Budynek – laboratorium - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek – laboratorium

 

Czas czytania: ~3 min


Laboratorium Inteligentnego Budownictwa

 

kPIww0BLwAB6E7if5tMEJLjgjfv9vJX2juHJOBWUEEj7BfvgHLea4AMe7KBX_laboratorium-inteligentnego-budownictwa02.jpg

W lipcu 2014 roku firma DLJM System rozpoczęła w Krakowie realizację budynku o nazwie Laboratorium Inteligentnego Budownictwa. Będzie to obiekt unikalny w skali Polski – gmach służyć będzie bowiem testowaniu i optymalizacji najróżniejszych rozwiązań, stosowanych we współczesnym budownictwie.

Aby prowadzone w nim badania były jak najbogatsze, najbardziej wartościowe i uniwersalne, część budynku zostanie przeznaczona na funkcje biurowe, inna na hotelowe, trzecia zaś na mieszkaniowe. Bo każda z nich ma przecież inne wymogi, dla każdej konstruuje się inne techniczne rozwiązania, mające ułatwić użytkowanie.

eLO5beDclcB80f5KfELqft0r2chfYUyQg0U5NO4pT6jZ8ym7yctEEJoC5EGe_laboratorium-inteligentnego-budownictwa03.jpg

Budynek, choć niewielki, będzie „naszpikowany” najnowocześniejszymi urządzeniami, charakterystycznymi dla obiektów niskoenergetycznych. Bo właśnie obniżenie kosztów eksploatacji budynku, a więc jego zużycia energii jest kluczowym celem badań – w końcu efektywność energetyczna jest najważniejszym zagadnieniem we współczesnej architekturze.

W krakowskim budynku – laboratorium pojawią się więc pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła, kolektory słoneczne, system gospodarowania deszczówką. Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań, zastosowanych w budynku będą fotoogniwa, zintegrowane z materiałami budowlanymi – w tym wypadku z żaluzjami.

nCeOpT5YPX8wnvNvGxdUm6XfaRsW2EZnJcPxb4Le8GTJpDrbkZlvEU0f0reO_laboratorium-inteligentnego-budownictwa04.jpg

Jako że firma DLJM zajmuje się na co dzień tworzeniem inteligentnych systemów zarządzania budynkami, także w Laboratorium Inteligentnego Budownictwa pojawi się system BMS, zintegrowany system do sterowania różnymi urządzeniami w domu (energią i zasilaniem, temperaturą, światłem, roletami, systemami teleinformatycznymi, urządzeniami zapewniającymi bezpieczeństwo itp.).

Inwestor wylicza główne obszary, które obejmą realizowane w budynku badania. To: „testowanie urządzeń i algorytmów ich sterowania; monitorowanie parametrów obiektów budowlanych (w pomieszczeniach, w gruncie, w przegrodach) wpływających na budynek, ludzi i urządzenia w nim eksploatowane – dzięki temu będzie można odpowiednio modulować charakterystykę pracy urządzeń w obiekcie; badanie wpływu integracji poszczególnych podsystemów przewidzianych w budynku na zużycie energii, ergonomię i komfort użytkowników”.

MAWtox0wXHY6Dy8DmCBz0pFFbtWhW6ieZNctIzYFWuvsqTwR7DMYAkrpeJFa_laboratorium-inteligentnego-budownictwa05.jpg

System, który ma być opracowywany i udoskonalany w krakowskim obiekcie – to nic innego jak... sztuczna inteligencja. Dzięki odpowiednio ustawionym algorytmom budynek będzie „uczył się” pracy, dostosowywania ustawień urządzeń do zmieniających się warunków i potrzeb tak, aby samemu się do nich dostosowywać się. „Dobrym przykładem dla zobrazowania tej korzyści jest automatyka w hotelu, gdzie chcemy sterować temperaturą i oświetleniem kilkudziesięciu pokoi. Każdy z nich różni się umiejscowieniem w obiekcie i wielkością powierzchni – czyli właściwie należałoby każdy pokój (jego sterownik) zaprogramować osobno. Dzięki mechanizmowi sztucznej inteligencji, sterowniki wyposażone w nasze algorytmy po wstępnym zadaniu danych wyjściowych, będą same dopasowywały się do szczegółowych parametrów pomieszczenia i uczyły reagowania na sytuacje niestandardowe” – wyjaśniał w jednym z wywiadów dr inż. Marcin Pawlik, pracownik DLJM System i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej.

QWyADYjh9gXqEJqMNMiPJpDpqbL0yvYrZTPFC9bKkzrtQOkzaJGUcgUPdWjE_laboratorium-inteligentnego-budownictwa01.jpg

Laboratorium Inteligentnego Budownictwa, dzięki testom nowych technologii i systemów zarządzania budynkami służyć będzie tak samo firmom, jak osobom prywatnym. Dzięki zaaranżowaniu w budynku trzech różnych przestrzeni (biuro - sala konferencyjna, hotel, dom prywatny) prowadzone tu badania będą przydatne dla wielu inwestorów. Pomysłodawca i twórca LIB szacuje, że dzięki prowadzonej tu optymalizacji ustawień systemu zarządzania budynkiem uda się zużycie energii zmniejszyć o 15% w stosunku do innych obiektów, wykorzystujących ten sam, ale nie zoptymalizowany system i aż o 50% w stosunku do obiektów bez automatyki budynkowej i BMS.

Pierwsze badania w Laboratorium Inteligentnego Budownictwa mają rozpocząć się pod koniec 2015 roku, kiedy to zakończy się budowa tego niezwykłego gmachu.

Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Lokalizacja: Kraków
Inwestor: DLJM System
Projektanci: studio projektowe APP Architekci Artur Wiąk
Powierzchnia: 1200 m2
Realizacja: 2014-2015
Źródło ilustracji: inteligentnebudownictwo.com.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera