Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biuro w elektrowni

 

Czas czytania: ~3 min


88IOkHm3uwlxlI2aTavrraaPn5zghculAXLutIIWjfEFTruurL3sGAhNO4nZ_storrady-park-offices-03.jpg

Nowa komercyjna inwestycja Storrady Park Offices powstaje w śródmieściu Szczecina, u podnóża Wałów Chrobrego, na terenie pierwszej w mieście elektrowni. Główny gmach nowego kompleksu – będzie to właśnie poddany rewitalizacji obiekt, niegdyś związany z działającym tu zakładem. Istniejący tu dwu- i trzykondygnacyjny obiekt zostanie podwyższony o dwa i trzy piętra Cały gmach ma mieć docelowo pięć kondygnacji). Tym samym składać się będzie z dwóch form: odnowionej oryginalnej, ceglanej fasady dawnego budynku elektrowni oraz nowoczesnej w formie nadbudowy.

aK3Nqh7wzQWt9zQ6usJM5ImxOaoKgxVdxYW5zL7EVMfSdqUUYtlgHyrT5jhv_storrady-park-offices-07.jpg
GW4nE0x8nEpQMiCKwm0LghvYaCz1lq2aHepEWKAZMVLQYrsb70NqLd1ZUGIk_storrady-park-offices-01.jpg

Na poziomie czwartego piętra budynek A zostanie łącznikiem połączony z budynkiem B. Ten – to liczący 600m2 powierzchni nowy gmach o dużych przeszkleniach i prostej formie, flankowany przez dwa niższe, przeszklone pawilony handlowo-usługowe. Trzeci obiekt, należący do kompleksu – to istniejący już tu nowy, trzykondygnacyjny biurowiec.

yhWGKpAutUAr52cL8KiaXY6I47qCkGJ4Ht5Ko1Rknc9xbmfb1tMEE4DxLumL_storrady-park-offices-02.jpg

Kompleks Storrady Park Offices powstaje na terenie o tradycyjnej, historycznej zabudowie. Zarówno inwestor, ja i architekci często podkreślają, że zależało im na jak najlepszym wkomponowaniu nowych obiektów w klimat tego miejsca, dopasowanie ich do charakteru okolicy. Praca wśród historycznej zabudowy – to spore wyzwanie dla projektantów. Wymaga rozstrzygnięcia dylematu – czy nowy budynek ma imitować stary, powtarzać jego formy, czy raczej wnosić powiew nowoczesności, niejako ignorując historyczne kształty odznaczać się formami charakterystycznymi dla nowej epoki. Każdy z takich przypadków warto traktować indywidualnie, nie ma na to jednej recepty ani złotego środka. W przypadku Storrady Park Offices projektanci zdecydowali się na to drugie rozwiązanie. Nowe budynki do starych dopasowali gabarytami i wysokością, ale nie formą.

PRJUGpiFupOKIIUe1oJSqFO4eHA71V6XyIIkMDJlRLo4MQyERvQbC3ZLrqea_storrady-park-offices-04.jpg

Czy ten pomysł w tym miejscu się sprawdzi – okaże się pewnie dopiero gdy budynki powstaną i zaczną funkcjonować w miejskiej przestrzeni. Na pewno ułatwieniem do ich „oswojenia” będzie fakt, że pomiędzy nimi powstać ma ogólnodostępna, miejska uliczka. „W obrębie działki zaprojektowana jest uliczka o charakterze staromiejskim z wejściem od bramy z ulicy Storrady (bud. A), przebiegająca pomiędzy obiektami inwestycji. Wzdłuż uliczki znajdują się pomieszczenia o funkcjach ogólnodostępnych - galerie, butiki, małe biura wymagające bezpośredniego dostępu klientów” – opisuje to inwestor.

27GVBcNqRc3SgkURlyZq0BpraCDeZxsgASmFA22nLY39vUAsKtH5fCvtnlsh_storrady-park-offices-05.jpg

Nazwa kompleksu pochodzi od nazwy ulicy, przy której ten jest budowany. Jak może się dowiedzieć ze strony internetowej inwestora: „Nazwa (...) pochodzi od nazwy ulicy Storrady Świętosławy. Sygryda Storrada, Świętosława, ur. między 960 – 972, zm. po 1016 była córką Mieszka I i prawdopodobnie Dobrawy, siostrą Bolesława Chrobrego, królową Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Pojawia się w wielu nordyckich sagach i kronikach historycznych”.

lI1MXZi16m66p9J7jcHiZlDVgNdzNXEKlzUH0CzJEu1v54sg82yRUV8mUhD1_storrady-park-offices-06.jpg

Storrady Park Offices
Lokalizacja: Szczecin, Storrady 3
Inwestor: Gryf Developer
Projektanci: B-Studio
Powierzchnia całkowita: 15000 m2
Powierzchnia użytkowa: 7000 m2
Powierzchnia biurowa: 5500 m2
Realizacja: 2013-2015
Źródło ilustracji: storrady.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera