Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biuro w elektrowni

 

Czas czytania: ~3 min


88IOkHm3uwlxlI2aTavrraaPn5zghculAXLutIIWjfEFTruurL3sGAhNO4nZ_storrady-park-offices-03.jpg

Nowa komercyjna inwestycja Storrady Park Offices powstaje w śródmieściu Szczecina, u podnóża Wałów Chrobrego, na terenie pierwszej w mieście elektrowni. Główny gmach nowego kompleksu – będzie to właśnie poddany rewitalizacji obiekt, niegdyś związany z działającym tu zakładem. Istniejący tu dwu- i trzykondygnacyjny obiekt zostanie podwyższony o dwa i trzy piętra Cały gmach ma mieć docelowo pięć kondygnacji). Tym samym składać się będzie z dwóch form: odnowionej oryginalnej, ceglanej fasady dawnego budynku elektrowni oraz nowoczesnej w formie nadbudowy.

aK3Nqh7wzQWt9zQ6usJM5ImxOaoKgxVdxYW5zL7EVMfSdqUUYtlgHyrT5jhv_storrady-park-offices-07.jpg
GW4nE0x8nEpQMiCKwm0LghvYaCz1lq2aHepEWKAZMVLQYrsb70NqLd1ZUGIk_storrady-park-offices-01.jpg

Na poziomie czwartego piętra budynek A zostanie łącznikiem połączony z budynkiem B. Ten – to liczący 600m2 powierzchni nowy gmach o dużych przeszkleniach i prostej formie, flankowany przez dwa niższe, przeszklone pawilony handlowo-usługowe. Trzeci obiekt, należący do kompleksu – to istniejący już tu nowy, trzykondygnacyjny biurowiec.

yhWGKpAutUAr52cL8KiaXY6I47qCkGJ4Ht5Ko1Rknc9xbmfb1tMEE4DxLumL_storrady-park-offices-02.jpg

Kompleks Storrady Park Offices powstaje na terenie o tradycyjnej, historycznej zabudowie. Zarówno inwestor, ja i architekci często podkreślają, że zależało im na jak najlepszym wkomponowaniu nowych obiektów w klimat tego miejsca, dopasowanie ich do charakteru okolicy. Praca wśród historycznej zabudowy – to spore wyzwanie dla projektantów. Wymaga rozstrzygnięcia dylematu – czy nowy budynek ma imitować stary, powtarzać jego formy, czy raczej wnosić powiew nowoczesności, niejako ignorując historyczne kształty odznaczać się formami charakterystycznymi dla nowej epoki. Każdy z takich przypadków warto traktować indywidualnie, nie ma na to jednej recepty ani złotego środka. W przypadku Storrady Park Offices projektanci zdecydowali się na to drugie rozwiązanie. Nowe budynki do starych dopasowali gabarytami i wysokością, ale nie formą.

PRJUGpiFupOKIIUe1oJSqFO4eHA71V6XyIIkMDJlRLo4MQyERvQbC3ZLrqea_storrady-park-offices-04.jpg

Czy ten pomysł w tym miejscu się sprawdzi – okaże się pewnie dopiero gdy budynki powstaną i zaczną funkcjonować w miejskiej przestrzeni. Na pewno ułatwieniem do ich „oswojenia” będzie fakt, że pomiędzy nimi powstać ma ogólnodostępna, miejska uliczka. „W obrębie działki zaprojektowana jest uliczka o charakterze staromiejskim z wejściem od bramy z ulicy Storrady (bud. A), przebiegająca pomiędzy obiektami inwestycji. Wzdłuż uliczki znajdują się pomieszczenia o funkcjach ogólnodostępnych - galerie, butiki, małe biura wymagające bezpośredniego dostępu klientów” – opisuje to inwestor.

27GVBcNqRc3SgkURlyZq0BpraCDeZxsgASmFA22nLY39vUAsKtH5fCvtnlsh_storrady-park-offices-05.jpg

Nazwa kompleksu pochodzi od nazwy ulicy, przy której ten jest budowany. Jak może się dowiedzieć ze strony internetowej inwestora: „Nazwa (...) pochodzi od nazwy ulicy Storrady Świętosławy. Sygryda Storrada, Świętosława, ur. między 960 – 972, zm. po 1016 była córką Mieszka I i prawdopodobnie Dobrawy, siostrą Bolesława Chrobrego, królową Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Pojawia się w wielu nordyckich sagach i kronikach historycznych”.

lI1MXZi16m66p9J7jcHiZlDVgNdzNXEKlzUH0CzJEu1v54sg82yRUV8mUhD1_storrady-park-offices-06.jpg

Storrady Park Offices
Lokalizacja: Szczecin, Storrady 3
Inwestor: Gryf Developer
Projektanci: B-Studio
Powierzchnia całkowita: 15000 m2
Powierzchnia użytkowa: 7000 m2
Powierzchnia biurowa: 5500 m2
Realizacja: 2013-2015
Źródło ilustracji: storrady.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera