohousing-midi07.jpg

Domy zaprojektowano jako budynki pasywne, a więc zużywające minimalną ilość energii, a co za tym idzie tanie w utrzymaniu.

Każdy z ustawionych szeregowo lub w formie „bliźniaków” domów ma ok. 100 m2 i jest przystosowany do potrzeb czteroosobowej rodziny. Na parterze przewidziana jest duża część wspólna z kuchnią, gabinet oraz łazienka. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie oraz 2 łazienki.

sWtgWeVDdMJEVPVDMdzDxyG9rUgScuwAZu7XF0FT0SD6CrulIBOkeRkZvII8_cohousing-midi08.jpg

Socjalne osiedle mieszkaniowe typu cohousing
Typ: osiedle bliźniaków i szeregówek pasywnych
Inwestor: Wspólnota Cohousingowa
Projektanci: MIDI Pracownia Architektoniczna, zespół projektowy: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Arleta Chmiel
Lokalizacja: Gdańsk Orunia
Powierzchnia: 3.000 m2
Projekt: 2014
Źródło ilustracji: midi-architekci.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera