Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek – laboratorium

 

Czas czytania: ~3 min


Laboratorium Inteligentnego Budownictwa

 

kPIww0BLwAB6E7if5tMEJLjgjfv9vJX2juHJOBWUEEj7BfvgHLea4AMe7KBX_laboratorium-inteligentnego-budownictwa02.jpg

W lipcu 2014 roku firma DLJM System rozpoczęła w Krakowie realizację budynku o nazwie Laboratorium Inteligentnego Budownictwa. Będzie to obiekt unikalny w skali Polski – gmach służyć będzie bowiem testowaniu i optymalizacji najróżniejszych rozwiązań, stosowanych we współczesnym budownictwie.

Aby prowadzone w nim badania były jak najbogatsze, najbardziej wartościowe i uniwersalne, część budynku zostanie przeznaczona na funkcje biurowe, inna na hotelowe, trzecia zaś na mieszkaniowe. Bo każda z nich ma przecież inne wymogi, dla każdej konstruuje się inne techniczne rozwiązania, mające ułatwić użytkowanie.

eLO5beDclcB80f5KfELqft0r2chfYUyQg0U5NO4pT6jZ8ym7yctEEJoC5EGe_laboratorium-inteligentnego-budownictwa03.jpg

Budynek, choć niewielki, będzie „naszpikowany” najnowocześniejszymi urządzeniami, charakterystycznymi dla obiektów niskoenergetycznych. Bo właśnie obniżenie kosztów eksploatacji budynku, a więc jego zużycia energii jest kluczowym celem badań – w końcu efektywność energetyczna jest najważniejszym zagadnieniem we współczesnej architekturze.

W krakowskim budynku – laboratorium pojawią się więc pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła, kolektory słoneczne, system gospodarowania deszczówką. Jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań, zastosowanych w budynku będą fotoogniwa, zintegrowane z materiałami budowlanymi – w tym wypadku z żaluzjami.

nCeOpT5YPX8wnvNvGxdUm6XfaRsW2EZnJcPxb4Le8GTJpDrbkZlvEU0f0reO_laboratorium-inteligentnego-budownictwa04.jpg

Jako że firma DLJM zajmuje się na co dzień tworzeniem inteligentnych systemów zarządzania budynkami, także w Laboratorium Inteligentnego Budownictwa pojawi się system BMS, zintegrowany system do sterowania różnymi urządzeniami w domu (energią i zasilaniem, temperaturą, światłem, roletami, systemami teleinformatycznymi, urządzeniami zapewniającymi bezpieczeństwo itp.).

Inwestor wylicza główne obszary, które obejmą realizowane w budynku badania. To: „testowanie urządzeń i algorytmów ich sterowania; monitorowanie parametrów obiektów budowlanych (w pomieszczeniach, w gruncie, w przegrodach) wpływających na budynek, ludzi i urządzenia w nim eksploatowane – dzięki temu będzie można odpowiednio modulować charakterystykę pracy urządzeń w obiekcie; badanie wpływu integracji poszczególnych podsystemów przewidzianych w budynku na zużycie energii, ergonomię i komfort użytkowników”.

MAWtox0wXHY6Dy8DmCBz0pFFbtWhW6ieZNctIzYFWuvsqTwR7DMYAkrpeJFa_laboratorium-inteligentnego-budownictwa05.jpg

System, który ma być opracowywany i udoskonalany w krakowskim obiekcie – to nic innego jak... sztuczna inteligencja. Dzięki odpowiednio ustawionym algorytmom budynek będzie „uczył się” pracy, dostosowywania ustawień urządzeń do zmieniających się warunków i potrzeb tak, aby samemu się do nich dostosowywać się. „Dobrym przykładem dla zobrazowania tej korzyści jest automatyka w hotelu, gdzie chcemy sterować temperaturą i oświetleniem kilkudziesięciu pokoi. Każdy z nich różni się umiejscowieniem w obiekcie i wielkością powierzchni – czyli właściwie należałoby każdy pokój (jego sterownik) zaprogramować osobno. Dzięki mechanizmowi sztucznej inteligencji, sterowniki wyposażone w nasze algorytmy po wstępnym zadaniu danych wyjściowych, będą same dopasowywały się do szczegółowych parametrów pomieszczenia i uczyły reagowania na sytuacje niestandardowe” – wyjaśniał w jednym z wywiadów dr inż. Marcin Pawlik, pracownik DLJM System i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej.

QWyADYjh9gXqEJqMNMiPJpDpqbL0yvYrZTPFC9bKkzrtQOkzaJGUcgUPdWjE_laboratorium-inteligentnego-budownictwa01.jpg

Laboratorium Inteligentnego Budownictwa, dzięki testom nowych technologii i systemów zarządzania budynkami służyć będzie tak samo firmom, jak osobom prywatnym. Dzięki zaaranżowaniu w budynku trzech różnych przestrzeni (biuro - sala konferencyjna, hotel, dom prywatny) prowadzone tu badania będą przydatne dla wielu inwestorów. Pomysłodawca i twórca LIB szacuje, że dzięki prowadzonej tu optymalizacji ustawień systemu zarządzania budynkiem uda się zużycie energii zmniejszyć o 15% w stosunku do innych obiektów, wykorzystujących ten sam, ale nie zoptymalizowany system i aż o 50% w stosunku do obiektów bez automatyki budynkowej i BMS.

Pierwsze badania w Laboratorium Inteligentnego Budownictwa mają rozpocząć się pod koniec 2015 roku, kiedy to zakończy się budowa tego niezwykłego gmachu.

Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Lokalizacja: Kraków
Inwestor: DLJM System
Projektanci: studio projektowe APP Architekci Artur Wiąk
Powierzchnia: 1200 m2
Realizacja: 2014-2015
Źródło ilustracji: inteligentnebudownictwo.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera